Filtry

Pásový opar: Očkování proti genitálním bradavicím

Chtěla jsem se zeptat, zda vakcína proti pásovému oparu účinkuje také na opary genitální?

Pásový opar je způsobený jiným typem viru než opar genitální. Vakcína proti pásovému oparu tedy bohužel nemá účinek.

MUDr. Hana Ševčíková

Pásový opar: Očkování po prodělání planých neštovic

Chtěla bych se informovat, zda je po prodělání planých neštovic doporučené očkování proti pásovému oparu? Dle dostupných informací se jedná o stejný virus.

U osob, které prodělaly plané neštovice, je očkování doporučeno. Virus planých neštovic z těla nezmizí, ale přežívá dlouhodobě. Při oslabení organismu se může znova aktivovat a způsobit onemocnění, kterému se říká pásový opar. Očkování se doporučuje hlavně osobám starším 50 let a také mladším s oslabenou imunitou.

Pásový opar: Očkování a opar rtu

Je možné se očkovat proti pásovému oparu, pokud již mám v těle Herpes virus (v minulosti projev na rtu). Způsobuje pásový opar a opar na rtu stejný původce?

Původce pásového oparu a původce oparu na rtu jsou dva různé typy virů. Očkování proti pásovému oparu je možné i u osob, které mají opar na rtu. Vakcína ale přinese ochranu pouze proti pásovému oparu, na projev oparu na rtu nemá vliv. Před očkováním vyhodnotí vhodnost očkování ještě očkující lékař se znalostí Vašeho celkového zdravotního stavu.

MUDr. Hana Ševčíková


Pásový opar: Prevence

Má žena má pásový opar asi 10 dní (velké bolesti), dnes ji přijmuli v nemocnici. Mám se preventivně nechat očkovat?
Vůči Vám není manželka infekční. Je to vlastně virus planých neštovic, který v organismu po nákaze přetrvává a v okamžiku oslabení organismu se “probudí” a projeví se jako pásový opar. Očkování je určitě dobré – má hlavně zabránit vzniku bolestí po herpesu a objevení se samotného herpesu – prevence. Manželce již očkování nepomůže. Pokud by jste se však pro očkování proti pásovému oparu rozhodl – tak musíte jednat rychle – vakcína Zostavax bude dostupná v České republice pouze do konce prosince a poté již ne.

MUDr. Ivo Hiemer

Pásový opar: Riziko nákazy

Přítel má diagnostikovaný pásovy opar na obličej, dostal antibiotika. Je třeba abych se s dvouletou dcerou nějak ochránila před nákazou v případě, že je možné se nakazit?
Pásový opar vzniká reaktivací viru přítomného dlouhodobě v těle po v minulosti prodělaných planých neštovicích. K reaktivaci dochází následkem oslabení imunity organizmu, někdy i psychickým stresem nebo fyzickou únavou. U pásového oparu se virus přenáší jen přímým dotykem s puchýřky, vzdušnou ani jinou bezkontaktní cestou ne. Nakažlivost pásového oparu pro vnímavé osoby je mnohem nižší, než u planých neštovic. Pokud tedy má přítel puchýřky již zaschlé, je šance na přenos infekce velmi nepatrná, nebo spíš žádná. Nepoužívejte společné ručníky.
K viru planých neštovic jste Vy a Vaše dcera vnímavá pouze tehdy, pokud jste plané neštovice ještě neprodělaly. Pokud ano, pak se znovu nakazit nemůžete. 

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Riziko nákazy při pásovém oparu

Můj otec má pásový opar, objevil se mu ve čtvrtek a dneska šel k lékaři, který to potvrdil. Celý víkend jsme byli u něj a máme dceru (v srpnu ji budou 4 roky) ještě neměla plané neštovice. Je možné, že by u ní mohli propuknout? Za týden odlétáme na dovolenou k moři.
Kožní projevy (puchýřky) pásového oparu mohou být zdrojem infekce pro své okolí, i když riziko je výrazně menší, než od osoby s planými neštovicemi. Infekční bývají puchýřky do zaschnutí.  Záleží, do jakého kontaktu se dcera dostala, zda v době Vaší návštěvy byly puchýřky vytvořeny.
Inkubační doba planých neštovic je 6–23 dnů. Existuje možnost očkovat kontakty s planými neštovicemi do 72 hodin po kontaktu, poslední den je dnes, počítáme-li sobotu. Sníží se tak riziko rozvoje onemocnění. Zároveň je třeba uvést, že se jedná o vakcínu, po které je vhodný 7-denní šetřící režim.

MUDr. Hana Ševčíková