Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Klíšťová encefalitida je typickou nákazou s přírodní ohniskovostí. 

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Evropa, některé části Asie
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Obyvatelé či cestovatelé do endemických oblastí

Postihuje

Nervové ústrojí

Pojišťovna

Příspěvek až 2 100 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Encepur pro děti

1 090 Kč / za dávku

Encepur pro dospělé

1 200 Kč / za dávku

FSME-Immun pro děti

1 100 Kč / za dávku

FSME-Immun pro dospělé

1 069 Kč / za dávku

Výskyt

V České republice je mnoho ohnisek, kde jsou dobré podmínky pro život klíšťat. Nakažená klíšťata se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní jsou již od 5 °C. Upřednostňují vlhká místa. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem onemocnění. Každoročně je hlášeno několik set onemocnění klíšťovou encefalitidou a jejich počet se zvyšuje. Výskyt je hlášen i v řadě jiných evropských zemí – v Rakousku, Švýcarsku či v Pobaltí

Přenos

Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka ze zvířat především infikovaným klíštětem. Méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo při neopatrném vytahování infekčního klíštěte např. domácímu zvířeti. K přenosu nákazy dochází již po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Nákazu přenáší i drobné nymfy, které mohu být pouhým okem lehce přehlédnutelné.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je infikované klíště. Po nasátí infikované krve zůstává klíště trvale infekční a přenáší virus i na své potomstvo.

Inkubační doba

Inkubační doba je obvykle 1–2 týdny, ne však déle než 4 týdny.

Příznaky

Onemocnění často probíhá dvoufázově, ale může proběhnout jen jedna fáze onemocnění nebo i bezpříznakově. První fáze trvá obvykle 3–5 dní, projeví se necharakteristicky – bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, nechutenství. Po několika dnech zlepšení může přijít druhá fáze onemocnění klíšťovou encefalitidou – již rozvinutý zánět mozku a mozkových obalů. Objeví se vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost. Mezi další příznaky patří třes, závratě, dezorientace. Ve vážných případech dochází k obrnám končetinových či dýchacích svalů. Dlouhotrvajícími až trvalými následky mohou být např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy nebo obrny svalů končetin.

Ochrana a prevence

Specifická léčba neexistuje, léčba je pouze symptomatická. Nejvhodnějším způsobem prevence před tímto onemocněním je očkování proti klíšťové encefalitidě. Ideální je zahájit očkování ještě před nástupem teplých měsíců, nicméně i v období jara a léta je možné se očkovat – lepší pozdě než vůbec. Klíšťata přenáší i jiné nemoci, proti kterým očkování není. Proto je vhodné se při pobytu v přírodě chránit vhodným oděvem (světlé oblečení, kde je klíště lépe vidět, dlouhé kalhoty, rukávy) za současného použití repelentů.

Prodělané onemocnění v mladším věku nemusí být zárukou celoživotní imunity, doporučuje se za 20–30 let zkontrolovat hladinu protilátek v krvi a zkonzultovat situaci s lékařem. Pokud je onemocnění proděláno ve středním a starším věku, předpokládaná imunita je dlouhodobá až doživotní. 

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven

Upozorňujeme: Nově od 1. 1. 2022 hradí zdravotní pojišťovny očkování proti klíšťové encefalitidě u pojištěnců od 50 let věku. Ve vybraných očkovacích centrech Avenier je již možné toto očkování zdarma využít. Více podrobností v článku zde. V případě nejasností ohledně načasování aplikace posilující dávky proti klíšťové encefalitidě, se můžete obrátit na naše lékaře prostřednictvím e-mailu poradna@avenier.cz.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Klíšťová encefalitida: Plánované těhotenství

Chceme s partnerkou počít dítě a zajímá nás, zda je bezprostřední početí kontraindikací k očkování na KE (posilující dávka po pěti letech). Resp. když jeden den naočkujeme, můžeme počít ten samý den bez obav?

