Nenašli jste odpověď na vaše dotazy? Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu poradna@avenier.cz, kde vám odpoví naši odborníci.

Jak je to s očkováním v těhotenství a při kojení?

V těhotenství standardně na našich centrech očkujeme pouze proti chřipce (ve 2. a 3. trimestru) a černému kašli (28. - 36. týden gravidity). Ostatní vakcíny v těhotenství standardně neočkujeme. Rozhodnutí o očkování je vždy na zvážení lékaře po konzultaci s těhotnou ženou.

V období kojení je možné očkovat neživé vakcíny. Očkování není doporučeno v šestinedělí.

Více informací se dozvíte v našem článku o očkování těhotných žen

Co je překážkou pro očkování?

V době očkování nesmíte být akutně nemocní (běžná rýma, doznívající lehčí infekce nevadí) ani brát antibiotika, očkování je možné obecně 14 dnů po dobrání antibiotik (u antibiotik však záleží na důvodu jejich nasazení). Opar je známkou oslabené imunity, ale očkování v případě potřeby nevadí, ideálně když už je opar ustupující, poté záleží i na možnosti odkladu očkování.

Překážkou není: lokální léčba mastí, antivirotiky nebo užívání lokálních kortikoidů či antihistaminik, rovněž léky posilující imunityu tzv. imunomodulátory nebrání očkování. Překážkou očkování není ani probíhající menstruace u žen. 

Co je a jak získám elektronický očkovací průkaz?

Elektronický očkovací průkaz (EOP) je služba společnosti Avenier. EOP je online uživatelská evidence na sledování absolvovaného očkování a jeho účinnosti. Tuto evidenci lze doplňovat dle Vašich potřeb. EOP zároveň obsahuje doporučení k dalšímu očkování v závislosti na vašem věku. Do Elektronického očkovacího průkazu se můžete přihlásit odkudkoliv, a to po aktivaci účtu v kterémkoliv centru Avenier. Služba EOP je pro naše klienty bezplatná.

Více informací k EOP si přečtěte zde.

Je očkování překážkou pro další případná vyšetření?

Záleží na konkrétním druhu vyšetření, informace by Vám měl podat ošetřující lékař. Obecně však předchozí očkování není překážkou pro následná vyšetření, nejčastěji se klienti ptají na zubní prohlídku, mamograf atd. 

Mohu před/po očkování jít darovat krev?

Očkování po darování krve je možné, ideálně s odstupem 2 týdnů (není to však nutné).

U darování krve po očkování záleží na příslušné transfúzní stanici, s jakým rozestupem pro ně budete vhodným dárcem krve. Většinou vyžadují odstup 1 měsíce, z  pohledu vakcinologie postačují 2 týdny.

Je možné se očkovat více vakcínami v jeden den?

Ano, obecně je možné očkovat více vakcín v jeden den (ne však všechny vakcíny), vždy záleží na posouzení a rozhodnutí lékaře. 

Potvrdí mi lékař propustku do zaměstnání?

Ano, v našich ordinacích Vám můžeme propustku potvrdit.

Jsem očkovaný proti klíšťové encefalitidě a našel jsem si klíště, co mám dělat?

Očkování proti klíšťové encefalitidě v průběhu inkubační doby tohoto onemocnění nezhoršuje jeho průběh. Očkování je tedy možné. K onemocnění může dojít za 2-30 dnů od přisátí klíštěte a při zdravotních obtížích typu virózy, která přetrvává více dnů je dobré vyhledat lékaře a stav vyhodnotit

Přisáté klíště odstraňte doporučeným postupem.

Jaká jsou omezení po očkování?

V den aplikace se nedoporučuje větší fyzická zátěž, návštěva sauny, solária, nadměrné slunění či podstoupení lymfodrenáže ani větší konzumace alkoholických nápojů (přípustná jsou např. 1-2 piva, nebo sklenice vína). Fyzická zátěž by se měla snížit i následující 2 dny po neživých vakcínách; u živých vakcín (Stamaril, Varilrix, Priorix) až 6 dní.

Jsem diabetik, mohu se očkovat?

Očkování neživých vakcín u diabetiků není překážkou, pokud tomu nebrání jiné okolnosti. Živé vakcíny očkovat lze, pokud je stav stabilizovaný.

Chci si u vás koupit vakcínu a aplikuji si ji u jiného lékaře, je to možné?

Zakoupení vakcíny i aplikace probíhá vždy v našem centru, není možné zakoupit vakcínu a aplikaci provést u jiného lékaře.

Mohu se u Vás naočkovat proti tetanu?

U svého praktického lékaře máte preventivní očkování proti tetanu plně hrazeno. V našich centrech očkování provádíme také, ale musíte si hradit plnou cenu vakcíny i aplikace.