Plané neštovice

Plané neštovice (Varicella) jsou vysoce nakažlivé onemocnění postihující především děti. Onemocnění planými neštovicemi postihuje většinu dětské populace. Nejpostiženější skupinou jsou předškolní a mladší školní děti.

Očkování proti planým neštovicím

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Vnímaví jedinci

Postihuje

Horečnaté onemocnění, kůže, nervový systém

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Varilrix

1 910 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Varivax

1 720 Kč / za dávku

Přenos

Přenos se děje vzdušnou cestou kapénkami, tzn. kašláním, kýcháním, smrkáním, tedy při bližším kontaktu s nemocným. Často se nemoc šíří v rámci kolektivních zařízení. Epidemický výskyt je cyklický v 3-5 letých intervalech a závisí na promořenosti dané populace.

Zdroj nákazy

Virus planých neštovic (Varicella-Zoster) se přenáší vzduchem při kontaktu s nakaženým člověkem, který je v inkubační době nebo v prvních několika dnech klinického onemocnění.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá obvykle 10–21 dní.

Příznaky

Plané neštovice se projevují zvýšenou teplotou, celkovou únavou a četnou vyrážkou. Vyrážka se vysévá ve vlnách po dobu 2–6 dnů, svědí a postupně se mění v pupínky a stroupky. K výsevu dochází nejprve v oblasti hlavy (obličej, vlasy, víčka), později na hrudníku, někdy na celém trupu. U zdravých dětí probíhá onemocnění zpravidla bez komplikací, u dospělých je průběh onemocnění těžší a častěji vznikají komplikace – především u chronicky nemocných osob, oslabených osob po transplantaci, chemoterapii apod.

Virus planých neštovic je nebezpečný zejména v době těhotenství ženy, pokud v dětství onemocnění neprodělala nebo proti němu nebyla očkována. Infekce v prvních třech měsících těhotenství nebo během dnů kolem porodu může vážně poškodit plod, způsobit potrat či závažné onemocnění novorozence.

Ochrana a prevence

Nejjistější formou prevence proti planým neštovicím je očkování. Vakcinace snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v průběhu života.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Plané neštovice: Očkování po transfuzi

Doslechla jsem se, že pro provedení očkování živou vakcínou může být kontraindikace krevní transfuze. Je tato informace pravdivá? Případně jak dlouho po transfuzi je očkování možné?

Očkování po krevní transfuzi není omezeno. Naopak se po očkování živou vakcínou nesmí darovat krev ani plazma po dobu minimálně 4 týdnů. 

MUDr. Ivo Hiemer


Plané neštovice: Očkování dítěte

Budu nechávat očkovat dceru (3 roky) proti planým neštovicím. Jaká je prosím inkubační doba, kdy nesmí do kolektivu (školka, rodinná oslava atd.)?

Po očkování proti planým neštovicím není očkovaný nijak omezen v kontaktech se svým okolím a může normálně navštěvovat například školku, školu a své blízké.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Doposud neprodělané onemocnění

Syn, 6 let, stále neprodělal plané neštovice. Ve školce je měli několik let po sobě, ale nechytl je. Do jakého věku je, prosím, "bezpečné" neštovice chytit? V kolik letech ho má raději očkovat?
Dobrý den, plané neštovice jsou virové onemocnění, které může mít komplikace a závažný průběh v každém věku. Nikdy se nedá tvrdit, že je bezpečné. Může být komplikováno meningitidou, pneumonií, hnisáním puchýřků, může být spojeno i s hospitalizací.
Je dobré již nyní syna před planými neštovicemi chránit očkováním. Předně doporučuji vyšetřit, zda onemocnění neprodělal ve velmi mírné formě, která mohla zůstat skryta, přesto si mohl vytvořit ochranné protilátky.

MUDr. Hana Ševčíková
 

Meningokokové nákazy: Plané neštovice

Včera jsem dítě naočkovala první dávkou (ze dvou) vakcínou Bexsero. Jsou mu necelé tři roky. Nejevil žádné známky nemoci. Pár hodin po očkování dostal plané neštovice. Chtěla bych se zeptat, zda i v tomto případě bude imunitní odpověď na vakcínu fungovat? Bude chráněn před meningokokem B? A zůstane mu zároveň imunita proti planým neštovicím?
Imunitní systém by měl oba tyto antigenní stimuly zvládnout. V těchto případech se očkování nezahajuje znovu. Imunitní odezva může být naopak po 1. dávce Bexsera díky probíhající infekci neštovicemi i zvýšená. Jen bych druhou dávku Bexsera nedávala dřív než měsíc po zotavení z neštovic. Je třeba zohlednit i průběh planých neštovic.

MUDr. Hana Tkadlecová

Plané neštovice: Očkování živou vakcínou

Máme doma tříletého chlapečka a nedonošeného novorozence, narodil se o tři měsíce dřív v červnu. Staršího chlapečka jsme nechali očkovat proti neštovicím, abychom před nimi chránili našeho nedonošence. Vzhledem k tomu, že je vakcína živá, mohlo by se stát, že by očkovaný nakazil bratra nějakou dobu po očkování?
Dobrý den, přenos vakcinačního viru je možný, ale velmi málo pravděpodobný, protože vakcinační virus je oslabený.

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Novorozenec

Mám doma pětidenní miminko a můj manžel chytnul asi po druhé plané neštovice. Mám se obávat? Jak bych měla postupovat a co mám tedy dělat?
Plané neštovice se přenáší vzduchem a jsou vysoce nakažlivé. V případě, že byste chtěli zabránit onemocnění miminka, je potřeba, aby manžel byl isolován minimálně 2 týdny.
Nelze předpovídat průběh onemocnění, vše záleží na imunitním stavu daného jedince. Ale většinou u kojenců probíhají neštovice bez komplikací vzhledem k tomu, že mohou přetrvávat protilátky přenesené transplacentárně od matky (v případě, že jste sama neštovice v minulosti prodělala).

MUDr. Ilona Kochová

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti planým neštovicím

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita