K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Vakcína proti pásovém oparu již není v ČR k dispozici. Pásový opar postihuje častěji osoby nad 50 let. Vzniká novou aktivací virů planých neštovic uložených v nervových gangliích, po vakcinaci nebo prodělaném onemocnění.
Na této stránce jsou odborně garantované informace o pásovém oparu - popis, zdroj nákazy, příznaky a ochrana a prevence.
Kde očkujemePásový opar (Herpes zoster) je velmi bolestivé infekční virové onemocnění, které je způsobeno stejným původcem jako plané neštovice (Varicella-zoster virus). Po prodělaných planých neštovicích zůstává v těle „spící“ virus, který se po určité době může znovu aktivovat a způsobit pásový opar. Onemocnění postihuje nejčastěji osoby nad 50 let věku a častěji ženy. (↑)
Nákaza virem planých neštovic proběhne často před dlouhou dobou. Pásový opar vznikne následkem oslabení imunity vnějšími (stres, slunce, fyzická námaha), nebo vnitřními faktory (léčba oslabující imunitní systém, nemoc). V ČR je ročně hlášeno cca 6500 případů, tento údaj je však velmi pravděpodobně podhlášený. Jiná herpetická onemocnění (opar na rtech, genitáliích) jsou způsobena odlišným původcem (Herpes simplex). (↑)
Před objevením puchýřků je 1-5 dní kůže napnutá, zarudlá, svědí a může i bolet. Výsev puchýřků se objevuje nejčastěji na jedné straně těla v průběhu nervů na hrudníku, bedrech a v obličeji a může být i v očích a uchu, ústní dutině apod. Puchýřky brzy prasknou a jejich obsah je velmi infekční. Po zaschnutí se pod krustou obnovuje kůže. Onemocnění může být doprovázeno zimnicí, zažívacími potížemi a někdy zvýšenou teplotou, svěděním, především však velkou bolestivostí na celé ploše výsevu. Výsev puchýřků bývá jednostranný, po jejich vyléčení (obvykle 2-4 týdny) zůstává někdy krutá bolest podél nervů po dobu týdnů až měsíců. Výsev na obličeji může vést k slepotě. Intenzivní bolest může přetrvávat i několik měsíců až let po odeznění vyrážky, často vede k intoleranci oblečení nebo nemožnosti se sprchovat. (↑)
Vakcína proti pásovém oparu již není od roku 2020 v ČR k dispozici. V minulosti se očkování provádělo jednou dávkou zejména osobám nad 50 let věku, které prodělaly onemocnění planými neštovicemi. Pokud daná osoba plané neštovice v minulosti neprodělala nebo si tím není jistá, aplikace vakcíny poskytla imunitu proti planým neštovicím i proti pásovému oparu současně.
Nemocní pásovým oparem jsou infekční pro své okolí v době výsevu puchýřků. Doporučuje se časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt, vyhnout se kontaktu s těhotnými ženami a novorozenci. Včasná léčba onemocnění může předejít krutým bolestem v místě výsevu oparu po odeznění onemocnění. Užívají se antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva. Chronická bolest (bývá popisována jako elektrické šoky), kterou pásový opar zanechává, snižuje významných způsobem kvalitu života postižené osoby, která pod vlivem utrpení ztrácí radost ze života, přichází o koníčky a není schopna postarat se o vnoučata. (↑)
Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Každý rok je nahlášeno okolo šesti tisíc případů pásového oparu. Skutečný počet je ovšem výrazně vyšší. Toto nepříjemné onemocnění, které může být v krajním případě smrtelné, má v průběhu života až 30 procent lidí.
Vznik pásového oparu není možné předvídat, virus čeká na vaši oslabenou imunitu. Více informací o tomto onemocnění se dočtete v článku na portálu onadnes.cz.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda bych mohla být také očkována proti pásovému oparu.Je mi sice 21 let,ale bohužel na opary trpím opravdu hodně často, beru na ně pravidelně prášky,ale bohužel nezabírá. Dost mi to otravuje život.Byla bych ráda, kdybych se mohla také nechat očkovat.
Dobrý den,vakcína proti pásovému oparu je proti viru planých neštovic a pásového oparu - jedná se o totožný virus. Vakcína není účinná proti jiným virům, které způsobují opary například v oblasti úst a genitálu. Vakcína pro Vás bohužel ani vzhledem k Vašemu věku není vhodná.
S pozdravem
MUDr. Hana Ševčíková
Přítel ma diagnostikovany pasovy opar na obličej, dostal antibiotika.Je třeba abych se s dvouletou dcerou nejak ochránila pred nákazou,v případě,ze je možné se nakazit. Dekuji.
Dobrý den, pásový opar vzniká reaktivací viru přítomného dlouhodobě v těle po v minulosti prodělaných planých neštovicích. K reaktivaci dochází následkem oslabení imunity organizmu, někdy i psychickým stresem nebo fyzickou únavou. U pásového oparu se virus přenáší jen přímým dotykem s puchýřky, vzdušnou ani jinou bezkontaktní cestou ne. Nakažlivost pásového oparu pro vnímavé osoby je mnohem nižší, než u planých neštovic. Pokud tedy má přítel puchýřky již zaschlé, je šance na přenos infekce velmi nepatrná, nebo spíš žádná. Nepoužívejte společné ručníky..
K viru planých neštovic jste Vy a Vaše dcera vnímavá pouze tehdy, pokud jste plané neštovice ještě neprodělaly. Pokud ano, pak se znovu nakazit nemůžete.
S pozdravem
MUDr. Ilona Kochová
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda očkování proti pásovému oparu je také účinné proti oparu oka - herpesu rohovky? Za poslední rok a půl jsem prodělal opar oka již třikrát. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Herpes virů rozlišujeme více druhů . Jeden z virů je virus Herpes simplex, který často způsobuje nejčastěji opary na rtech, ale může způsobovat i opary v očích. Další typ Herpes viru je varicella zoster virus. Virus herpes zoster může dostat každý, kdo v dětství prožil plané neštovice. Herpes zoster se může projevit kdekoliv v průběhu nervů , nejč. v obl. mezižeberní, ale může být i v očích. Proti oparům, způsobeným virem Herpes zoster je možno preventivně očkovat osoby nad 50 let věku. Bylo by dobré obrátit se na praktického lékaře, aby Vám vyšetřil krev o jaký typ viru jde. A dále doporučuji nechat si vyšetřit stav Vaší imunity.
S pozdravem,
MUDr. Ilona Kochová
Dobrý den, můj otec má pásový opar, objevil se mu ve čtvrtek a dneska šel k lékaři, který to potvrdil. Celý víkend jsme byli u něj a máme dceru (v srpnu ji budou 4 roky) ještě neměla plané neštovice. Je možné, že by u ní mohli propuknout? Za týden odlétáme na dovolenou k moři. Děkuji.
Dobrý den,
kožní projevy (puchýřky) pásového oparu mohou být zdrojem infekce pro své okolí, i když riziko je výrazně menší, než od osoby s planými neštovicemi. Infekční bývají puchýřky do zaschnutí. Záleží, do jakého kontaktu se dcera dostala, zda v době Vaší návštěvy byly puchýřky vytvořeny.
Inkubační doba planých neštovic je 6-23 dnů. Existuje možnost očkovat kontakty s planými nešovicemi do 72 hodin po kontaktu, poslední den je dnes, počítáme-li sobotu. Sníží se tak riziko rozvoje onemocnění. Zároveň je třeba uvést, že se jedná o vakcínu, po které je vhodný 7-denní šetřící režim.
S pozdravem
MUDr. Hana Ševčíková