Příušnice

Jedná se o akutní horečnaté virové onemocnění charakterizované jednostranným nebo oboustranným zduřením příušních žláz, méně často podčelistních nebo podjazykových žláz, které doprovází jejich bolestivost. 

Očkování proti příušnicím

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Vnímavé osoby

Postihuje

Horečnaté onemocnění, slinivka břišní, pohlavní ústrojí

Pojišťovna

Zkontrolujte u své pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

M-M-RvaxPro

940 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Výskyt

Vyskytuje se na celém světě. Před zahájením očkování v roce 1987 bylo v ČR hlášeno každoročně několik desítek tisíc případů. V současné době se objevuje v epidemiích v přibližně pětiletých cyklech. V roce 2016 bylo hlášeno 5734 případů, v roce 2019 onemocnělo 191 osob.

Přenos

Onemocnění je velmi nakažlivé a šíří se z osoby na osobu prostřednictvím kapének při mluvení, kašlání a kýchání, případně kontaktem s předměty potřísněnými slinami.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo člověk, u kterého onemocnění probíhá bezpříznakově.

Inkubační doba

Inkubační doba činí 12–25 dnů.

Příznaky

Onemocnění může probíhat až u čtvrtiny osob bezpříznakově. U ostatních se projevuje únavou, horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Následuje zduření jedné nebo obou příušních žláz (případně slinných, podjazykových či podčelistních žláz) doprovázené jejich bolestivostí. Nejčastější komplikací příušnic je jednostranný nebo oboustranný zánět varlat nebo vaječníků, meningitida a zánět slinivky břišní. Obávaná sterilita mužů po zánětu varlat je relativně vzácná, ale možná. Onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu.

Ochrana a prevence

Vzhledem k vysoké nakažlivosti je nejúčinnější ochranou proti onemocnění specifická prevence, tedy očkování. Očkování proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám formou kombinované vakcíny je zařazeno do pravidelného očkování dětí. Od roku 2018 se první dávka podává mezi 13. a 18. měsícem věku, druhá dávka mezi 5. a 6. rokem života. S ohledem na skutečnost, že v současné době bývají v epidemiích postiženi nejčastěji adolescenti a mladí dospělí, kteří byli očkováni před více než 15 lety, je možné zvážit očkování v indikovaných případech i pro dospělou populaci.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Spalničky, zarděnky, příušnice: Očkování

Ráda bych se zeptala, za jak dlouho se po očkování vakcínou Priorix mohou objevit nežádoucí účinky? Hned po očkování? A jak dlouho zpravidla trvají?
Na Vaši otázku se nedá zcela jednoznačně odpovědět. Každý člověk je jiný, nikdo není "průměrný", každý reagujeme na očkování jinak, i po obyčejném Brufenu může být někomu neskutečně špatně a 99% dalších lidí ho snáší dobře. Po vakcíně Priorix (živá vakcína proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám) se zpravidla můžou objevit nežádoucí příznaky do týdne po naočkování - únava, teplota, zimnice, bolesti kloubů a svalů, zpravidla netrvají déle než 2–3 dny, stačí užít jednorázově Paralen či Ibalgin.  Jestli se objeví hned po očkování nebo až po několika dnech – to je opět individuální reakce, zpravidla se objevuje do 3 dnů, u menšího procenta lidí ale později (mezi 5–7 dnem).

MUDr. Ivo Hiemer

Spalničky: Ročník 1985

Jsem ročník 1985 a v dětství jsem neprodělal příušnice ani plané neštovice. U zarděnek a spalniček si já ani rodiče nejsou jisti. Je možné se dodatečně u Vás nechat očkovat?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti, ke které přineste očkovací průkaz nebo výpis ze zdravotní dokumentace o absolvovaných očkováních. Skutečnost, zda jste prodělal některá onemocnění, lze ověřit vyšetřením hladiny protilátek z krevního odběru. Ceny za tato vyšetření jsou uvedena na našich webových stránkách.

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti příušnicím

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita