Přenos
Přenos se děje vzdušnou cestou kapénkami, tzn. kašláním, kýcháním a smrkáním. Často se nemoc šíří v rámci rodiny, jejíž členové jsou v každodenním úzkém kontaktu. Nejvnímavější skupinou jsou neočkovaní kojenci a děti do 6 let, u nichž může mít onemocnění těžký až fatální průběh. Infekce se však může objevit v kterémkoliv věku. Až 75 % dětí se nakazí v domácím prostředí.
Zdroj nákazy
Hlavním zdrojem černého kašle v populaci jsou v současné době dospívající a dospělí s často atypickým, a proto mnohdy nepoznaným průběhem onemocnění.
Inkubační doba
Inkubační doba trvá obvykle 6–21 dní.
Příznaky
Mezi počáteční příznaky patří mírné teploty, lehký kašel a rýma. Toxiny, které bakterie produkuje, narušují výstelku dýchacích cest, a tím se intenzita kašle stupňuje. Později dochází ke křečovitým záchvatům kašle, které následují rychle po sobě, a nemocný se často nemůže nadechnout. Tyto ataky vyvolávají dávení až zvracení, krvácení z nosu či do spojivek.
Ochrana a prevence
Lékem jsou antibiotika. Pokud se infekce rozpozná včas, antibiotika výrazně redukují trvání a závažnost příznaků a zkracuje se doba, po kterou je pacient nakažlivý. Onemocnění v pozdějším stadiu antibiotika nevyléčí, jelikož už není způsobeno bakterií samotnou, ale jejími produkty. Dlouhodobý kašel je vyvoláván postižením výstelky dýchacích cest (reflexní kašel). Nejúčinnější primární prevencí je vakcinace.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.