Filtry

Chřipka: Splenektomie

Prosím o informaci, zda byste v mém případě doporučili očkování proti chřipce a pokud ano, tak proč? Jsem pacientka po splenektomii a s ulcerosní kolitidou, nyní v klidu. Jiné nemoci nemám. Je mi 37 let.

Očkování pro Vás je důležité z důvodu imunosuprese způsobené skutečností, že nemáte slezinu a trpíte autoimunitním onemocněním. Váš organismus může tedy onemocnění chřipkou zvládat hůře, než organismus zdravý.

MUDr. Hana Ševčíková

Chřipka: Očkování seniora

Doporučujete nechat očkovat osobu, které již bylo 91 let vakcínou proti chřipce?

Dobrý den, určitě ano, v tomto věku se sice může vytvořit po očkování nižší úroveň ochrany díky menší výkonnosti obranného systému, přesto může díky očkování onemocnění proběhnout v lehčí formě.

MUDr. Hana Ševčíková

Chřipka: Těhotenství

Mám 12 měsíční miminko, které stále kojím. Vzhledem k situaci s koronavirem bych se chtěla letos nechat očkovat na chřipku. Je to pro kojení vhodné a dostane můj malý syn také protilátky?

Vakcínu proti chřipce je možné aplikovat i v době kojení a dokonce i gravidním ženám. Kojením však nedochází k takovému přenosu protilátek na dítě, aby bylo kojené dítě těmito protilátkami plně chráněno.

MUDr. Ivo Hiemer

 

Chřipka: Zdroj chřipkové nákazy

Dobrý den, zajímal by mě zdroj chřipkové nákazy. Píšete, že ji přenáší infikovaní jedinci. Jak se ale může chřipkou nakazit ten první člověk, který ji pak přenáší na ostatní?
Dobrý den, zdrojem a rezervoárem chřipkových virů je zejména vodní ptactvo v oblastech jihovýchodní Asie. Proto jsou nebezpečné a velmi rizikové stále popisované trhy s živými zvířaty v Asii, kdy dochází ke kontaktu těchto vodních ptáků (kačeny, husy apod. s další drůbeží a s prasaty), v těch se to zjednodušeně řečeno všechno "pomíchá" dohromady a vznikne nám nový druh sezónní nebo pandemické chřipky. Je to opravdu velmi zjednodušeně řečeno... Poté dojde k přenosu z těchto zvířat na člověka a máme zde "Pacienta 0", který se stanem novým zdrojem a přenašečem nákazy.

MUDr. Ivo Hiemer

Čína: Doporučená očkování

Pravidelně pracovně létám do Číny. Vzhledem k dlouhým letům zvažuji očkování proti meningokokovi. Můžete mi prosím doporučit, které by pro mě bylo vhodné a jak dlouho před dalším odletem je třeba vakcínu aplikovat? 
Prevence kapénkových nákaz při častém využívání letecké dopravy je velmi vhodná. Týká se chřipky, pneumokokových nákaz, černého kašle a nákaz meningokokových.
Vzhledem k tomu, že v letadle se můžeme setkat se všemi typy meningokoků, je vhodné využít jak vakcínu proti meningokokům ACWY najednou (Menveo nebo Nimenrix), tak proti B typu, tedy vakcínu Trumenba nebo Bexsero. Je vhodné zahájit očkování 6 týdnů před cestou.

MUDr. Hana Ševčíková

Chřipka: Očkování v těhotenství

Byla jsem u Vás očkována a mám od Vás různá mezinárodní očkování. Nyní jsem 1 rok na pracovním vízu, se svým snoubencem v Austrálii v Northern Territory (Severní Teritorium) – jedná se o tropickou oblast.
Aktuálně jsem cca v 8. týdnu těhotenství a doporučili mi, abych se nechala očkovat proti chřipce. Nevím, zda je to vůbec vhodné a ráda bych slyšela i názor odborníka z Čech.
Očkování proti chřipce v graviditě je jedním z očkování doporučovaných gravidním ženám i v ČR, obvykle, pokud je to možné, po 1. trimestru.  

MUDr. Hana Ševčíková

Chřipka: Očkování po prodělané nemoci

Právě mám chřipku (září), nicméně zvažuji, že bych se i přesto nechala ještě naočkovat proti chřipce. Je to ještě možné a vhodné? Plánujeme miminko a chtěla bych se maximálně vyvarovat další chřipce (v době těhotenství). 
Dobrý den, pokud máte projevy virózy, nebude se v tomto období jednat ještě o pravou chřipku. Až se uzdravíte, určitě doporučuji prevenci chřipky realizovat, bude to prospěšné pro Vaše zdraví i během plánované gravidity.

MUDr. Hana Ševčíková