Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Klíšťová encefalitida je typickou nákazou s přírodní ohniskovostí. V České republice je mnoho ohnisek, kde jsou dobré podmínky pro život klíšťat. Nakažená klíšťata se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní jsou již od 5 °C. Upřednostňují vlhká místa. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem onemocnění. Každoročně je hlášeno několik set onemocnění klíšťovou encefalitidou a jejich počet se zvyšuje. Výskyt je hlášen i v řadě jiných evropských zemí – v Rakousku, Švýcarsku či v Pobaltí.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozorňujeme: Nově od 1. 1. 2022 hradí zdravotní pojišťovny očkování proti klíšťové encefalitidě u pojištěnců od 50 let věku. Ve vybraných očkovacích centrech Avenier je již možné toto očkování zdarma využít. Více podrobností v článku zde. V případě nejasností ohledně načasování aplikace posilující dávky proti klíšťové encefalitidě, se můžete obrátit na naše lékaře prostřednictvím e-mailu poradna@avenier.cz.
Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka ze zvířat především infikovaným klíštětem. Méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo při neopatrném vytahování infekčního klíštěte např. domácímu zvířeti. K přenosu nákazy dochází již po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Nákazu přenáší i drobné nymfy, které mohu být pouhým okem lehce přehlédnutelné.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy je infikované klíště. Po nasátí infikované krve zůstává klíště trvale infekční a přenáší virus i na své potomstvo.
Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center. Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Inkubační doba
Inkubační doba je obvykle 1–2 týdny, ne však déle než 4 týdny.
Příznaky
Onemocnění často probíhá dvoufázově, ale může proběhnout jen jedna fáze onemocnění nebo i bezpříznakově. První fáze trvá obvykle 3–5 dní, projeví se necharakteristicky – bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, nechutenství. Po několika dnech zlepšení může přijít druhá fáze onemocnění klíšťovou encefalitidou – již rozvinutý zánět mozku a mozkových obalů. Objeví se vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost. Mezi další příznaky patří třes, závratě, dezorientace. Ve vážných případech dochází k obrnám končetinových či dýchacích svalů. Dlouhotrvajícími až trvalými následky mohou být např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy nebo obrny svalů končetin.
Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center. Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Ochrana a prevence
Specifická léčba neexistuje, léčba je pouze symptomatická. Nejvhodnějším způsobem prevence před tímto onemocněním je očkování proti klíšťové encefalitidě. Ideální je zahájit očkování ještě před nástupem teplých měsíců, nicméně i v období jara a léta je možné se očkovat – lepší pozdě než vůbec. Klíšťata přenáší i jiné nemoci, proti kterým očkování není. Proto je vhodné se při pobytu v přírodě chránit vhodným oděvem (světlé oblečení, kde je klíště lépe vidět, dlouhé kalhoty, rukávy) za současného použití repelentů.
Prodělané onemocnění v mladším věku nemusí být zárukou celoživotní imunity, doporučuje se za 20–30 let zkontrolovat hladinu protilátek v krvi a zkonzultovat situaci s lékařem. Pokud je onemocnění proděláno ve středním a starším věku, předpokládaná imunita je dlouhodobá až doživotní.
Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center. Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Chceme s partnerkou počít dítě a zajímá nás, zda je bezprostřední početí kontraindikací k očkování na KE (posilující dávka po pěti letech). Resp. když jeden den naočkujeme, můžeme počít ten samý den bez obav?
Očkování proti KE není kontraindikací početí dítěte. V souvislosti s plánovanou graviditou doporučuji zvážit očkování proti chřipce a černému kašli, kontrolu hladiny protilátek proti spalničkám a případně planým neštovicím při jejich negativní anamnéze.
MUDr. Hana Ševčíková
Klíšťová encefalitida: Odložení 2. dávky
23.07.2020
Mám za sebou první dávku proti klíšťové encefalitidě, 2. dávku jsem bohužel musela kvůli viróze odložit, ale chystám se během následujících dní. Chci se zeptat – chrání 1. dávka alespoň částečně proti nemoci? A co by se stalo, kdybych náhodou chytla mezi 1. a 2. dávkou klíště? Mám strávit víkend v přírodě, samozřejmě vezmu repelenty, ale i tak mám obavy.
Dobrý den, po první dávce ještě nemáte ochranou hladinu protilátek. Očkování dostatečně chrání až tak 7–10 dní po druhé dávce. V případě nákazy by však onemocnění mohlo mít lehčí průběh.
MUDr. Ilona Kochová
Klíšťová encefalitida: Očkování v době pandemie
14.04.2020
Chtěla bych se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, ale zajímalo by mě, zda je to v současné době rozumné, jelikož mám sníženou imunitu v podobě nižších bílých krvinek a destiček (tento stav přetrvává už několik let). Už jsem u vás absolvovala několik očkování, tak je možné, že máte i zprávu o této nižší imunitě. Proto vás chci požádat, zda byste byli tak hodní a otevřeně napsali, zda mám počkat s tímto očkováním, nebo se můžu nechat očkovat.
Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě není nezbytně nutné nyní kvůli koronavirové pandemii přerušovat. Klíšťata jsou již nyní aktivní. Jde o mrtvou vakcínu, s minimální zátěží na imunitní systém. Do našich očkovacích center by měli chodit zdraví klienti bez příznaků jakéhokoliv akutního onemocnění. Nevím, na kolikátou dávku očkování máte jít. V případě, že jde o přeočkování, je možné očkování i o několik měsíců odložit. V případě, že s očkováním začínáte, asi bych to neodkládala, klíšťata jsou již aktivní. Klíšťová encefalitida může mít závažný průběh.
MUDr. Ilona Kochová
Klíšťová encefalitida: Očkování a COVID-19
27.03.2020
Vzhledem k aktuální situaci okolo COVID-19 a rizicích nákazy (syn nemá plíce v ideálním stavu) bych se chtěla zeptat, jak moc velký problém je třetí dávku proti klíšťové encefalitidě odsunout o 1 měsíc? Nemuselo by se doufám začínám od znova? Chránit syna klíšťovkou chci, ale den bych se obávala potenciálně dvojí zátěže organismu – vakcínou a koronavirem.
Určitě není problém odložit očkování o měsíc nebo několik měsíců, ale současná situace ve výskytu koronaviru není důvodem pro odklad očkování. Nedoporučuje to ani Česká vakcinologická společnost. Je potřeba myslet i na další vážná infekční rizika. Navíc situace ve výskytu koronaviru nemusí být za měsíc o nic lepší, než je v tuto chvíli.
MUDr. Hana Ševčíková
Klíšťová encefalitida: Očkování v těhotenství
21.06.2019
Jaká jsou rizika vakcíny FSME-IMMUN v těhotenství? Byla jsem očkovaná, aniž bych tušila o graviditě.
Vakcína FSME-Immun je neživá vakcína, pokud se nechtěně naočkuje v graviditě, riziko postižení dítěte je mizivé, až nulové. Nemusíte mít obavy. Řekněte o tomto svému očkujícímu lékaři, ten by měl odeslat hlášení o tomto očkování na SÚKL.
MUDr. Ivo Hiemer
Klíšťová encefalitida: Očkování po prodělené lymeské borelióze
03.01.2019
Je možné očkovat člověka s prodělanou boreliózou proti klíšťové encefalitidě? Popřípadě po jaké době, kdy je vyléčen? V jakém ročním období je nejlepší tuto vakcínu aplikovat?
Prodělaná borelióza není kontraindikací očkování proti klíšťové encefalitidě. Po nekomplikovaném průběhu lymeské borreliózy můžete být očkována v řádu několika týdnů po onemocnění a po ukončení léčby. Odstup se posuzuje individuálně a rozhodne o něm očkující lékař.
MUDr. Hana Ševčíková
Klíšťová encefalitida: Očkování v létě
10.07.2017
Zvažuji po návratu z dovolené (půlka června) očkování proti klíšťové encefalitidě. Měl bych v té souvislosti dotaz – má to ještě smysl (není již druhá polovina června pozdě)?
Vzhledem k tomu, že riziko přenosu klíšťové encefalitidy je téměř celoroční, očkování jistě má smysl i v červnu. Plná ochrana nastupuje 4 týdny po zahájení očkování, tedy 14 dnů po dávce druhé.
MUDr. Hana Ševčíková
Klíšťová encefalitida: Očkování po odstranění klíštěte
10.07.2017
Syn měl 2 klíšťata zhruba před měsícem. Chtěli bychom ho očkovat, ale jeho lékařka tvrdí, že díky těm klíšťatům letos očkovat již nelze. Kdy lze nejdříve očkovat?
Očkování proti KE je možné v průběhu celého kalendářního roku. Doporučení, které Vám dala paní doktorka, již neplatí. Odstup od přisátí klíštěte považuji za dostatečný. Očkování můžete realizovat na některém našem pracovišti. Ochrana proti KE nastupuje 14 dnů po aplikaci 2. dávky a ta se podává 14 dnů po 1. dávce. To znamená, že 4 týdny po zahájení očkování se již nemusíte obávat nákazy klíšťovou encefalitidou u Vašeho syna.
MUDr. Hana Ševčíková
Klíšťová encefalitida: Očkování po prodělání zánětu mozkových blan
24.03.2017
Ve 3 letech jsem prodělala zánět mozkových blan (z chřipky). Nyní je mi 28 a přemýšlím o nějaké účinné prevenci (sportuji a chodím do lesa). Co byste mi, prosím, navrhovali? Můj stávající lékař doporučuje očkování proti klíšťové encefalitidě, ale mám trochu obavu z možných reakcí na tuto vakcínu nebo jejích nežádoucích následků.
Pokud ráda sportujete a chodíte do přírody, je očkování proti klíšťové encefalitidě určitě vhodné. Jedná se o závažné onemocnění, mnohdy s trvalými následky, které se nedá kausálně léčit. Očkování proti této nemoci je nejrozšířenějším nadstandardním očkováním v ČR a je velmi dobře snášeno. O režimových opatřeních po očkování Vás poučí očkující lékař, k nejčastějším nežádoucím účinkům patří pouze mírná bolestivost v místě aplikace a únava v den očkování. Ochrana nastupuje po podání 2. dávky cca za 14 dnů a poté je potřeba podávat další dávky v pravidelných intervalech.
MUDr. Hana Ševčíková
Klíšťová encefalitida: Promeškané přeočkování
18.01.2012
Měl bych dotaz ohledně očkování proti klíšťové encefalitidě. Před 4 lety a 2 měsíci jsem byl očkován látkou FSME-IMMUN pro dospělé (3.dávka 7.11. 2007). Měl jsem za to, že další přeočkování je za 5 let a ne za 3 roky, nicméně stalo se a uběhly 4 roky a 2 měsíce. Bude mě stačit nyní přeočkovat další dávkou, nebo je nutné absolvovat celé očkování znovu? Je mně 38 let, jsem zdravý, sportovec bez jakýchkoliv zdravotních problémů.
Dobrý den, první přeočkování je dle platného schématu skutečně po 3 letech a následně až do 60 let věku jednou dávkou co 5 let. Je velmi pravděpodobné, že protilátky pořád máte, ale absolutní jistotu Vám dá až test z krve (séra). V případě přetrvávajících protilátek by na předchozí očkování šlo navázat posilující booster dávkou. Je to na osobní konzultaci a další postup se musí zvolit i dle míry rizika a pravděpodobnosti expozice infekci, tj. jestli se pohybujete ve vysoce rizikových oblastech apod.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Klíšťová encefalitida: Přeočkování po zákroku
21.12.2011
Má sedmiletá dcera byla 1. 12. 2011 na odstranění nosní mandle, zákrok byl proveden v celkové narkóze. V průběhu prosince 2011, nebo ledna 2012 by měla jít na přeočkování proti klíšťové encefalitidě po 3 letech. Ráda bych se zeptala, za jak dlouho se doporučuje očkování proti encefalitidě po celkové narkóze? Názory se liší, dětský lékař mi řekl, že stačí 4 týdny, v nemocnici zase mluvili o 3 měsících. Tak v tom nemám jasno.
Dobrý den, v takové situaci stačí po uvedeném zákroku odstup v trvání 1 měsíce.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.
Klíšťová encefalitida: Přeočkování
20.12.2011
Prosím o informaci, v jakém intervalu má být provedena 2. revakcinace proti klíšťové encefalitidě – po 3 nebo 5 letech? (Slyšela jsem různé názory od různých lékařů).
U obou u nás dostupných vakcín následuje po základním očkování první revakcinace po 3 letech a následně vždy 1 dávka co 5 let. Tyto intervaly platí pro pro osoby do 60 let věku u vakcíny FSME-IMMUN a do 49 let u vakcíny Encepur. Nad touto věkovou hranicí se přeočkovává vždy jednou za 3 roky.
Cookies jsou malé textové soubory ukládané do Vašeho počítače nebo mobilního zařízení při návštěvě internetových stránek. Některé soubory cookies jsou nezbytné pro správné zobrazení a fungování našich webových stránek a jejich částí (např. přihlášení do účtu, internetová objednávka). Jiné jsou volitelné (cookies ke shromažďování informací pro vytváření anonymizovaných statistik návštěvnosti a používání webových stránek, marketingové cookies) a pomáhají nám měřit a zlepšovat výkon stránek či zobrazovat Vám relevantní reklamy, a to jak na našich webech, tak mimo ně.
Nezbytné soubory cookies
Tyto soubory cookies jsou nezbytné pro různé základní funkce našeho webu a pro správné poskytování našich služeb (např. navigace, přihlášení do účtu či internetová objednávka). Bez nich by naše webové stránky správně nefungovaly, proto je nemůžete vypnout.
Analytické (statistické) soubory cookies
Shromažďují informace o používání webových stránek, např. o navštívených stránkách nebo chybových hlášeních. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.
Informace získané jejich prostřednictvím používáme pouze v souhrnné a anonymizované podobě. Pomáhají nám zjistit, které stránky jsou nejvíce a nejméně oblíbené, jak se návštěvníci na webu pohybují a kolik času na něm tráví. Díky tomu můžeme zlepšovat výkon webu a naše služby.
Marketingové soubory cookies
Tyto soubory cookies sledují uživatele napříč webovými stránkami.
Často je ukládají třetí strany (např. Google AdWords či Seznam Sklik) a používáme je pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, včetně sociálních médií. Jsou přizpůsobeny vašim preferencím a pomáhají nám měřit účinnost našich reklamních kampaní.
Použití těchto cookies lze zakázat, aniž byste tím ovlivnili funkčnost webové stránky. Pokud tyto soubory cookies deaktivujete, bude se vám při procházení internetu i nadále zobrazovat reklama (včetně té naší), ačkoli nebude specifická pro vaše osobní zájmy, a bude proto méně relevantní.
K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit.
Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.
Používáte již nepodporovaný prohlížeč
Aktuálně používáte zastaralý prohlížeč, jehož podpora byla ukončena. Naše webové stránky nejsou pro tento prohlížeč optimalizovány. Doporučujeme Vám používat novější prohlížeč, např. Microsoft Edge, Google Chrome či Mozilla Firefox. Prohlížeče je možné zdarma stáhnout z oficiálních webových stránek Microsoft, Google nebo Mozilla.