Teplé počasí podporuje aktivitu klíšťat. Nepodceňujte včasné očkování.

Kvůli nezvykle teplému počasí narůstá aktivita klíšťat již nyní. Nepodceňujte včasné očkování proti klíšťové encefalitidě.

Aktivita klíšťat není omezena pouze na teplé měsíce od jara do podzimu, jak by si lidé mohli myslet. Klíšťata jsou aktivní již v případě, kdy teplota přesáhne na několik dní 7 °C. Momentální nezvykle teplé počasí podporuje aktivitu klíšťat a zvyšuje se také riziko nákazy onemocněními, která klíšťata přenáší (např. borelióza a klíšťová encefalitida).

Klíšťová encefalitida je závažné infekční onemocnění centrální nervové soustavy člověka. Virus přenáší klíště obecné a specifická léčba tohoto onemocnění není stále dostupná. Léčí se pouze příznaky onemocnění. 

V ordinaci se často setkáváme s tím, že rodiče nechají naočkovat své děti a na sebe nemyslí, přitom dospělí a starší lidé mívají těžší průběh tohoto onemocnění s možnými trvalými následky.

Zdroj: Státní zdravotní ústav (SZÚ): Infekce v ČR – ISIN.

OČKOVÁNÍ PROTI KLÍŠTOVÉ ENCEFALITIDĚ

Spolehlivou a specifickou formou ochrany je očkování, na které je nyní ideální doba. Očkování nepatří mezi povinná, ale je doporučené doporučené pro všechny osoby v ČR.

Vakcínu lze aplikovat i dětem od jednoho roku.

Očkování proti klíšťové encefalitidě patří mezi nejúčinnější dostupná očkování. Ochrana se vytvoří až u 99 % očkovaných. Očkování probíhá ve třech dávkách. Měsíc po první dávce očkování se aplikuje dávka druhá a po 14 dnech od druhé dávky je již člověk proti onemocnění chráněn. Již dříve očkované osoby by si měly zkontrolovat, zda není čas na posilovací dávku. První posilovací dávka se podává za 3 roky po základním očkování, další po 5 letech u osob do 60 let. U lidí nad 60 let věku se přeočkování provádí každé 3 roky jednou dávkou.

Osoby starší 50 let mají nárok na očkování zdarma, je hrazené z veřejného zdravotního pojištění, osoby mladší než 50 let mohou využít bonusových programů prevence u své pojišťovny.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA V ČR

Česká republika patří i přes podporu očkování stále mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropské unii a je stále zemí s nízkou proočkovaností.

Počty nakažených osob se pohybují průměrně mezi 500-900 případy ročně a jsou ovlivněny zejména počasím, které ovlivňuje aktivitu klíšťat a velikost populace klíšťat.

Zdroj: Státní zdravotní ústav (SZÚ): Infekce v ČR – ISIN.

Nakažená klíšťata se u nás vyskytují ve všech krajích. Typickými ohnisky jsou biotopy se smíšenými a listnatými porosty. Riziko výskytu klíšťat není pouze v lesích a volné přírodě, ale také v městských parcích a zahradách.

Vlivem oteplování a změn charakteru krajiny se ohniska s rizikem nákazy přesouvají z 200–800 m. n. m. i do vyšších nadmořských výšek až 1 100 m.n.m.

Mapa výskytu klíšťat přenášejících klíšťovou encefalitidu. Zdroj: www.kliste.cz

Objednejte se do centra očkování a cestovní medicíny Avenier kliknutím zde.

Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová