Plané neštovice (Varicella) jsou vysoce nakažlivé onemocnění postihující především děti. Onemocnění planými neštovicemi postihuje většinu dětské populace. Nejpostiženější skupinou jsou předškolní a mladší školní děti.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Cena očkování a aktuálně dostupné vakcíny

Název vakcíny Cena za 1 dávku Poznámka Objednání Cena, objednání
Varilrix 1 780 Kč objednat se
Kde očkujeme?

Přenos

Přenos se děje vzdušnou cestou kapénkami, tzn. kašláním, kýcháním, smrkáním, tedy při bližším kontaktu s nemocným. Často se nemoc šíří v rámci kolektivních zařízení. Epidemický výskyt je cyklický v 3-5 letých intervalech a závisí na promořenosti dané populace.

Zdroj nákazy

Virus planých neštovic (Varicella-Zoster) se přenáší vzduchem při kontaktu s nakaženým člověkem, který je v inkubační době nebo v prvních několika dnech klinického onemocnění.


Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.
Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá obvykle 10–21 dní.

Příznaky

Plané neštovice se projevují zvýšenou teplotou, celkovou únavou a četnou vyrážkou. Vyrážka se vysévá ve vlnách po dobu 2–6 dnů, svědí a postupně se mění v pupínky a stroupky. K výsevu dochází nejprve v oblasti hlavy (obličej, vlasy, víčka), později na hrudníku, někdy na celém trupu. U zdravých dětí probíhá onemocnění zpravidla bez komplikací, u dospělých je průběh onemocnění těžší a častěji vznikají komplikace – především u chronicky nemocných osob, oslabených osob po transplantaci, chemoterapii apod.

Virus planých neštovic je nebezpečný zejména v době těhotenství ženy, pokud v dětství onemocnění neprodělala nebo proti němu nebyla očkována. Infekce v prvních třech měsících těhotenství nebo během dnů kolem porodu může vážně poškodit plod, způsobit potrat či závažné onemocnění novorozence.


Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.
Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Ochrana a prevence

Nejjistější formou prevence proti planým neštovicím je očkování. Vakcinace snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v průběhu života.


Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.
Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Meningokokové nákazy: Plané neštovice
23.06.2022

Včera jsem dítě naočkovala první dávkou (ze dvou) vakcínou Bexsero. Jsou mu necelé tři roky. Nejevil žádné známky nemoci. Pár hodin po očkování dostal plané neštovice. Chtěla bych se zeptat, zda i v tomto případě bude imunitní odpověď na vakcínu fungovat? Bude chráněn před meningokokem B? A zůstane mu zároveň imunita proti planým neštovicím?
Imunitní systém by měl oba tyto antigenní stimuly zvládnout. V těchto případech se očkování nezahajuje znovu. Imunitní odezva může být naopak po 1. dávce Bexsera díky probíhající infekci neštovicemi i zvýšená. Jen bych druhou dávku Bexsera nedávala dřív než měsíc po zotavení z neštovic. Je třeba zohlednit i průběh planých neštovic.

MUDr. Hana Tkadlecová

Plané neštovice: Očkování dítěte
26.11.2020

Budu nechávat očkovat dceru (3 roky) proti planým neštovicím. Jaká je prosím inkubační doba, kdy nesmí do kolektivu (školka, rodinná oslava atd.)?

Po očkování proti planým neštovicím není očkovaný nijak omezen v kontaktech se svým okolím a může normálně navštěvovat například školku, školu a své blízké.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Očkování živou vakcínou
29.10.2020

Máme doma tříletého chlapečka a nedonošeného novorozence, narodil se o tři měsíce dřív v červnu. Staršího chlapečka jsme nechali očkovat proti neštovicím, abychom před nimi chránili našeho nedonošence. Vzhledem k tomu, že je vakcína živá, mohlo by se stát, že by očkovaný nakazil bratra nějakou dobu po očkování?
Dobrý den, přenos vakcinačního viru je možný, ale velmi málo pravděpodobný, protože vakcinační virus je oslabený.

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Doposud neprodělané onemocnění
25.06.2020
Syn, 6 let, stále neprodělal plané neštovice. Ve školce je měli několik let po sobě, ale nechytl je. Do jakého věku je, prosím, "bezpečné" neštovice chytit? V kolik letech ho má raději očkovat?
Dobrý den, plané neštovice jsou virové onemocnění, které může mít komplikace a závažný průběh v každém věku. Nikdy se nedá tvrdit, že je bezpečné. Může být komplikováno meningitidou, pneumonií, hnisáním puchýřků, může být spojeno i s hospitalizací.
Je dobré již nyní syna před planými neštovicemi chránit očkováním. Předně doporučuji vyšetřit, zda onemocnění neprodělal ve velmi mírné formě, která mohla zůstat skryta, přesto si mohl vytvořit ochranné protilátky.

MUDr. Hana Ševčíková
 
Plané neštovice: Novorozenec
14.04.2020

Mám doma pětidenní miminko a můj manžel chytnul asi po druhé plané neštovice. Mám se obávat? Jak bych měla postupovat a co mám tedy dělat?
Plané neštovice se přenáší vzduchem a jsou vysoce nakažlivé. V případě, že byste chtěli zabránit onemocnění miminka, je potřeba, aby manžel byl isolován minimálně 2 týdny.
Nelze předpovídat průběh onemocnění, vše záleží na imunitním stavu daného jedince. Ale většinou u kojenců probíhají neštovice bez komplikací vzhledem k tomu, že mohou přetrvávat protilátky přenesené transplacentárně od matky (v případě, že jste sama neštovice v minulosti prodělala).

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Riziko nákazy v těhotenství
17.09.2019

Ráda bych se zeptala, pokud jsem měla plané neštovice jako malá a přijdu s nimi do styku v těhotenství, zda to může nějak ohrozit miminko, či je mohu dostat znovu?
Pokud jste v dětství prokazatelně prodělala plané neštovice, nemůžete se již znovu nakazit. Pokud byste měla pochybnosti, zda se v dětství skutečně jednalo o plané neštovice, je možné to potvrdit nebo vyvrátit vyšetřením protilátek z krve.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Očkování v inkubační době
29.05.2018

Syn (4 roky) přišel před 3 dny ve školce do kontaktu s dětmi, co dostaly plané neštovice. Máme doma 4 měsíčního kojence, u kterého se obavám, ze je posléze chytne také. Pomohlo by staršího syna nechat rychle naočkovat? Chápu, že pokud je již v inkubační době, tak ho vakcinace zcela neochrání, ale znamenalo by to alespoň lehčí průběh nemoci?
Doporučuji syna co nejdříve očkovat. Očkování lze však provést do 72 hodin od kontaktu s nemocným.

MUDr. Ilona Kochová

Spalničky: Ročník 1985
10.07.2017

Jsem ročník 1985 a v dětství jsem neprodělal příušnice ani plané neštovice. U zarděnek a spalniček si já ani rodiče nejsou jisti. Je možné se dodatečně u Vás nechat očkovat?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti, ke které přineste očkovací průkaz nebo výpis ze zdravotní dokumentace o absolvovaných očkováních. Skutečnost, zda jste prodělal některá onemocnění, lze ověřit vyšetřením hladiny protilátek z krevního odběru. Ceny za tato vyšetření jsou uvedena na našich webových stránkách.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Riziko nákazy při pásovém oparu
10.07.2017

Můj otec má pásový opar, objevil se mu ve čtvrtek a dneska šel k lékaři, který to potvrdil. Celý víkend jsme byli u něj a máme dceru (v srpnu ji budou 4 roky) ještě neměla plané neštovice. Je možné, že by u ní mohli propuknout? Za týden odlétáme na dovolenou k moři.
Kožní projevy (puchýřky) pásového oparu mohou být zdrojem infekce pro své okolí, i když riziko je výrazně menší, než od osoby s planými neštovicemi. Infekční bývají puchýřky do zaschnutí.  Záleží, do jakého kontaktu se dcera dostala, zda v době Vaší návštěvy byly puchýřky vytvořeny.
Inkubační doba planých neštovic je 6–23 dnů. Existuje možnost očkovat kontakty s planými neštovicemi do 72 hodin po kontaktu, poslední den je dnes, počítáme-li sobotu. Sníží se tak riziko rozvoje onemocnění. Zároveň je třeba uvést, že se jedná o vakcínu, po které je vhodný 7-denní šetřící režim.

MUDr. Hana Ševčíková

 

Plané neštovice: Otěhotnění po první dávce
23.11.2016

Je mi 27 let, mám dva syny 4 a 0,5 let. Před měsícem jsem se nechala očkovat na plané neštovice první dávkou a na to jsem nečekaně otěhotněla. Očkovací vakcína Varilrix. V příbalovém letáku jsem se dočetla, že se otěhotnění nedoporučuje. Můj lékař se nedomnívá, že by toto očkování mohlo plod ohrozit. Na internetu jsem se v různých článcích dočetla, že naopak toto očkování může poškodit plod.
Obecně se po očkování živých oslabených vakcín, v tomto případě po očkování proti planým neštovicím vakcínou Varilrix, nedoporučuje otěhotnět podle obecného doporučení ACIP minimálně 1 měsíc po očkování /ideální je 3 měsíce. Virulence vakcinačního viru je ale výrazně nižší než u divokého viru, způsobujícího onemocnění. V dlouhodobých studiích byly celosvětově sledovány ženy, které otěhotněly do 3 měsíců po očkování a v průběhu 10 let nebyl zjištěn žádný případ postižení novorozence tzv. vrozeným varicelozním syndromem. I pro ženy, které otěhotněly během kratší doby než 1 měsíc, není v žádném případě důvod pro přerušení těhotenství, neboť není ani žádné teoretické riziko poškození plodu.  V rámci preventivních prohlídek informujte o této skutečnosti svého gynekologa. V očkování 2. dávkou vakcíny Varilrix nyní v době těhotenství pokračovat nedoporučuji. Jedna dávka vakcíny Varilrix Vám nyní bude poskytovat cca za 14 dní po očkování první dávkou protilátkovou ochranu, druhá dávka by se měla podat v odstupu min. za 6 týdnů od první dávky a ta pak zajistí dlouhodobou protilátkovou protekci. Ve Vašem případě bych doporučila při delším skluzu očkování 2. dávky vzhledem k těhotenství a následnému kojení ještě zkontrolovat předtím hladinu protilátek proti neštovicím.

MUDr. Květa Bartošová

Plané neštovice: Riziko nákazy očkovaného batolete
03.02.2012

Dcera si "přinesla" ze školky domů plané neštovice, současně máme menší dítě (20 měs.), které bylo cca před 4 týdny očkováno vakcínou Priorix. Bojím se špatného průběhu v případě infikování druhorozeného. Momentálně jsou od sebe oddělení, máme v tom pokračovat nebo nechat přirozenou cestou nakazit i přes to, že mladší má oslabenou imunitu po očkování?
Dobrý den, za daných okolností je tak malé dítě vhodnější držet odděleně. Pokud však byly děti v kontaktu alespoň chvilku v období 2-3 týdnů před nástupem prvních projevů nemoci s vyrážkou, je pravděpodobné, že k nákaze menšího dítěte již došlo a nemoc se projeví po uplynutí inkubační doby 10 až 23 dnů (v průměru 14 dnů). Virus planých neštovic je vysoce infekční a přenáší se vzdušnou cestou již v průběhu inkubační doby ještě před prvními projevy nemoci.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Plané neštovice: Těhotenství
04.11.2011

Byla jsem na očkování proti planým neštovicím. Mám za sebou druhou dávku. Po jaké době je možné zkusit otěhotnět?

Po dokončeném očkování proti neštovicím (2. dávka vakcíny Varilrix) doporučujeme odložit graviditu o 3 měsíce. Pokud by ale náhodou k otěhotnění došlo předtím, pravděpodobnost komplikací je velmi nízká a rozhodně by to nebylo důvodem k přerušení těhotenství.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

1 z 1
Vaše soukromí - Vaše volba

Tyto webové stránky používají tzv. soubory cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Cookies jsou malé textové soubory ukládané do Vašeho počítače nebo mobilního zařízení při návštěvě internetových stránek. Některé soubory cookies jsou nezbytné pro správné zobrazení a fungování našich webových stránek a jejich částí (např. přihlášení do účtu, internetová objednávka). Jiné jsou volitelné (cookies ke shromažďování informací pro vytváření anonymizovaných statistik návštěvnosti a používání webových stránek, marketingové cookies) a pomáhají nám měřit a zlepšovat výkon stránek či zobrazovat Vám relevantní reklamy, a to jak na našich webech, tak mimo ně.

Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s uložením všech souborů cookies. Pro další informace a možnost povolit ukládání pouze některých typů cookies zvolte tlačítko „Nastavení“.
Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v našich zásadách zpracování osobních údajů .

Nezbytné soubory cookies
Tyto soubory cookies jsou nezbytné pro různé základní funkce našeho webu a pro správné poskytování našich služeb (např. navigace, přihlášení do účtu či internetová objednávka). Bez nich by naše webové stránky správně nefungovaly, proto je nemůžete vypnout.
Analytické (statistické) soubory cookies
Shromažďují informace o používání webových stránek, např. o navštívených stránkách nebo chybových hlášeních. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.
Informace získané jejich prostřednictvím používáme pouze v souhrnné a anonymizované podobě. Pomáhají nám zjistit, které stránky jsou nejvíce a nejméně oblíbené, jak se návštěvníci na webu pohybují a kolik času na něm tráví. Díky tomu můžeme zlepšovat výkon webu a naše služby.
Marketingové soubory cookies
Tyto soubory cookies sledují uživatele napříč webovými stránkami.
Často je ukládají třetí strany (např. Google AdWords či Seznam Sklik) a používáme je pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, včetně sociálních médií. Jsou přizpůsobeny vašim preferencím a pomáhají nám měřit účinnost našich reklamních kampaní.
Použití těchto cookies lze zakázat, aniž byste tím ovlivnili funkčnost webové stránky. Pokud tyto soubory cookies deaktivujete, bude se vám při procházení internetu i nadále zobrazovat reklama (včetně té naší), ačkoli nebude specifická pro vaše osobní zájmy, a bude proto méně relevantní.