Nepodceňujte klíšťata

Nepodceňujte klíšťata

Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem nejen o novém typu boreliózy

O klíšťatech toho víme již poměrně mnoho, nicméně se stále objevují nová fakta, která je dobré sledovat. 

Nový typ boreliózy

Nová bakteriální nemoc způsobená bakterií Borrelia miyamotoi může nakažené trápit i několik let. Příznaky nemoci nastupují dříve než u lymeské boreliózy (2. - 9. dní po přisátí klíštěte). Běžné vyšetření na lymeskou boreliózu přitom původce nového onemocnění neodhalí.

Nejen do Řecka či Turecka s repelentem 

Klíšťata nakažená krymsko-konžskou hemoragickou (krvácivou) horečkou se v našich krajinách dosud neusídlila, nicméně se běžně vyskytují na jižním Balkánu a v Turecku. Při cestách do těchto oblastí je proto důležité se chránit účinnými repelenty.

Nepodceňujte jaro a podzim

Bohužel u mnoha lidí přetrvává přesvědčení, že klíšťata jsou ryze „letní záležitost”, resp. souvisí s vysokými teplotami. Klíšťata nemají ráda sucho, holomráz, ani vysoké teploty. Jsou však aktivní již při teplotách 5°C nad nulou. Klíšťata preferují vlhké počasí, proto je jejich aktivita nejvyšší na jaře a na podzim.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Jednou z nejrozšířenějších nemocí způsobených klíštětem je klíšťová encefalitida, která může být pro jedince ve vyšším věku životu nebezpečná. Očkování proti klíšťové encefalitidě patří mezi nejspolehlivější, které máme dispozici. Vakcínu lze aplikovat od jednoho roku, ale největší význam má po 50. roku života, kdy toto očkování plně hradí pojišťovna. Mladší populace pak může využít příspěvky z balíčků prevence jednotlivých pojišťoven. 

Celý velmi zajímavý rozhovor s docentem Maďarem si můžete přečíst v článku zde.