Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Klíšťová encefalitida je typickou nákazou s přírodní ohniskovostí. 

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Evropa, některé části Asie
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Obyvatelé či cestovatelé do endemických oblastí

Postihuje

Nervové ústrojí

Pojišťovna

Příspěvek až 2 100 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Encepur pro děti

1 090 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Encepur pro dospělé

1 200 Kč / za dávku

FSME-Immun pro děti

1 100 Kč / za dávku

FSME-Immun pro dospělé

1 202 Kč / za dávku

Výskyt

V České republice je mnoho ohnisek s vhodnými podmínkami pro život klíšťat. Nakažená klíšťata se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní jsou již od 5 °C a upřednostňují vlhká místa. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem onemocnění. Každoročně je hlášeno několik set onemocnění klíšťovou encefalitidou a jejich počet se zvyšuje. Výskyt je hlášen i v řadě jiných evropských zemí – v Rakousku, Švýcarsku či v Pobaltí

Přenos

Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka ze zvířat především infikovaným klíštětem. Méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo při neopatrném vytahování infekčního klíštěte např. domácímu zvířeti. Nákazu přenáší i drobné nymfy, které mohu být pouhým okem lehce přehlédnutelné.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je infikované klíště. Po nasátí infikované krve zůstává klíště trvale infekční a přenáší virus i na své potomstvo.

Inkubační doba

Inkubační doba je obvykle 1–2 týdny, ne však déle než 4 týdny.

Příznaky

Onemocnění často probíhá dvoufázově. Může však proběhnout jen jedna fáze onemocnění nebo i bezpříznakově. První fáze trvá obvykle 3–5 dní. Projevuje se nespecificky – bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, nechutenství. Po několika dnech zlepšení může přijít druhá fáze onemocnění– již rozvinutý zánět mozku a mozkových obalů. V této fázi se objevuje vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost. Mezi další příznaky patří třes, závratě, dezorientace. Ve vážných případech dochází k obrnám končetinových či dýchacích svalů. Dlouhotrvajícími až trvalými následky mohou být např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy nebo obrny svalů končetin.

Ochrana a prevence

Specifická léčba neexistuje, léčí se pouze symptomy. Nejvhodnějším způsobem prevence před tímto onemocněním je očkování. Ideální je zahájit očkování ještě před nástupem teplých měsíců, nicméně i v období jara a léta je možné se očkovat – lepší pozdě než vůbec. Klíšťata přenáší i jiné nemoci, proti kterým očkování neexistuje. Proto je vhodné se při pobytu v přírodě chránit vhodným oděvem (světlé oblečení, kde je klíště lépe vidět, dlouhé kalhoty, rukávy) za současného použití repelentů.

Prodělané onemocnění v mladším věku nemusí být zárukou celoživotní imunity. Doporučuje se za 20–30 let zkontrolovat hladinu protilátek v krvi a zkonzultovat situaci s lékařem. Pokud je onemocnění proděláno ve středním a starším věku, předpokládaná imunita je dlouhodobá až doživotní. 

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven

Upozorňujeme: Nově od 1. 1. 2022 hradí zdravotní pojišťovny očkování proti klíšťové encefalitidě u pojištěnců od 50 let věku. Ve vybraných očkovacích centrech Avenier je již možné toto očkování zdarma využít. V případě nejasností ohledně načasování aplikace posilující dávky proti klíšťové encefalitidě, se můžete obrátit na naše lékaře prostřednictvím e-mailu poradna@avenier.cz.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Klíšťová encefalitida: Kdy očkovat?

Kdy je ideální podstoupit očkování proti klíšťové encefalitidě? Kolik dávek je nutné aplikovat?

Očkovat proti klíšťové encefalitidě se dá celoročně. Nejideálnější je provést očkování před začátkem sezony klíšťat. Podávají tři dávky základního očkování. Vakcína je "neživá", snáší se dobře.

MUDr. Ivo Hiemer

Klíšťová encefalitida: Odložení 2. dávky

Mám za sebou první dávku proti klíšťové encefalitidě, 2. dávku jsem bohužel musela kvůli viróze odložit, ale chystám se během následujících dní. Chci se zeptat – chrání 1. dávka alespoň částečně proti nemoci? A co by se stalo, kdybych náhodou chytla mezi 1. a 2. dávkou klíště? Mám strávit víkend v přírodě, samozřejmě vezmu repelenty, ale i tak mám obavy.
Dobrý den, po první dávce ještě nemáte ochranou hladinu protilátek. Očkování dostatečně chrání až tak 7–10 dní po druhé dávce. V případě nákazy by však onemocnění mohlo mít lehčí průběh.

MUDr. Ilona Kochová 

Klíšťová encefalitida: Očkování a COVID-19

Vzhledem k aktuální situaci okolo COVID-19 a rizicích nákazy (syn nemá plíce v ideálním stavu) bych se chtěla zeptat, jak moc velký problém je třetí dávku proti klíšťové encefalitidě odsunout o 1 měsíc? Nemuselo by se doufám začínám od znova? Chránit syna klíšťovkou chci, ale den bych se obávala potenciálně dvojí zátěže organismu – vakcínou a koronavirem.
Určitě není problém odložit očkování o měsíc nebo několik měsíců, ale současná situace ve výskytu koronaviru není důvodem pro odklad očkování. Nedoporučuje to ani Česká vakcinologická společnost. Je potřeba myslet i na další vážná infekční rizika. Navíc situace ve výskytu koronaviru nemusí být za měsíc o nic lepší, než je v tuto chvíli.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Plánované těhotenství

Chceme s partnerkou počít dítě a zajímá nás, zda je bezprostřední početí kontraindikací k očkování na KE (posilující dávka po pěti letech). Resp. když jeden den naočkujeme, můžeme počít ten samý den bez obav?

Očkování proti KE není kontraindikací početí dítěte. V souvislosti s plánovanou graviditou doporučuji zvážit očkování proti chřipce a černému kašli, kontrolu hladiny protilátek proti spalničkám a případně planým neštovicím při jejich negativní anamnéze.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Očkování v době pandemie

Chtěla bych se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, ale zajímalo by mě, zda je to v současné době rozumné, jelikož mám sníženou imunitu v podobě nižších bílých krvinek a destiček (tento stav přetrvává už několik let).  Už jsem u vás absolvovala několik očkování, tak je možné, že máte i zprávu o této nižší imunitě. Proto vás chci požádat, zda byste byli tak hodní a otevřeně napsali, zda mám počkat s tímto očkováním, nebo se můžu nechat očkovat. 
Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě není nezbytně nutné nyní kvůli koronavirové pandemii přerušovat. Klíšťata jsou již nyní aktivní. Jde o mrtvou vakcínu, s minimální zátěží na imunitní systém. Do našich očkovacích center by měli chodit zdraví klienti bez příznaků jakéhokoliv akutního onemocnění. Nevím, na kolikátou dávku očkování máte jít. V případě, že jde o přeočkování, je možné očkování i o několik měsíců odložit. V případě, že s očkováním začínáte, asi bych to neodkládala, klíšťata jsou již aktivní. Klíšťová encefalitida může mít závažný průběh.

MUDr. Ilona Kochová

Klíšťová encefalitida: Očkování v těhotenství

Jaká jsou rizika vakcíny FSME-IMMUN v těhotenství? Byla jsem očkovaná, aniž bych tušila o graviditě.
Vakcína FSME-Immun je neživá vakcína, pokud se nechtěně naočkuje v graviditě, riziko postižení dítěte je mizivé, až nulové. Nemusíte mít obavy. Řekněte o tomto svému očkujícímu lékaři, ten by měl odeslat hlášení o tomto očkování na SÚKL. 

MUDr. Ivo Hiemer

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita