Klíšťová encefalitida - mít či nemít očkování?

Česká republika stále patří mezi země s nejvyšším rizikem nákazy klíšťovou encefalitidou v celé Evropské unii, ačkoliv za poslední dva roky byl výskyt onemocnění nižší. Nicméně počet infikovaných klíšťat na území ČR, a tím i riziko nákazy je stále vysoké. Aktivita klíšťat je ovlivněna klimatickými podmínkami. Kvůli aktuálnímu mírnému zimnímu počasí lze předpokládat jejich brzkou aktivitu již od března.

Riziko nákazy na jaře stoupá

Jarní počasí vybízí k trávení volného času v přírodě, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přisátí klíštěte i při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, rybaření nebo při odpočinku či sportu v parku. Nakažená klíšťata se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní začínají být, pokud venkovní teplota na několik dní překročí 5 °C. Klíšťata žijí nejčastěji v trávě a keřích.


Onemocnět klíšťovou encefalitidou může téměř každý

Závažnost onemocnění klíšťovou encefalitidou s věkem stoupá a stoupá také pravděpodobnost trvalých následků, jako jsou obrna končetin, postižení nervů nebo poruchy sluchu či spánku.

Od roku 2022 je významnou podporou prevence proti klíšťové encefalitidě plná úhrada očkování ze zdravotního pojištění pro všechny pojištěnce od 50 let věku. Ve vybraných očkovacích centrech postupně spouštíme možnost hrazeného očkování ze zdravotního pojištění. Přehled míst naleznete v článku zde.

Osoby mladší 50 let pak mohou na očkování využít příspěvek u své zdravotní pojišťovny (výše příspěvku se liší).



Jak minimalizovat riziko přisátí klíštěte?

  • Při vysoké aktivitě klíšťat (období březen až červenec) se snažte pohybovat po cestách, minimalizujte pohyb ve volné trávě, křoví, nesedejte a nelehejte si na zem.
  • Používejte preventivně repelenty, aplikujte je zejména na spodní část nohou od kolen dolů. Vhodný repelent vám doporučí lékaři v našich očkovacích centrech, kde si je můžete také zakoupit.
  • Do přírody noste oblečení z hladké světlé látky (kalhoty, obuv, rukávy), aby bylo případné klíště lépe viditelné.
  • Ihned po návratu si důkladně prohlédněte celé tělo a vytřepejte použité oblečení.
  • Prohlídku je vhodné opakovat i následující den ráno, někdy se klíště pohybuje po těle několik hodin, než se přichytí. Lezoucí i přisátá klíšťata je nutno ihned odstranit.

Jak správně odstranit klíště?

  1. Místo přisátí dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem.
  2. Pro odstranění přichyceného klíštěte zvířeti i lidem použijte pinzetu, gumové rukavice, ubrousek nebo kartu na odstranění klíšťat. Nikdy nesahejte na klíště holýma rukama.
  3. Klíště vyviklejte, tak že s ním budete lehce pohybovat ze strany na stranu, po 2-3 minutách se obvykle uvolní. Klíštětem neotáčejte, zvyšuje se tak pravděpodobnost nežádoucího přetržení.
  4. Pokud v ráně zůstala kusadla, nechte je být, nesnažte se je odstranit.
  5. Místo po odstranění klíštěte opět dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem,
  6. Odstraněné klíště zlikvidujte, na klíště nesahejte holýma rukama ani ho nemačkejte.

Objednejte se do centra očkování a cestovní medicíny Avenier kliknutím zde.


Datum zveřejnění: 9. 3. 2023
Autor: Ing. Kateřina Ratiborská
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová