Žloutenka typu A

Virová hepatitida typu A, nazývaná také infekční žloutenka typu A, je zánětlivé onemocnění jater.

Očkování proti žloutence typu A

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Neočkovaní jedinci

Postihuje

Játra

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Avaxim 160 U

1 700 Kč / za dávku

Havrix 1440 pro dospělé

1 700 Kč / za dávku

Havrix pro děti-do 15 let vč.

1 410 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Vaqta pro děti-do 17 let vč.

1 410 Kč / za dávku

Vaqta pro dospělé

1 700 Kč / za dávku

Výskyt

Vyskytuje se na celém světě. V zemích s nízkým hygienickým standardem, kde je riziko výrazně vyšší, postihuje spíše děti. Ve vyspělých zemích napadá osoby každého věku, kromě těch, které již onemocnění prodělaly nebo byly očkovány. V České republice se vyskytuje v menších či větších epidemiích. V roce 2016 bylo zaznamenáno 930 případů. V některých případech se jedná o importované onemocnění ze zahraničí.

Přenos

Fekálně–orální, tedy přenos stolicí nemocného, buď přímo znečistěnýma rukama od osoby k osobě nebo nepřímo kontaminovanými potravinami, vodou nebo předměty. Riziková je konzumace tepelně neupravených potravin v prostředí s nedostatečným hygienickým zázemím personálu, konzumace vody a nápojů neověřené kvality, přítomnost ledových kostek v nápojích, konzumace jídla prodávaného na ulici nebo ve stáncích rychlého občerstvení. Existuje i možnost přenosu pohlavním stykem a krví, je ale výrazně méně častá.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je nemocný člověk s jakoukoli formou virové hepatitidy typu A.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá obvykle 15 až 50 dní.

Příznaky

V první fázi se onemocnění projevuje chřipkovými příznaky jako je zvýšená teplota, nevolnost, bolest kloubů, svalů, hlavy a břicha, celková slabost. Mohou se vyskytnout kožní a nervové projevy, změna barvy kůže, očního bělma, moči a stolice. Onemocnění má různé formy. Bezpříznakové, které jsou častější u dětí a jsou rizikové pro šíření onemocnění, protože nemocný si nemusí být vědom, že u něj onemocnění probíhá a manifestní formy, které jsou častější u dospělých osob. Následná rekonvalescence může trvat i několik měsíců. Onemocnění nepřechází do chronicity a nemívá trvalé následky. Jedná se o onemocnění s povinnou izolací na infekčním oddělení a jsou při něm realizována protiepidemická opatření u kontaktů nemocného.

Ochrana a prevence

Nespecifická preventivní opatření zahrnují dodržování osobní hygieny, zdravotní výchovu, zásobování kvalitní pitnou vodou a potravinami a bezpečnou likvidaci odpadů. Konzumace kvalitních nápojů, vody a potravin na cestách je zásadní v zahraničí i doma.

Specifickým preventivním opatřením je očkování proti virové hepatitidě typu A.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Žloutenka: Očkování do zahraničí

Má smysl, abych se před cestou do zahraničí nechal očkovat proti hepatitidě A a B?

Očkování proti hepatitidám Vám doporučuji i bez cesty do zahraničí. Riziko nákazy je aktuální také v ČR.

MUDr. Hana Tkadlecová

Žloutenka: Očkování žloutenka A + B

Ráda bych se nechala očkovat proti žloutence A i B. V záznamech jsem nedohledala, zda očkování v minulosti proběhlo. Jak mám nyní postupovat?

Je nutné vyšetřit hladinu protilátek proti virové hepatitidě B- antiHBs a proti virové hepatitidě A- anti HAV IgG. Vakcinace proti VHB se v ČR provádí od roku 1989 (vakcína Engerix- B, 3 dávky v očkovacím průkazu). Očkování proti VHA není součástí pravidelného očkování dětí. 

MUDr. Hana Ševčíková

Tunisko: Doporučená prevence před cestou

V půlce července letíme na 14 dní se třemi dcerami (4, 5 a 7 let) do Tunisu do velkého hotelového komplexu s all inclusive. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně profylaxe, abychom minimalizovali možnost střevních obtíží, hlavně průjmu. Jsou vhodná například nějaká probiotika? A prosím o radu i ohledně léků, které si vzít s sebou, pokud by se tyto obtíže vyskytly. Očkovány jsou všechny povinným očkováním, dále proti pneumokokům a starší dvě proti TBC (tuberkulóze). Nejmladší ve dvou letech prodělala rotavirovou infekci (bez komplikací).
I když jedete do hotelové komplexu, tak je to stále Afrika. Všem doporučuji minimálně očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A – dětem i dospělým. Probiotika na snížení rizika průjmů je určitě vhodné užívat (biopron forte, enterol, VSL 3). K léčbě průjmu v těchto destinacích jsou vhodné léky, které jsou na předpis (Ercefuryl, Hidrasec). Léky Vám rádi předepíšeme v kterémkoli našem centru, současně můžeme naočkovat i proti hepatitidě typu A, kterou užijete i v rámci České republiky. Je třeba se pouze objednat na kontaktech uvedených níže. 

MUDr. Hana Tkadlecová

Žloutenka typu A: Očkování a plánované těhotenství

Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné se nechat očkovat proti žloutence typu A před plánovaným těhotenstvím? Jaký je případně doporučený odstup očkování a plánovaného početí? 

V případě  očkování proti virové hepatitidě A se jedná o tzv. neživou vakcínu. Výrobce vakcíny neupozorňuje na rizikovou souvislost s plánovaným početím. 

MUDr. Hana ŠevčíkováIndie: Očkování u alergika

Chtěla bych se zeptat (na webu jsem to nikde nenašla), zda jsou nějaká omezení pro očkování žloutenky A+B a břišního tyfu u lidí s různými potravinovými alergiemi a cukrovkou?
Mám sestru, se kterou se chystáme do Indie a ta má kromě různých potravinových alergií i celiakii a alergii na sóju, laktózu a k tomu má cukrovku a píchá si pravidelně inzulín. Pak bych ještě potřebovala vědět, zda je možné očkovat i 70leté?
Vakcínu proti žloutence typu A a B a proti tyfu je možné podat i lidem trpícím diabetem i lidem s alergiemi (lepek, sója, laktóza). Při konzultaci v našich centrech Očkování a cestovní medicíny se Vám bude vše ještě podrobně probráno a o vhodnosti očkování aktuálně rozhodnuto. 

MUDr. Ivo Hiemer

Californie: Riziko nákazy žloutenkou A

Zaznamenala jsem, že nedávno byla v Kalifornii epidemie hepatitidy A. Zajímalo by mě jaká je v současnosti situace v Kalifornii a dále ve městě Phoenix?
Epidemie v Kalifornii probíhala od dubna 2017 do února 2018, v současné době nejsou k dispozici další data, dá se tedy předpokládat, že je situace klidná. V současné době probíhají epidemie v Kentucky, Západní Virginii, Indianě, Urahu, Arkansasu v rozsahu stovek až tisíce případů (data k 28.8.2018). Vzhledem k tomu, že lokální epidemie nejsou žádnou výjimkou a stále se opakují i v Evropě, patří prevence virových hepatitid k základním preventivním opatřením pro běžný život a samozřejmě pro případ cestování.

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti žloutence typu A

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita