Filtry

Klíšťová encefalitida: Plánované těhotenství

25.09.2020

Chceme s partnerkou počít dítě a zajímá nás, zda je bezprostřední početí kontraindikací k očkování na KE (posilující dávka po pěti letech). Resp. když jeden den naočkujeme, můžeme počít ten samý den bez obav?

Očkování proti KE není kontraindikací početí dítěte. V souvislosti s plánovanou graviditou doporučuji zvážit očkování proti chřipce a černému kašli, kontrolu hladiny protilátek proti spalničkám a případně planým neštovicím při jejich negativní anamnéze.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Odložení 2. dávky

23.07.2020
Mám za sebou první dávku proti klíšťové encefalitidě, 2. dávku jsem bohužel musela kvůli viróze odložit, ale chystám se během následujících dní. Chci se zeptat – chrání 1. dávka alespoň částečně proti nemoci? A co by se stalo, kdybych náhodou chytla mezi 1. a 2. dávkou klíště? Mám strávit víkend v přírodě, samozřejmě vezmu repelenty, ale i tak mám obavy.
Dobrý den, po první dávce ještě nemáte ochranou hladinu protilátek. Očkování dostatečně chrání až tak 7–10 dní po druhé dávce. V případě nákazy by však onemocnění mohlo mít lehčí průběh.

MUDr. Ilona Kochová 

Klíšťová encefalitida: Očkování v době pandemie

14.04.2020

Chtěla bych se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, ale zajímalo by mě, zda je to v současné době rozumné, jelikož mám sníženou imunitu v podobě nižších bílých krvinek a destiček (tento stav přetrvává už několik let).  Už jsem u vás absolvovala několik očkování, tak je možné, že máte i zprávu o této nižší imunitě. Proto vás chci požádat, zda byste byli tak hodní a otevřeně napsali, zda mám počkat s tímto očkováním, nebo se můžu nechat očkovat. 
Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě není nezbytně nutné nyní kvůli koronavirové pandemii přerušovat. Klíšťata jsou již nyní aktivní. Jde o mrtvou vakcínu, s minimální zátěží na imunitní systém. Do našich očkovacích center by měli chodit zdraví klienti bez příznaků jakéhokoliv akutního onemocnění. Nevím, na kolikátou dávku očkování máte jít. V případě, že jde o přeočkování, je možné očkování i o několik měsíců odložit. V případě, že s očkováním začínáte, asi bych to neodkládala, klíšťata jsou již aktivní. Klíšťová encefalitida může mít závažný průběh.

MUDr. Ilona Kochová

Klíšťová encefalitida: Očkování a COVID-19

27.03.2020

Vzhledem k aktuální situaci okolo COVID-19 a rizicích nákazy (syn nemá plíce v ideálním stavu) bych se chtěla zeptat, jak moc velký problém je třetí dávku proti klíšťové encefalitidě odsunout o 1 měsíc? Nemuselo by se doufám začínám od znova? Chránit syna klíšťovkou chci, ale den bych se obávala potenciálně dvojí zátěže organismu – vakcínou a koronavirem.
Určitě není problém odložit očkování o měsíc nebo několik měsíců, ale současná situace ve výskytu koronaviru není důvodem pro odklad očkování. Nedoporučuje to ani Česká vakcinologická společnost. Je potřeba myslet i na další vážná infekční rizika. Navíc situace ve výskytu koronaviru nemusí být za měsíc o nic lepší, než je v tuto chvíli.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Očkování v těhotenství

21.06.2019

Jaká jsou rizika vakcíny FSME-IMMUN v těhotenství? Byla jsem očkovaná, aniž bych tušila o graviditě.
Vakcína FSME-Immun je neživá vakcína, pokud se nechtěně naočkuje v graviditě, riziko postižení dítěte je mizivé, až nulové. Nemusíte mít obavy. Řekněte o tomto svému očkujícímu lékaři, ten by měl odeslat hlášení o tomto očkování na SÚKL. 

MUDr. Ivo Hiemer

Klíšťová encefalitida: Očkování po prodělené lymeské borelióze

03.01.2019

Je možné očkovat člověka s prodělanou boreliózou proti klíšťové encefalitidě? Popřípadě po jaké době, kdy je vyléčen? V jakém ročním období je nejlepší tuto vakcínu aplikovat?
Prodělaná borelióza není kontraindikací očkování proti klíšťové encefalitidě. Po nekomplikovaném průběhu lymeské borreliózy můžete být očkována v řádu několika týdnů po onemocnění a po ukončení léčby. Odstup se posuzuje individuálně a rozhodne o něm očkující lékař. 

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Očkování v létě

10.07.2017

Zvažuji po návratu z dovolené (půlka června) očkování proti klíšťové encefalitidě. Měl bych v té souvislosti dotaz – má to ještě smysl (není již druhá polovina června pozdě)?
Vzhledem k tomu, že riziko přenosu klíšťové encefalitidy je téměř celoroční, očkování jistě má smysl i v červnu. Plná ochrana nastupuje 4 týdny po zahájení očkování, tedy 14 dnů po dávce druhé.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Očkování po odstranění klíštěte

10.07.2017

Syn měl 2 klíšťata zhruba před měsícem. Chtěli bychom ho očkovat, ale jeho lékařka tvrdí, že díky těm klíšťatům letos očkovat již nelze. Kdy lze nejdříve očkovat?
Očkování proti KE je možné v průběhu celého kalendářního roku. Doporučení, které Vám dala paní doktorka, již neplatí. Odstup od přisátí klíštěte považuji za dostatečný. Očkování můžete realizovat na některém našem pracovišti. Ochrana proti KE nastupuje 14 dnů po aplikaci 2. dávky a ta se podává 14 dnů po 1. dávce. To znamená, že 4 týdny po zahájení očkování se již nemusíte obávat nákazy klíšťovou encefalitidou u Vašeho syna.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Očkování po prodělání zánětu mozkových blan

24.03.2017

Ve 3 letech jsem prodělala zánět mozkových blan (z chřipky). Nyní je mi 28 a přemýšlím o nějaké účinné prevenci (sportuji a chodím do lesa). Co byste mi, prosím, navrhovali? Můj stávající lékař doporučuje očkování proti klíšťové encefalitidě, ale mám trochu obavu z možných reakcí na tuto vakcínu nebo jejích nežádoucích následků.
Pokud ráda sportujete a chodíte do přírody, je očkování proti klíšťové encefalitidě určitě vhodné. Jedná se o závažné onemocnění, mnohdy s trvalými následky, které se nedá kausálně léčit. Očkování proti této nemoci je nejrozšířenějším nadstandardním očkováním v ČR a je velmi dobře snášeno. O režimových opatřeních po očkování Vás poučí očkující lékař, k nejčastějším nežádoucím účinkům patří pouze mírná bolestivost v místě aplikace a únava v den očkování. Ochrana nastupuje po podání 2. dávky cca za 14 dnů a poté je potřeba podávat další dávky v pravidelných intervalech.

MUDr. Hana Ševčíková

Klíšťová encefalitida: Promeškané přeočkování

18.01.2012

Měl bych dotaz ohledně očkování proti klíšťové encefalitidě. Před 4 lety a 2 měsíci jsem byl očkován látkou FSME-IMMUN pro dospělé (3.dávka 7.11. 2007). Měl jsem za to, že další přeočkování je za 5 let a ne za 3 roky, nicméně stalo se a uběhly 4 roky a 2 měsíce. Bude mě stačit nyní přeočkovat další dávkou, nebo je nutné absolvovat celé očkování znovu? Je mně 38 let, jsem zdravý, sportovec bez jakýchkoliv zdravotních problémů.
Dobrý den, první přeočkování je dle platného schématu skutečně po 3 letech a následně až do 60 let věku jednou dávkou co 5 let. Je velmi pravděpodobné, že protilátky pořád máte, ale absolutní jistotu Vám dá až test z krve (séra). V případě přetrvávajících protilátek by na předchozí očkování šlo navázat posilující booster dávkou. Je to na osobní konzultaci a další postup se musí zvolit i dle míry rizika a pravděpodobnosti expozice infekci, tj. jestli se pohybujete ve vysoce rizikových oblastech apod.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Klíšťová encefalitida: Přeočkování po zákroku

21.12.2011

Má sedmiletá dcera byla 1. 12. 2011 na odstranění nosní mandle, zákrok byl proveden v celkové narkóze. V průběhu prosince 2011, nebo ledna 2012 by měla jít na přeočkování proti klíšťové encefalitidě po 3 letech. Ráda bych se zeptala, za jak dlouho se doporučuje očkování proti encefalitidě po celkové narkóze? Názory se liší, dětský lékař mi řekl, že stačí 4 týdny, v nemocnici zase mluvili o 3 měsících. Tak v tom nemám jasno.
Dobrý den, v takové situaci stačí po uvedeném zákroku odstup v trvání 1 měsíce.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.

Klíšťová encefalitida: Přeočkování

20.12.2011

Prosím o informaci, v jakém intervalu má být provedena 2. revakcinace proti klíšťové encefalitidě – po 3 nebo 5 letech? (Slyšela jsem různé názory od různých lékařů).

U obou u nás dostupných vakcín následuje po základním očkování první revakcinace po 3 letech a následně vždy 1 dávka co 5 let. Tyto intervaly platí pro pro osoby do 60 let věku u vakcíny FSME-IMMUN a do 49 let u vakcíny Encepur. Nad touto věkovou hranicí se přeočkovává vždy jednou za 3 roky.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.