Zarděnky

Zarděnky jsou akutní virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé. V České republice jsou díky plošnému očkování hlášeny jen ojedinělé případy onemocnění. 

Očkování proti zarděnkám

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Země s nízkou proočkovaností
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do oblastí s aktuálním výskytem, vnímavé těhotné ženy

Postihuje

Kůže, dýchací trakt, nenarozený plod

Pojišťovna

Zkontrolujte u své pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

M-M-RvaxPro

940 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Výskyt

Onemocnění je rozšířeno po celém světě s maximem výskytu v jihovýchodní Asii, Africe a Středním východě.

Přenos

Zarděnky se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání nemocného člověka nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Onemocnění se může také přenést během těhotenství z matky na plod.

Zdroj nákazy

Zdrojem nemoci je člověk s viditelnými projevy nebo bez nich. Člověk je infekční již koncem inkubační doby, několik dní před a po objevení vyrážky.

Inkubační doba

Inkubační doba je 2–3 týdny, obvykle trvá 18 dní.

Příznaky

Onemocnění většinou probíhá mírně s příznaky podobnými chřipce, s teplotou, zduřením mízních uzlin, bolestmi kloubů a drobnou skvrnitou vyrážkou. Vyrážka se objeví většinou nejprve v oblasti obličeje, pak se rozšíří po celém těle. Překonání zarděnek zanechává celoživotní imunitu. Onemocnění může být komplikováno záněty kloubů a mozku. Nebezpečné jsou zarděnky pro neočkované těhotné ženy, virus může způsobit potrat nebo poškodit plod a zanechat závažné trvalé následky (vrozené vady srdce, poškození mozku, očí a sluchu).

Ochrana a prevence

V rámci pravidelného očkování hrazeného státem se batolatům od 13. měsíce věku podává kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Druhá dávka se aplikuje mezi 5. a 6. rokem věku. V dospělém věku je možné v případě poklesu protilátek podstoupit přeočkování stejnou vakcínou. Po očkování přetrvává dlouhodobá ochrana.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Spalničky, zarděnky, příušnice: Očkování

Ráda bych se zeptala, za jak dlouho se po očkování vakcínou Priorix mohou objevit nežádoucí účinky? Hned po očkování? A jak dlouho zpravidla trvají?
Na Vaši otázku se nedá zcela jednoznačně odpovědět. Každý člověk je jiný, nikdo není "průměrný", každý reagujeme na očkování jinak, i po obyčejném Brufenu může být někomu neskutečně špatně a 99% dalších lidí ho snáší dobře. Po vakcíně Priorix (živá vakcína proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám) se zpravidla můžou objevit nežádoucí příznaky do týdne po naočkování - únava, teplota, zimnice, bolesti kloubů a svalů, zpravidla netrvají déle než 2–3 dny, stačí užít jednorázově Paralen či Ibalgin.  Jestli se objeví hned po očkování nebo až po několika dnech – to je opět individuální reakce, zpravidla se objevuje do 3 dnů, u menšího procenta lidí ale později (mezi 5–7 dnem).

MUDr. Ivo Hiemer

Spalničky: Ročník 1985

Jsem ročník 1985 a v dětství jsem neprodělal příušnice ani plané neštovice. U zarděnek a spalniček si já ani rodiče nejsou jisti. Je možné se dodatečně u Vás nechat očkovat?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti, ke které přineste očkovací průkaz nebo výpis ze zdravotní dokumentace o absolvovaných očkováních. Skutečnost, zda jste prodělal některá onemocnění, lze ověřit vyšetřením hladiny protilátek z krevního odběru. Ceny za tato vyšetření jsou uvedena na našich webových stránkách.

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti zarděnkám

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita