Filtry

Horečka dengue: Účinek vakcíny

Na Vašich stránkách informujete o dvou dávkách očkování proti Horečce Dengue v tříměsíčním časovém intervalu. Před dovolenou do Thajska nestihnu druhou dávku, má smysl aplikovat 1. dávku nebo je účinek vakcíny vyloženě až po 2. dávce? 

Plná ochrana proti Horečce dengue je opravdu až po aplikaci 2. dávky očkování. 

MUDr. Ivo Hiemer

Klíšťová encefalitida: Kdy očkovat?

Kdy je ideální podstoupit očkování proti klíšťové encefalitidě? Kolik dávek je nutné aplikovat?

Očkovat proti klíšťové encefalitidě se dá celoročně. Nejideálnější je provést očkování před začátkem sezony klíšťat. Podávají tři dávky základního očkování. Vakcína je "neživá", snáší se dobře.

MUDr. Ivo Hiemer

Horečka dengue: očkování do Peru

Plánuji cestu do Peru. Kdy nejpozději před odletem je nutné se naočkovat, abych měla imunitu?

Ochrana proti onemocnění se vytváří cca 14 dnů po aplikaci vakcíny. Tato vakcína patří mezi tzv. živé vakcíny, po kterých je vhodné se alespoň týden vyhýbat velké fyzické námaze. Po aplikaci vakcíny se mohou objevit vedlejší účinky v podobě únavy, bolesti kloubů, hlavy a také zvýšená teplota a vyrážka, proto je dobré plánovat očkování s dostatečným předstihem.

MUDr. Hana Ševčíková

 

Pásový opar: Očkování po prodělání planých neštovic

Chtěla bych se informovat, zda je po prodělání planých neštovic doporučené očkování proti pásovému oparu? Dle dostupných informací se jedná o stejný virus.

U osob, které prodělaly plané neštovice, je očkování doporučeno. Virus planých neštovic z těla nezmizí, ale přežívá dlouhodobě. Při oslabení organismu se může znova aktivovat a způsobit onemocnění, kterému se říká pásový opar. Očkování se doporučuje hlavně osobám starším 50 let a také mladším s oslabenou imunitou.

Horečka dengue: Imunita po prodělání onemocnění

Jak dlouho po prodělání onemocnění v těle zůstávají protilátky? Před rokem jsem v loňském roce opakovaně prodělal při cestě do ostrovní země Samoa a následně z ostrova Sumba. Při prvním onemocnění byl průběh horečnatý, ale mírný. Druhou nákazu již provázely několikadenní velmi vysoké horečky, které nebylo možné srazit 

Pásový opar: Očkování a opar rtu

Je možné se očkovat proti pásovému oparu, pokud již mám v těle Herpes virus (v minulosti projev na rtu). Způsobuje pásový opar a opar na rtu stejný původce?

Původce pásového oparu a původce oparu na rtu jsou dva různé typy virů. Očkování proti pásovému oparu je možné i u osob, které mají opar na rtu. Vakcína ale přinese ochranu pouze proti pásovému oparu, na projev oparu na rtu nemá vliv. Před očkováním vyhodnotí vhodnost očkování ještě očkující lékař se znalostí Vašeho celkového zdravotního stavu.

MUDr. Hana Ševčíková


Žloutenka: Očkování žloutenka A + B

Ráda bych se nechala očkovat proti žloutence A i B. V záznamech jsem nedohledala, zda očkování v minulosti proběhlo. Jak mám nyní postupovat?

Je nutné vyšetřit hladinu protilátek proti virové hepatitidě B- antiHBs a proti virové hepatitidě A- anti HAV IgG. Vakcinace proti VHB se v ČR provádí od roku 1989 (vakcína Engerix- B, 3 dávky v očkovacím průkazu). Očkování proti VHA není součástí pravidelného očkování dětí. 

MUDr. Hana Ševčíková

Tetanus: Kombinovaná vakcína

Očkování proti tetanu proběhlo před sedmi lety. Dle informací o očkovací látce nebylo ve vakcíně obsaženo očkování proti záškrtu a černému kašli. Mám se nyní proočkovat kombinovanou vakcínou proti záškrtu, černému kašli a tetanu, nebo počkat na původní 10letou lhůtu pro očkování proti tetanu?

Pokud máte zájem o ochranu proti černému kašli a záškrtu, lze bez obav využít kombinovanou vakcínu Adacel, nebo Boostrix, přestože od Vašeho posledního očkování neuplynula lhůta 10 let. Vakcínu lze podat již po 3 měsících od poslední vakcíny proti tetanu.

MUDr. Hana Ševčíková


Břišní tyfus: imunita po prodělaném onemocnění

V loňském roce jsem prodělala v Africe, kde dlouhodobě žiji,  břišní tyfus. Mám nyní imunitu, nebo se mám nechat očkovat?

Prodělání onemocnění bohužel nezanechává imunitu. Pokud pobýváte v Africe dlouhodobě, doporučuji provést očkování.

MUDr. Hana Tkadlecová

HPV: Pozitivní partner na HPV

Chci se zeptat, přítel zjistil, že je pozitivní na vir HPV (ještě jsme neměli styk). Chtěla bych se zeptat, zda je nějak možné zjistit, zda už mám vytvořenou imunitu, nebo má smysl se očkovat? Jsem žena ve věku 29 let, sexuálních partnerů už pár bylo, cytologie každý rok v pořádku.
I ve Vašem věku a i po započetí pohlavního života má očkování proti HPV smysl. Každý člověk pohlavně žijící se s HPV viry setká, u někoho může infekce sama zmizet, ale u některých žen může infekce přetrvávat a po mnoha letech způsobit rakovinu děložního čípku. K infekci papilomaviry může dojít kdykoli, při kterémkoli styku v průběhu produktivního života. Vakcína sice není léčebná, tzn. že pokud byste už nyní měla projevy infekce, tak tuto infekci již očkování pravděpodobně zásadně neovlivní. Během života dochází k vyhojení i k opakovaným infekcím i stejným genotypem viru. Vakcína může zamezit dalším infekcím. Takže vakcína má určitě smysl, i vzhledem k tomu, že imunita po očkování je mnohem lepší než po prodělání infekce. Vyšetření není před očkováním nutné.

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Prodělání onemocnění po 1. dávce očkování

Byla jsem na očkování s dětmi na plané neštovice. Teoreticky je možné, že je děti dva týdny po očkování prodělaly, ale nejsem si tím úplně jista. Je lepší v takovém případě očkovat druhou dávku, nebo spíš ne?
Pokud by děti onemocnění s určitostí prodělaly, pak není očkování 2. dávkou nutné. Pokud si tím nejste jista, děti nevyšetřil pediatr, neměly typické příznaky, je možné 2. dávku podat nebo se nabízí možnost odběru krve na vyšetření hladiny paměťových protilátek cca 4–6 týdnů po prodělání onemocnění. Dle zjištěných hodnot je pak možné se k pokračování v očkování vyjádřit.

MUDr. Hana Ševčíková

Meningokokové nákazy: Plané neštovice

Včera jsem dítě naočkovala první dávkou (ze dvou) vakcínou Bexsero. Jsou mu necelé tři roky. Nejevil žádné známky nemoci. Pár hodin po očkování dostal plané neštovice. Chtěla bych se zeptat, zda i v tomto případě bude imunitní odpověď na vakcínu fungovat? Bude chráněn před meningokokem B? A zůstane mu zároveň imunita proti planým neštovicím?
Imunitní systém by měl oba tyto antigenní stimuly zvládnout. V těchto případech se očkování nezahajuje znovu. Imunitní odezva může být naopak po 1. dávce Bexsera díky probíhající infekci neštovicemi i zvýšená. Jen bych druhou dávku Bexsera nedávala dřív než měsíc po zotavení z neštovic. Je třeba zohlednit i průběh planých neštovic.

MUDr. Hana Tkadlecová