Filtry

HPV: Pozitivní partner na HPV

01.02.2023

Chci se zeptat, přítel zjistil, že je pozitivní na vir HPV (ještě jsme neměli styk). Chtěla bych se zeptat, zda je nějak možné zjistit, zda už mám vytvořenou imunitu, nebo má smysl se očkovat? Jsem žena ve věku 29 let, sexuálních partnerů už pár bylo, cytologie každý rok v pořádku.
I ve Vašem věku a i po započetí pohlavního života má očkování proti HPV smysl. Každý člověk pohlavně žijící se s HPV viry setká, u někoho může infekce sama zmizet, ale u některých žen může infekce přetrvávat a po mnoha letech způsobit rakovinu děložního čípku. K infekci papilomaviry může dojít kdykoli, při kterémkoli styku v průběhu produktivního života. Vakcína sice není léčebná, tzn. že pokud byste už nyní měla projevy infekce, tak tuto infekci již očkování pravděpodobně zásadně neovlivní. Během života dochází k vyhojení i k opakovaným infekcím i stejným genotypem viru. Vakcína může zamezit dalším infekcím. Takže vakcína má určitě smysl, i vzhledem k tomu, že imunita po očkování je mnohem lepší než po prodělání infekce. Vyšetření není před očkováním nutné.

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Prodělání onemocnění po 1. dávce očkování

15.08.2022

Byla jsem na očkování s dětmi na plané neštovice. Teoreticky je možné, že je děti dva týdny po očkování prodělaly, ale nejsem si tím úplně jista. Je lepší v takovém případě očkovat druhou dávku, nebo spíš ne?
Pokud by děti onemocnění s určitostí prodělaly, pak není očkování 2. dávkou nutné. Pokud si tím nejste jista, děti nevyšetřil pediatr, neměly typické příznaky, je možné 2. dávku podat nebo se nabízí možnost odběru krve na vyšetření hladiny paměťových protilátek cca 4–6 týdnů po prodělání onemocnění. Dle zjištěných hodnot je pak možné se k pokračování v očkování vyjádřit.

MUDr. Hana Ševčíková

Meningokokové nákazy: Plané neštovice

23.06.2022

Včera jsem dítě naočkovala první dávkou (ze dvou) vakcínou Bexsero. Jsou mu necelé tři roky. Nejevil žádné známky nemoci. Pár hodin po očkování dostal plané neštovice. Chtěla bych se zeptat, zda i v tomto případě bude imunitní odpověď na vakcínu fungovat? Bude chráněn před meningokokem B? A zůstane mu zároveň imunita proti planým neštovicím?
Imunitní systém by měl oba tyto antigenní stimuly zvládnout. V těchto případech se očkování nezahajuje znovu. Imunitní odezva může být naopak po 1. dávce Bexsera díky probíhající infekci neštovicemi i zvýšená. Jen bych druhou dávku Bexsera nedávala dřív než měsíc po zotavení z neštovic. Je třeba zohlednit i průběh planých neštovic.

MUDr. Hana Tkadlecová

COVID-19: Načasování 3. dávka

03.03.2022

Loni jsem byl očkován dvěma dávkami proti covidu (Pfizer). Druhou dávku jsem dostal začátkem prázdnin 2021. Koncem března tedy uběhne devět měsíců od druhé dávky. V létě od cca začátku července se chystám do Indie, kde bych chtěl být co nejlépe chráněn, proto bych chtěl posilovací (třetí) dávku. Nikde jsem ale nenašel, jestli je lepší si ji nechat aplikovat teď koncem března a nechat (možná) snížit její účinnost o tři měsíce (doba do mého odjezdu), nebo ještě nějakou dobu počkat a nechat si ji dát až v květnu, nebo začátkem června.
Po 3. dávce by Vám ochrana měla vydržet déle než po prvních dvou dávkách. Ochrana tam určitě nějaká bude, ale vzhledem k měnícím se variantám, jen částečná, tak jak je tomu už teď u omikronu. Očkování nyní chrání před těžším průběhem covidu. Zda bude do té doby nějaká aktualizovaná vakcína, není jisté. Důležitá je informace, zda jste covid už prodělal. Pokud ano, mělo stačilo by přeočkování 3-4 týdny před cestou. Pokud ne, doporučuji Vám přeočkování v nejbližší době.

MUDr. Hana Tkadlecová

COVID-19: Očkování po prodělání nemoci

21.01.2022

Je prosím možné jít po prodělání nemoci covid-19 bez prodlení na 2. dávku očkování, nebo jsou zde nějaká zdravotní rizika či doporučení proč s očkováním 2. dávky čekat? Rádi bychom vycestovali do země, kde je povinné dokončené očkováni proti covidu-19 a neradi bychom s očkováním kvůli prodělání čekali.
V případě prodělání covidu-19 mezi dvěma dávkami se doporučuje odložení 2.dávky o 3–6 měsíců po pozitivním testu, protože je malá pravděpodobnost dalšího onemocnění. Pokud ale potřebujete očkování (například z důvodu cestování), lze očkovat i dříve, není to kontraindikováno. Očkovat je možné i po 14 dnech po ukončení izolace.

MUDr. Ilona Kochová

COVID-19: Vyšetření protilátek

05.04.2021

Byl jsem očkován vakcínou proti COVID-19. Má smysl testování k průkazu protilátek?
Standardně se protilátky po očkování nevyšetřují. Protilátkové testy jsou primárně vyráběné k průkazu protilátek po infekci a nikoli po očkování. Po přirozené infekci bývá protilátek většinou několikanásobně více než po očkování a tomu odpovídá i citlivost testu. Stejně tak hladina protilátek po očkování neříká nic o buněčné imunitě, která se po očkování rovněž vytváří.

MUDr. Hana Tkadlecová

HPV: Rekonizace a naplánování očkování

26.11.2020

Můžu začít s očkováním proti HPV, když mě cca v únoru čeká rekonizace?

Ano můžete, jen doporučuji naplánovat očkování tak, aby jednotlivé dávky byly podány v odstupu od zákroku (před nebo po něm) v odstupu cca 14 dnů.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Očkování dítěte

26.11.2020

Budu nechávat očkovat dceru (3 roky) proti planým neštovicím. Jaká je prosím inkubační doba, kdy nesmí do kolektivu (školka, rodinná oslava atd.)?

Po očkování proti planým neštovicím není očkovaný nijak omezen v kontaktech se svým okolím a může normálně navštěvovat například školku, školu a své blízké.

MUDr. Hana Ševčíková

Tetanus: Přeočkování při plánování těhotenství

26.11.2020

Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné, vzhledem k plánované graviditě, přeočkovat Boostrixem tetanus po 7 letech?
Pokud je žena očkována proti tetanu před 7 lety a plánuje graviditu, pak je nejvhodnější, vzhledem k protekci novorozence proti pertusi, očkovat kombinovanou vakcínou Adacel (Di-Te-aPe) ve 3. trimestru gravidity. Za této situace vystačí protekce proti černému kašli novorozenci výrazně déle, než když se budoucí maminka očkuje před graviditou.

MUDr. Hana Ševčíková

Tuberkulóza: Účinnost očkování

26.11.2020

Nenašla jsem nikde informaci, jak dlouho je účinné očkování proti TBC (tuberkulóze). Může se stát, že i očkovaný jedinec se v dospělosti nakazí tuberkulózou?
Očkování proti TBC je důležité v prevenci závažných průběhů tohoto onemocnění, neposkytuje však očkovanému plnou ochranu, k onemocnění může dojít i tehdy, pokud je člověk očkován.

MUDr. Hana Ševčíková

HPV: Genitální bradavice

26.11.2020

Mám aktuálně 2 genitální bradavice, zvažuji očkování Gardasil 9. Je lepší očkování teď, nebo v období bez bradavic, nebo je to jedno? (Pochopil jsem, že na to, aby zmizely ty aktuální, není určena). Je mi 44 let, píšete, že vakcína je pro lidi do 45 let, má to tedy smysl? Co přesně znamená tato věková hranice, nižší účinnost nebo něco jiného?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Očkování může přinést větší schopnost Vašeho organismu bránit se novým nákazám způsobeným HPV. Současný stav vakcína řešit neumí. Věkové omezení odpovídá věkovým kategoriím osob zařazených do studie účinnosti a bezpečnosti vakcíny.

MUDr. Hana Ševčíková

Vzteklina: Přeočkování

29.10.2020

Jak dlouhá je maximální lhůta pro přeočkování vztekliny? Na přeočkování jsem měla jít tento rok v červenci, ale jelikož jsem byla těhotná, odložili jsme termín až na říjen. Vzhledem k tomu, že se však v okolí stále více vyskytuje covid-19 a já kojím a mám doma měsíční miminko, bojím se snižovat si imunitu očkováním. Do kdy nejpozději se prosím tedy musím přeočkovat? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, tolerovat lze přesah max. 6 měsíců.

MUDr. Ilona Kochová