Očkování proti KE není kontraindikací početí dítěte. V souvislosti s plánovanou graviditou doporučuji zvážit očkování proti chřipce a černému kašli, kontrolu hladiny protilátek proti spalničkám a případně planým neštovicím při jejich negativní anamnéze.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Očkování v době pandemie

Chtěla bych se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, ale zajímalo by mě, zda je to v současné době rozumné, jelikož mám sníženou imunitu v podobě nižších bílých krvinek a destiček (tento stav přetrvává už několik let).  Už jsem u vás absolvovala několik očkování, tak je možné, že máte i zprávu o této nižší imunitě. Proto vás chci požádat, zda byste byli tak hodní a otevřeně napsali, zda mám počkat s tímto očkováním, nebo se můžu nechat očkovat. 
Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě není nezbytně nutné nyní kvůli koronavirové pandemii přerušovat. Klíšťata jsou již nyní aktivní. Jde o mrtvou vakcínu, s minimální zátěží na imunitní systém. Do našich očkovacích center by měli chodit zdraví klienti bez příznaků jakéhokoliv akutního onemocnění. Nevím, na kolikátou dávku očkování máte jít. V případě, že jde o přeočkování, je možné očkování i o několik měsíců odložit. V případě, že s očkováním začínáte, asi bych to neodkládala, klíšťata jsou již aktivní. Klíšťová encefalitida může mít závažný průběh.

MUDr. Ilona Kochová

Klíšťová encefalitida: Očkování v těhotenství

Jaká jsou rizika vakcíny FSME-IMMUN v těhotenství? Byla jsem očkovaná, aniž bych tušila o graviditě.
Vakcína FSME-Immun je neživá vakcína, pokud se nechtěně naočkuje v graviditě, riziko postižení dítěte je mizivé, až nulové. Nemusíte mít obavy. Řekněte o tomto svému očkujícímu lékaři, ten by měl odeslat hlášení o tomto očkování na SÚKL. 

MUDr. Ivo Hiemer

Klíšťová encefalitida: Odložení 2. dávky

Mám za sebou první dávku proti klíšťové encefalitidě, 2. dávku jsem bohužel musela kvůli viróze odložit, ale chystám se během následujících dní. Chci se zeptat – chrání 1. dávka alespoň částečně proti nemoci? A co by se stalo, kdybych náhodou chytla mezi 1. a 2. dávkou klíště? Mám strávit víkend v přírodě, samozřejmě vezmu repelenty, ale i tak mám obavy.
Dobrý den, po první dávce ještě nemáte ochranou hladinu protilátek. Očkování dostatečně chrání až tak 7–10 dní po druhé dávce. V případě nákazy by však onemocnění mohlo mít lehčí průběh.

MUDr. Ilona Kochová 

Klíšťová encefalitida: Očkování a COVID-19

Vzhledem k aktuální situaci okolo COVID-19 a rizicích nákazy (syn nemá plíce v ideálním stavu) bych se chtěla zeptat, jak moc velký problém je třetí dávku proti klíšťové encefalitidě odsunout o 1 měsíc? Nemuselo by se doufám začínám od znova? Chránit syna klíšťovkou chci, ale den bych se obávala potenciálně dvojí zátěže organismu – vakcínou a koronavirem.
Určitě není problém odložit očkování o měsíc nebo několik měsíců, ale současná situace ve výskytu koronaviru není důvodem pro odklad očkování. Nedoporučuje to ani Česká vakcinologická společnost. Je potřeba myslet i na další vážná infekční rizika. Navíc situace ve výskytu koronaviru nemusí být za měsíc o nic lepší, než je v tuto chvíli.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Očkování po prodělené lymeské borelióze

Je možné očkovat člověka s prodělanou boreliózou proti klíšťové encefalitidě? Popřípadě po jaké době, kdy je vyléčen? V jakém ročním období je nejlepší tuto vakcínu aplikovat?
Prodělaná borelióza není kontraindikací očkování proti klíšťové encefalitidě. Po nekomplikovaném průběhu lymeské borreliózy můžete být očkována v řádu několika týdnů po onemocnění a po ukončení léčby. Odstup se posuzuje individuálně a rozhodne o něm očkující lékař. 

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita