Černý kašel

Černý kašel, někdy nazývaný také jako pertuse nebo dávivý kašel, je vysoce nakažlivé onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis s celosvětovým výskytem.

Očkování proti černému kašli je možné pouze kombinovanými vakcínami proti záškrtu, tetanu a černému kašli (Adacel, Boostrix), příp. i proti dětské obrně (Adacel Polio, Boostrix Polio).

Dle požadavku MZČR a doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z března 2024 je možno, po dobu omezené dostupnosti vakcín Adacel a Boostrix, využít k očkování proti černému kašli u dospělých i vakcínu Adacel Polio, je-li dostupná.Očkování proti černému kašli

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Celý svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Neočkovaní kojenci a malé děti, osoby s nemocemi dýchacích cest a ti, co s nimi přicházejí do kontaktu

Postihuje

Dýchací ústrojí a další orgány

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Adacel

1 110 Kč / za dávku

Adacel Polio

1 290 Kč / za dávku
Dle doporučení České vakcinologické společnosti (ČSL) je možno využít tuto vakcínu jako alternativu pro očkování proti černému kašli.
Není k dispozici

Boostrix

1 160 Kč / za dávku
Není k dispozici

Přenos

Přenos se děje vzdušnou cestou kapénkami, tzn. kašláním, kýcháním a smrkáním. Často se nemoc šíří v rámci rodiny, jejíž členové jsou v každodenním úzkém kontaktu. Nejvnímavější skupinou jsou neočkovaní kojenci a děti do 6 let, u nichž může mít onemocnění těžký až fatální průběh. Infekce se však může objevit v kterémkoliv věku. Až 75 % dětí se nakazí v domácím prostředí.

Zdroj nákazy

Hlavním zdrojem černého kašle v populaci jsou v současné době dospívající a dospělí s často atypickým, a proto mnohdy nepoznaným průběhem onemocnění.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá obvykle 6–21 dní.

Příznaky

Mezi počáteční příznaky patří mírné teploty, lehký kašel a rýma. Toxiny, které bakterie produkuje, narušují výstelku dýchacích cest, a tím se intenzita kašle stupňuje. Později dochází ke křečovitým záchvatům kašle, které následují rychle po sobě, a nemocný se často nemůže nadechnout. Tyto ataky vyvolávají dávení až zvracení, krvácení z nosu či do spojivek.

Ochrana a prevence

Lékem jsou antibiotika. Pokud se infekce rozpozná včas, antibiotika výrazně redukují trvání a závažnost příznaků a zkracuje se doba, po kterou je pacient nakažlivý. Onemocnění v pozdějším stadiu antibiotika nevyléčí, jelikož už není způsobeno bakterií samotnou, ale jejími produkty. Dlouhodobý kašel je vyvoláván postižením výstelky dýchacích cest (reflexní kašel). Nejúčinnější primární prevencí je vakcinace.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Tetanus: Kombinovaná vakcína

Očkování proti tetanu proběhlo před sedmi lety. Dle informací o očkovací látce nebylo ve vakcíně obsaženo očkování proti záškrtu a černému kašli. Mám se nyní proočkovat kombinovanou vakcínou proti záškrtu, černému kašli a tetanu, nebo počkat na původní 10letou lhůtu pro očkování proti tetanu?

Pokud máte zájem o ochranu proti černému kašli a záškrtu, lze bez obav využít kombinovanou vakcínu Adacel, nebo Boostrix, přestože od Vašeho posledního očkování neuplynula lhůta 10 let. Vakcínu lze podat již po 3 měsících od poslední vakcíny proti tetanu.

MUDr. Hana Ševčíková


Černý kašel: Plánované těhotenství a očkování

Plánujeme potomka a bylo mi doporučeno nechat se očkovat proti černému kašli. Doporučujete to také? Praktický lékař mi řekl, že černý kašel se očkuje pouze v kombinaci s dalšími látkami. Mluvil o vakcíně Boostrix Polio. Já byla ale v roce 2017 očkována proti tetanu. Nevadí to?
Dobrý den, doporučuji očkovat trojvakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Nejvyšší efekt má vakcína podaná v 28. až 36. týdnu těhotenství (vakcína Boostrix nebo Adacel).
Očkování proti tetanu v r. 2017 nevadí.

MUDr. Ilona Kochová

Černý kašel: Hladina protilátek a přeočkování

Byla jsem přeočkována vakcínou Boostrix v červenci 2018. Teď jsem v 38. týdnu těhotenství a dala jsem si udělat rozbor na protilátky na černý kašel a vyšlo mi, že protilátky nemám. Je možné, že si tělo neudělalo protilátky nebo rozbor krve nemusí být spolehlivý? Pokud bych měla protilátky, tak jsem chtěla odložit hexavakcínu pro miminko o pár měsíců. 
Dobrý den, možné je obojí, jak uvádíte níže. Na druhé straně protilátky proti pertusové složce (složce proti černému kašli), drží z celé vakcíny nejkratší dobu – proto se doporučuje očkovat ve III. trimestru gravidity mezi 28-36. týdnem gravidity, aby při porodu přešlo na novorozené dítě co nejvíce mateřských ochranných protilátek. Po dvou letech od očkování již složka černého kašle u Vás nemusí být moc vysoká a nemusí dítě ochránit. Proto určitě doporučuji – pokud nebude nějaká kontraindikace – hexavakcínu u dítěte zbytečně neodkládat.

MUDr. Ivo Hiemer

Černý kašel: Očkování v těhotenství

Prosím o informaci, kdy lze naočkovat BOOSTRIX (proti černému kašli, tetanu a záškrtu) těhotné ženě?
Boostrix je možné očkovat mezi 28. až 36. týdnem těhotenství.

MUDr. Ilona Kochová

Černý kašel: Přeočkování v těhotenství

V listopadu mám termín porodu a následně v únoru mi uplyne 10 let od očkování Boostrixem. Chci se zeptat, jestli se mám nechat přeočkovat standardně až po 10 letech, nebo je očkování ve třetím trimestru pro dítě tak výhodné, že se mám nechat přeočkovat o něco dříve?
Dobrý den, určitě doporučuji očkování ve 3. trimestru, dítě bude mít díky tomu protilátky v maximální možné míře pro první měsíce života.

MUDr. Hana Ševčíková

Černý kašel: Po očkování proti tetanu

Před rokem jsem byl u lékaře očkován proti tetanu. Rád bych se nechal očkovat proti černému kašli, ale to je možné prý jen v kombinaci s tetanem. Nevznikne nějaký problém s přeočkováním tetanu? 
Váš dotaz je velmi logický, uvedený rozestup je však dostatečný. Očkovat se po roce od tetanu trojvakcínou dtap obsahující i černý kašel můžete.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti černému kašli

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita