Chřipka

Chřipka je velmi snadno přenosné virové onemocnění s celosvětovým výskytem. Postiženy bývají osoby různého věku. Nejnebezpečnější je však pro staré osoby, malé děti a chronicky nemocné. 

Očkování proti chřipce

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Celý svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Osoby nad 65 let, osoby s imunodeficitem, malé děti, těhotné ženy a všichni, kdo s nimi přicházejí do kontaktu

Postihuje

Dýchací ústrojí a další orgány

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Přenos

Chřipka se přenáší z člověka na člověka vzdušnou cestou ve formě kapének, tzn. kašláním, kýcháním a smrkáním. K nákaze dochází buď přímo inhalací virových částic, nebo nepřímo virem kontaminovanými povrchy. Rizikové je hlavně prostředí s velkou kumulací osob. Průběh chřipkového onemocnění může být jak lehký, tak i těžký – končící smrtí.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy klasické sezonní chřipky je výhradně člověk infikovaný virem chřipky, a to od konce inkubační doby, tedy ještě před prvními příznaky infekce. Po propuknutí nemoci je člověk nakažlivý asi 3–5 dní, děti 7–10 dní.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá nejčastěji 1–3 dny.

Příznaky

Chřipka začíná náhle z plného zdraví. Prvními příznaky jsou horečka, zimnice, bolest hlavy, bolest ve svalech a kloubech, přecitlivělost pokožky a malátnost. Později nastupuje suchý kašel. Rýma nebývá. V některých případech má chřipka závažnější projevy v podobě zánětu průdušek, plic, srdce, mozku a mozkových blan. Případně může být průběh chřipky komplikován přidruženou infekcí, často pneumokokovou nebo stafylokokovou. Závažné průběhy jsou typické pro seniory, děti a osoby chronicky nemocné.

Ochrana a prevence

Onemocnění trvá obvykle 2–7 dní a spontánně končí po rekonvalescenci uzdravením. Léčba je symptomatická (tlumení příznaků onemocnění) – podávání léků proti teplotě, kašli, dostatek tekutin, klidový režim, vitamíny. Antibiotika jsou v léčbě chřipky neúčinná. Rekonvalescence může trvat ještě několik dalších týdnů. Mezi významná preventivní opatření patří důsledná hygiena rukou a hygiena při kýchání, zdravý životní styl a očkování.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Chřipka: Splenektomie

Prosím o informaci, zda byste v mém případě doporučili očkování proti chřipce a pokud ano, tak proč? Jsem pacientka po splenektomii a s ulcerosní kolitidou, nyní v klidu. Jiné nemoci nemám. Je mi 37 let.

Očkování pro Vás je důležité z důvodu imunosuprese způsobené skutečností, že nemáte slezinu a trpíte autoimunitním onemocněním. Váš organismus může tedy onemocnění chřipkou zvládat hůře, než organismus zdravý.

MUDr. Hana Ševčíková

Chřipka: Těhotenství

Mám 12 měsíční miminko, které stále kojím. Vzhledem k situaci s koronavirem bych se chtěla letos nechat očkovat na chřipku. Je to pro kojení vhodné a dostane můj malý syn také protilátky?

Vakcínu proti chřipce je možné aplikovat i v době kojení a dokonce i gravidním ženám. Kojením však nedochází k takovému přenosu protilátek na dítě, aby bylo kojené dítě těmito protilátkami plně chráněno.

MUDr. Ivo Hiemer

 

Čína: Doporučená očkování

Pravidelně pracovně létám do Číny. Vzhledem k dlouhým letům zvažuji očkování proti meningokokovi. Můžete mi prosím doporučit, které by pro mě bylo vhodné a jak dlouho před dalším odletem je třeba vakcínu aplikovat? 
Prevence kapénkových nákaz při častém využívání letecké dopravy je velmi vhodná. Týká se chřipky, pneumokokových nákaz, černého kašle a nákaz meningokokových.
Vzhledem k tomu, že v letadle se můžeme setkat se všemi typy meningokoků, je vhodné využít jak vakcínu proti meningokokům ACWY najednou (Menveo nebo Nimenrix), tak proti B typu, tedy vakcínu Trumenba nebo Bexsero. Je vhodné zahájit očkování 6 týdnů před cestou.

MUDr. Hana Ševčíková

Chřipka: Očkování seniora

Doporučujete nechat očkovat osobu, které již bylo 91 let vakcínou proti chřipce?

Dobrý den, určitě ano, v tomto věku se sice může vytvořit po očkování nižší úroveň ochrany díky menší výkonnosti obranného systému, přesto může díky očkování onemocnění proběhnout v lehčí formě.

MUDr. Hana Ševčíková

Chřipka: Zdroj chřipkové nákazy

Dobrý den, zajímal by mě zdroj chřipkové nákazy. Píšete, že ji přenáší infikovaní jedinci. Jak se ale může chřipkou nakazit ten první člověk, který ji pak přenáší na ostatní?
Dobrý den, zdrojem a rezervoárem chřipkových virů je zejména vodní ptactvo v oblastech jihovýchodní Asie. Proto jsou nebezpečné a velmi rizikové stále popisované trhy s živými zvířaty v Asii, kdy dochází ke kontaktu těchto vodních ptáků (kačeny, husy apod. s další drůbeží a s prasaty), v těch se to zjednodušeně řečeno všechno "pomíchá" dohromady a vznikne nám nový druh sezónní nebo pandemické chřipky. Je to opravdu velmi zjednodušeně řečeno... Poté dojde k přenosu z těchto zvířat na člověka a máme zde "Pacienta 0", který se stanem novým zdrojem a přenašečem nákazy.

MUDr. Ivo Hiemer

Chřipka: Očkování v těhotenství

Byla jsem u Vás očkována a mám od Vás různá mezinárodní očkování. Nyní jsem 1 rok na pracovním vízu, se svým snoubencem v Austrálii v Northern Territory (Severní Teritorium) – jedná se o tropickou oblast.
Aktuálně jsem cca v 8. týdnu těhotenství a doporučili mi, abych se nechala očkovat proti chřipce. Nevím, zda je to vůbec vhodné a ráda bych slyšela i názor odborníka z Čech.
Očkování proti chřipce v graviditě je jedním z očkování doporučovaných gravidním ženám i v ČR, obvykle, pokud je to možné, po 1. trimestru.  

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti chřipce

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita