Očkování pro ČR

Každý člověk je denně vystaven hrozbám infekčních nemocí a jeho organismus prochází těžkou zkouškou, aby se před nemocemi ubránil. Nemusíte být zrovna cestovatel, který se chystá do exotických nebo rozvojových zemí, a přesto jste vystaveni mnohým nástrahám. Zdravý životní styl, prevence a očkování se netýkají pouze cestování do zahraničí, ale jsou vysoce aktuální také v naší republice.

Časté nemoci vyskytující se v ČR:

Černý kašel Chřipka
Klíšťová encefalitida Meningokok (A, C, W135, Y)
Meningokok (B) Pásový opar
Plané neštovice Pneumokokové nákazy
Příušnice Rakovina děložního čípku, HPV infekce
Spalničky Tetanus
Zarděnky Záškrt
Žloutenka typu A Žloutenka typu B


Klíšťová encefalitida

Pro Česko je vhodných hned několik druhů očkování, z nichž jedno z nejvyhledávanějších je bezesporu očkování proti klíšťové encefalitidě. Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech krajích. S očkováním by neměli váhat aktivní lidé, kteří chodí často do přírody, sportují anebo chodí na procházky s domácími mazlíčky. Očkovat se proti klíšťové encefalitidě je možné kdykoliv během roku, nejen před začátkem období aktivity klíšťat.

Chřipka

Dalším velice častým typem očkování je očkování proti chřipce. Chřipka není rýma, je to závažné virové onemocnění, na které každý rok v ČR umírá mnohem více lidí než při autonehodách. Skutečná chřipka postiženého připoutá na lůžko s vysokou horečkou a bolestí svalů a kloubů, přechodit ji téměř není možné. Pro očkování proti chřipce jsou nejvhodnější měsíce září, říjen a listopad.

Rakovina děložního čípku

V neposlední řadě existuje již první vakcína proti rakovině, konkrétně proti rakovině děložního čípku. Touto zákeřnou chorobou ročně onemocní přes 1000 žen, polovina z nich umírá. Očkování proti rakovině děložního čípku je podporováno zdravotními pojišťovnami a pojištěnci jej tak mohou získat za výhodnější cenu.

Pásový opar

Pásový opar je kožní onemocnění způsobené virem Varicella zoster, který je také původcem planých neštovic. Pokud jste měli plané neštovice, virus může zůstat v těle a později se znovu aktivovat jako pásový opar. Pásový opar se projevuje jako bolestivá vyrážka s puchýřky, která se obvykle objevuje na jedné straně těla. Vyrážka se hojí během několika týdnů, ale někdy může zanechat jizvy nebo trvalé následky. Pásový opar se léčí antivirotiky, které zkracují dobu trvání a závažnost onemocnění. Pásový opar je nakažlivý zejména pro lidi, kteří neměli plané neštovice

Meningokok

Meningokokové infekce jsou závažná bakteriální onemocnění, která způsobují vážné onemocnění, jako je zánět mozkových blan nebo sepse. Bakterie se přenáší kapénkovou infekcí z nosohltanu nemocného nebo přenašeče. Nemoc může mít rychlý a smrtelný průběh, proto je důležitá prevence pomocí očkování. V České republice je nejčastějším typem meningokoku typ B, který lze očkovat vakcínami Bexsero nebo Trumenba.


Další informace si můžete přečíst na stránce nemocí