Od počátku tohoto roku bylo zaznamenáno téměř 1,5 milionu případů horečky dengue v 53 zemích a teritoriích, přičemž 400 nakažených zemřelo. Toto akutní virové onemocnění se stále častěji vyskytuje v subtropických a tropických oblastech s výjimkou suchých regionů s minimálními srážkami, a to včetně oblíbených turistických destinací navštěvovaných českými cestovateli.
V posledních desetiletích se oblasti výskytu dengue dramaticky rozšířily, což vedlo k tomu, že se tato nákaza stala nejčastěji importovanou exotickou nemocí do ČR.
Virus přenášený infikovanou samičkou komára druhu Aedes aegypti nebo Aedes albopictus (Komár tropický a tygrovaný) může člověka nakazit opakovaně, jelikož existuje ve čtyřech typech, přičemž každá následná infekce mívá závažnější průběh.
Charakteristickými příznaky jsou náhlé vysoké horečky doprovázené intenzivními bolestmi celého těla - zejména kloubů, svalů a hlavy. Častým projevem je také vyrážka, opakovaná nákaza může způsobit krvácení až život ohrožující šok.
Na evropském území se dengue trvale vyskytuje v zámořských teritoriích - aktuálně se šíří ve Francouzské Guyaně a na ostrově Réunion, endemický výskyt je potvrzen také na Martiniku, Guadeloupe a Madeiře. V letošním roce se přímo na evropském kontinentu nakazilo více než 300 osob bez předchozí cesty do exotických oblastí, především v Itálii, Francii a Španělsku.
S importovanými případy a občasným místním přenosem se potýkají také ve Spojených státech, zejména na Floridě. Historicky nejhorší situace panuje momentálně v Argentině, především v severní subtropické části, a v Brazílii, kde letos očekávají až 4 miliony nakažených.

Mapa světa zobrazující oblasti s rizikem výskytu horečky dengue. Zdroj: CDC.GOV
Tuto nemoc si však mohou jako nechtěný suvenýr přivézt turisté také z Afriky, a především z Asie. Jen na Filipínách vzrostl počet případů v lednu tohoto roku o 40 % (více než 28 tisíc případů) ve srovnání s loňským lednem, v Thajsku bylo zaznamenáno více než 4 tisíce případů (včetně 4 úmrtí) a v Singapuru přes 600 případů během prvních dvou měsíců letošního roku.
Vzhledem k absenci specifické léčby této nemoci je nutné zaměřit se na prevenci. Ta zahrnuje kromě důsledného používání kvalitních repelentů, moskytiér a také očkování proti horečce dengue, které je dostupné ve všech našich očkovacích centrech po celé České republice.
„Vakcína proti dengue je určena pro osoby od čtyř let a očkuje se dvěma dávkami do ramene s odstupem tří měsíců. O toto očkování byl tak velký zájem, že v ČR došly její zásoby a několik měsíců jsme ji museli šetřit pro ty, kteří měli dostat druhou dávku. Teď už se situace zlepšila a znovu očkujeme i první dávky. Důležité je to zejména před delším pobytem, dále před cestou do oblasti, kde probíhá epidemie nebo v endemické oblasti sezóna dešťů, a především u těch, kteří dengue už jednou prodělali," popisuje situaci doc. MUDr. Rastislav Maďar.
V našich očkovacích centrech vám rádi poradíme s výběrem vhodné ochrany proti dengue i dalším nákazám a můžeme vám vystavit i mezinárodní očkovací průkaz.
Horečka chikungunya: Další riziko na vašich cestách
V pomyslném žebříčku komáry přenášených virových exotických nemocí, které si mohou přivézt i čeští turisté, zaujímá druhé místo horečka chikungunya. Také tuto nemoc přenášejí výše zmínění komáři a projevuje se podobně - horečkou, bolestmi svalů, hlavy, vyrážkou nebo otoky a bolestmi kloubů.
Kloubní bolesti však mohou být natolik intenzivní, že způsobují invaliditu a u pacientů mohou přetrvávat mnoho měsíců.
„Od začátku letošního roku bylo ve světě hlášeno více než 80 tisíc případů této nemoci, 46 úmrtí v celkem 14 zemích a teritoriích," upozorňuje přední český epidemiolog a odborník na tropickou a cestovní medicínu doc. MUDr. Rastislav Maďar.
Podle jeho slov je nejhorší situace momentálně v Latinské Americe a v oblasti Indického oceánu. Konkrétně jde například o ostrov Réunion, který eviduje rozsáhlou epidemii, ale případy hlásí také nedaleký Mauricius a Mayotte, z Latinské Ameriky pak Bolívie, Argentina a Peru. Stovky případů byly zaznamenány i v Pákistánu a nemocné eviduje také africký Senegal.
„V USA je proti této nemoci registrována živá vakcína určená osobám od 18 let věku, ale v ČR se zatím nepoužívá," pokračuje doc. Rastislav Maďar. „V rámci prevence je proto důležité správné používání kvalitních repelentů, nošení vhodného oblečení a používání moskytiér," upozorňuje doc. Rastislav Maďar.

Míra hlášených případů onemocnění virem chikungunya za tři měsíce na 100 000 obyvatel, leden 2025 – březen 2025. Zdroj: ECDC
Kdo patří do rizikové skupiny?
Především je důležité zvážit, zda cestovatel nepatří do rizikové skupiny.
„Do ní počítáme děti do dvou let věku, osoby starší 65 let, těhotné ženy, pacienty se závažnou chronickou nebo více chronickými nemocemi a osoby s poruchou imunity nebo silnou alergií," popisuje doc. Rastislav Maďar.
Osoby spadající do těchto kategorií by měly cestovat do zahraničí pouze s kvalitním pojištěním léčebných nákladů a do míst, kde je v blízkosti kvalitní zdravotnické zařízení vyššího typu, v případě cestování s dětmi včetně pediatrické intenzivní péče.
Už v samotném letadle totiž hrozí nákaza respiračními infekcemi, které se přenášejí na vzdálenost kratší než dva metry. Mezi ně patří kromě chřipky také černý kašel, plané neštovice, spalničky, RS viry a další. I z těchto důvodů nejsou dlouhé lety letadlem, stejně jako dlouhé cesty jinou hromadnou dopravou, např. autobusy, vhodné pro děti mladší dvou let.„Pro rizikové pacienty je také o něco bezpečnější letět charterovým letem z ČR než pravidelnou linkou přes velká mezinárodní letiště," upozorňuje lékař.
„Do šesti měsíců věku by děti ideálně neměly létat letadlem vůbec. Do dvou let věku by pak neměly cestovat do exotických oblastí. U dětí starších, pokud jsou zdravé a kompletně očkované to po zvážení všech okolností možné je. Vždy je však třeba mít na paměti, že dítě není malý dospělý a vyžaduje vyšší stupeň ochrany. Děti vyžadují hospitalizaci mnohem častěji než dospělí, i když jsou vystaveni stejným podmínkám," upozorňuje doc. Rastislav Maďar.
V našich očkovacích centrech vám odborný personál poradí s individuálním plánem očkování pro vás i vaše děti podle plánované destinace. Včasná konzultace v našem centru cestovní medicíny může předejít mnoha zdravotním komplikacím na cestách.
Při cestách po ČR a Evropě - doporučujeme navštívit naše očkovací centrum:
- Očkování proti virové hepatitidě (žloutence) typu A – dostupné již od 1 roku věku
- Očkování proti meningokokovým infekcím – zejména pro děti, adolescenty a mladé dospělé do 25 let (ve stanovených kategoriích hrazeno z veřejného zdravotního pojištění; očkování je možné i ve vyšším věku)
- Očkování proti černému kašli – především pro těhotné ženy ve 3. trimestru a osoby starší 60 let (očkování je však možné i u jiných věkových kategorií)
- Očkování proti pneumokokovým infekcím – zvláště pro osoby starší 65 let a rizikové pacienty (hrazeno z veřejného zdravotního pojištění)
- Očkování proti klíšťové encefalitidě – při pobytu v přírodě ve střední a jižní části severní Evropy (Pobaltí, jižní Skandinávie), zejména pro osoby starší 50 let, které mají očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění
V případě cestování hromadnou dopravou – ověření imunity proti planým neštovicím a spalničkám, v chladné části roku očkování proti chřipce a pro rizikové osoby aktuální vakcína proti covid-19
Při cestách do rozvojových zemí:
Nezbytné je očkování proti virové hepatitidě A (A+B) a břišnímu tyfu. Další očkování vám doporučí naši odborníci na cestovní medicínu individuálně podle konkrétních rizikových faktorů vaší destinace. délky vašeho pohybu a vašeho zdravotního stavu. Může jít o očkování proti žluté zimnici, vzteklině, meningokokové infekci, choleře, japonské encefalitidě a dalším nemocem.
Jak se na cesty připravit?
Zásadním faktorem pro ochranu zdraví během cestování je správná informovanost a včasná preventivní opatření včetně vhodného očkování a proto doporučujeme navštívit některé z našich 22 očkovacích center po celé ČR. Naši zkušení lékaři vám poskytnou individuální konzultaci a doporučí vhodná očkování a preventivní opatření přesně podle vašich potřeb a plánované destinace.
V našich centrech nabízíme:
- Kompletní sortiment nejen cestovních vakcín
- Mezinárodní očkovací průkaz
- Odborné poradenství ohledně zdravotních rizik v dané destinaci
- Prodej kvalitních repelentů a doplňkového sortimentu
Objednat se můžete snadno online nebo telefonicky (+420 545 123 321).
Nečekejte a zajistěte si včas potřebnou ochranu pro své cesty.