Trávíte čas v přírodě? Zeptejte se na očkování proti klíšťové encefalitidě


Blíží se jaro, což je každoročně období zvýšené aktivity klíšťat, které trvá až do podzimu. Jarní počasí vybízí k trávení volného času v přírodě, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přisátí klíštěte i při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa či houbaření, nebo při odpočinku či sportu v parku. Infikované klíště může přenášet klíšťovou encefalitidu – onemocnění, které si může vyžádat i život pacienta.

Klíšťová encefalitida patří k nejnebezpečnějším nákazám vyskytujícím se na našem území. Její původce je schopný nenávratně poškodit buňky centrálního nervového systému, jehož správné fungování je pro člověka existenčně důležité.


Věděli jste, že...

  • za rok 2020 bylo hlášeno celkem 854 případů klíšťové encefalitidy, což bylo nejvíce případů v zemích celé Evropské unie (22 %)?
  • nemocnost stoupá i u dětí, oproti roku 2019 se incidence onemocnění u nejmenších a předškolních dětí dokonce zdvojnásobila?
  • často onemocní aktivní, pracující a doposud zdravé osoby?
  • přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění klíšťovou encefalitidou dlouhodobé, ale i trvalé následky?
  • postupně se zvyšují počty případů ve většině krajů a v současnosti je postiženo již prakticky celé území ČR (porovnání počtu výskytů osob nakažených klíšťovou encefalitidou v letech 2015 a 2020 dle krajů v ČR níže)?
  • proočkovanost v ČR je ze všech endemických zemí nejnižší?
Zdroj: Orlíková, H., Lenz, P., Vlčková, I., Kynčl, J., 2021: Klíšťová encefalitida v České republice v roce 2020, Zprávy centra epidemiologie a mikrobiologie (SZÚ, Praha), (30, 7–9), s. 236–245.


Jedinou specifickou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.

Ačkoliv většina populace ČR má povědomí o existenci onemocnění a možnosti prevence očkováním, je v ČR očkováno jen 33 % populace. Nejméně chráněnou skupinou obyvatelstva jsou malé děti do šesti let věku a osoby nad 45 let věku. Z klinických studií vyplývá, že závažnost onemocnění klíšťovou encefalitidou s věkem stoupá a stoupá také pravděpodobnost trvalých následků, jako jsou obrna končetin, postižení nervů nebo poruchy sluchu či spánku. Osoby nad 50 let věku, zejména kterým je očkování doporučeno, jsou bohužel stále nejméně proočkovány.



V porovnání s ostatními endemickými oblastmi je proočkovanost populace v ČR velmi nízká. Příkladem by nám mohly být sousední země, jako je Německo s celkovou proočkovaností 61 % nebo Rakousko s celkovou proočkovaností 80 %. Obě země se ČR podobají svým geografickým umístěním, klimatickými i přírodními podmínkami, ale díky vysoké proočkovanosti udržují počty osob nakažených klíšťovou encefalitidou na mnohonásobně nižší úrovni (desítky osob ročně) oproti ČR.


Vysokou míru ochrany poskytnou už první dvě dávky aplikované obvykle jeden až tři měsíce od sebe. Druhá dávka imunitu prodlouží na tři roky a následná na období 3–5 let, podle věku očkovaného a použité vakcíny. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě existují více než 40 let, což znamená miliony aplikovaných dávek s vysokým profilem bezpečnosti.

Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě už v dnešní době poskytují všechny zdravotní pojišťovny na základě dokladu o úhradě vakcinace v ordinaci lékaře. Velkou podporou v boji proti klíšťové encefalitidě je nově plná úhrada očkování ze zdravotního pojištění všem pojištěncům od 50 let věku. Ve vybraných očkovacích centrech postupně spouštíme možnost hrazeného očkování ze zdravotního pojištění. Přehled míst naleznete v článku zde.

Zeptejte se na očkování proti klíšťové encefalitidě v našich centrech Očkování a cestovní mediciny Avenier.


Autor: Ing. Kateřina Ratiborská

Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová


Zveřejněno dne: 15. 3. 2022.