Virová hepatitida typu A, nazývaná také infekční žloutenka typu A, je zánětlivé onemocnění jater způsobené virem. Vyskytuje se na celém světě. V zemích s nízkým hygienickým standardem, kde je riziko výrazně vyšší, postihuje spíše děti, ve vyspělých zemích osoby každého věku, kromě těch, které již onemocnění prodělaly nebo byly očkovány. V České republice se vyskytuje i v menších či větších epidemiích, v roce 2016 bylo zaznamenáno 930 případů. V některých případech se jedná o importované onemocnění ze zahraničí.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
fekálně–orální, tedy přenos stolicí nemocného, buď přímo znečistěnýma rukama od osoby k osobě nebo nepřímo kontaminovanými potravinami, vodou nebo předměty. Riziková je konzumace tepelně neupravených potravin v prostředí s nedostatečným hygienickým zázemím personálu, konzumace vody a nápojů neověřené kvality, přítomnost ledových kostek v nápojích, konzumace jídla prodávaného na ulici nebo ve stáncích rychlého občerstvení.
Existuje i možnost přenosu pohlavním stykem a krví, je ale výrazně méně častá.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy je nemocný člověk s jakoukoli formou virové hepatitidy typu A.
Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center. Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Inkubační doba
Inkubační doba trvá obvykle 15 až 50 dní.
Příznaky
V první fázi se onemocnění projevuje chřipkovými příznaky jako je zvýšená teplota, nevolnost, bolest kloubů, svalů, hlavy a břicha, celková slabost. Mohou se vyskytnout kožní a nervové projevy, změna barvy kůže, očního bělma, moči a stolice. Onemocnění má různé formy. Bezpříznakové, které jsou častější u dětí a jsou rizikové pro šíření onemocnění, protože nemocný si nemusí být vědom, že u něj onemocnění probíhá a manifestní formy, které jsou častější u dospělých osob. Následná rekonvalescence může trvat i několik měsíců. Onemocnění nepřechází do chronicity a nemívá trvalé následky. Jedná se o onemocnění s povinnou izolací na infekčním oddělení a jsou při něm realizována protiepidemická opatření u kontaktů nemocného.
Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center. Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Ochrana a prevence
Nespecifická preventivní opatření zahrnují dodržování osobní hygieny, zdravotní výchovu, zásobování kvalitní pitnou vodou a potravinami a bezpečnou likvidaci odpadů. Konzumace kvalitních nápojů, vody a potravin na cestách je zásadní v zahraničí i doma.
Specifickým preventivním opatřením je očkování proti virové hepatitidě typu A.
Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center. Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Chtěla bych se zeptat (na webu jsem to nikde nenašla), zda jsou nějaká omezení pro očkování žloutenky A+B a břišního tyfu u lidí s různými potravinovými alergiemi a cukrovkou?
Mám sestru, se kterou se chystáme do Indie a ta má kromě různých potravinových alergií i celiakii a alergii na sóju, laktózu a k tomu má cukrovku a píchá si pravidelně inzulín. Pak bych ještě potřebovala vědět, zda je možné očkovat i 70leté? Vakcínu proti žloutence typu A a B a proti tyfu je možné podat i lidem trpícím diabetem i lidem s alergiemi (lepek, sója, laktóza). Při konzultaci v našich centrech Očkování a cestovní medicíny se Vám bude vše ještě podrobně probráno a o vhodnosti očkování aktuálně rozhodnuto.
MUDr. Ivo Hiemer
Tunisko: Doporučená prevence před cestou
21.06.2019
V půlce července letíme na 14 dní se třemi dcerami (4, 5 a 7 let) do Tunisu do velkého hotelového komplexu s all inclusive. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně profylaxe, abychom minimalizovali možnost střevních obtíží, hlavně průjmu. Jsou vhodná například nějaká probiotika? A prosím o radu i ohledně léků, které si vzít s sebou, pokud by se tyto obtíže vyskytly. Očkovány jsou všechny povinným očkováním, dále proti pneumokokům a starší dvě proti TBC (tuberkulóze). Nejmladší ve dvou letech prodělala rotavirovou infekci (bez komplikací).
I když jedete do hotelové komplexu, tak je to stále Afrika. Všem doporučuji minimálně očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A – dětem i dospělým. Probiotika na snížení rizika průjmů je určitě vhodné užívat (biopron forte, enterol, VSL 3). K léčbě průjmu v těchto destinacích jsou vhodné léky, které jsou na předpis (Ercefuryl, Hidrasec). Léky Vám rádi předepíšeme v kterémkoli našem centru, současně můžeme naočkovat i proti hepatitidě typu A, kterou užijete i v rámci České republiky. Je třeba se pouze objednat na kontaktech uvedených níže.
MUDr. Hana Tkadlecová
Californie: Riziko nákazy žloutenkou A
24.09.2018
Zaznamenala jsem, že nedávno byla v Kalifornii epidemie hepatitidy A. Zajímalo by mě jaká je v současnosti situace v Kalifornii a dále ve městě Phoenix?
Epidemie v Kalifornii probíhala od dubna 2017 do února 2018, v současné době nejsou k dispozici další data, dá se tedy předpokládat, že je situace klidná. V současné době probíhají epidemie v Kentucky, Západní Virginii, Indianě, Urahu, Arkansasu v rozsahu stovek až tisíce případů (data k 28.8.2018). Vzhledem k tomu, že lokální epidemie nejsou žádnou výjimkou a stále se opakují i v Evropě, patří prevence virových hepatitid k základním preventivním opatřením pro běžný život a samozřejmě pro případ cestování.
MUDr. Hana Ševčíková
Vietnam: Doporučené očkování
07.08.2017
Prosím o doporučení vhodného očkování s ohledem na plánovanou cestu do Vietnamu v září tohoto roku.
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Konkrétní doporučení lze dát jen se znalostí Vašeho zdravotního stavu, plánovaných aktivit, způsobu bydlení a stravování a již absolvované prevence.
Očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu patří k základní prevenci. Dále lze doporučit například prevenci cestovatelských průjmů a vztekliny. Zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Při konzultaci budete také poučen o možnostech prevence nákaz, které přenáší hmyz a možnostech další prevence zdraví na cestách. Můžete se objednat na konzultaci, ev. na očkování na telef. lince 545 123 321 nebo na webu www.ockovacicentrum.cz.
Můžete si i v našich centrech zakoupit různé cestovní doplňky.
MUDr. Ilona Kochová
Dominikánská republika: Doporučená očkování
10.07.2017
Dobrý den, letíme v únoru 2018 do Dominikánské republiky na delší dobu. Letí s námi děti (tou dobou už 6 a 4 roky), doporučujete tedy pro děti nějaké očkování? Samozřejmě mají základní povinné očkování + plané neštovice. A pokud ano, tak jak dopředu je potřeba očkování zařídit?
Pro děti doporučuji prevenci virové hepatitidy typu A, cestovatelských průjmů a v případě, že nebudete bydlet v kvalitním hotelu s PP, pak i prevenci břišního tyfu. Doporučuji také prevenci meningokokových nákaz z důvodu dlouhého letu. Důležitá je prevence nákaz přenášených komáry a kvalitně vybavená cestovní lékárnička.
Ideální je osobní konzultace, lékař zhodnotí zdravotní stav a rizika. Konzultace může proběhnout již nyní, v každém případě nejpozději 6 týdnů před cestou.
MUDr. Hana Ševčíková
Virová hepatitida A: Očkování po kontaktu
05.05.2017
Chtěl jsem se zeptat, zda má smysl se dodatečně očkovat proti žloutence A? Od neděle jeden kolega z práce leží v nemocnici se žloutenkou A.
I po kontaktu s nemocným člověkem má cenu se co nejdříve očkovat. Žloutenka má dlouhou inkubační dobu a než byste onemocněl, tak by se měly vytvořit protilátky.
Můžete se objednat na očkování i do našich očkovacích center na telef. lince 545 123 321 nebo na webu www.ockovacicentrum.cz.
MUDr. Ilona Kochová
Namibie: Očkování před cestou
23.11.2016
Letím do Namibie na 11 dní od 30. 12. 2016 do 11. 1. 2017. Přiletím na letiště Windhoek a potom budu na moderní farmě vedené Němci asi 200 km jižně od Windhoeku. Jaké mi doporučíte očkování? Od známých, kteří tam už několikrát byli jsem slyšel, že očkování potřeba není. Pokud nějaké tak snad proti žloutence.
Jako základní nadstandartní očkování do oblasti Namibie je doporučeno očkování proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu a meningokokovým nákazám. Vhodné je také mít před cestou zkontrolovánu platnost očkování proti tetanu. Riziko malárie jižně od hl. města nehrozí, existuje pouze v severních oblastech země /celoročně v oblasti podél Okawanga. Při pobytech mimo dosah lékařské péče v této zemi bych doporučila také preventivní očkování proti vzteklině, které hrozí při poranění zvířetem a vakcíny jsou zde dostupné pouze ve velkých městech. Preventivní vakcinace se provádí ve 3 základních dávkách před cestou. V případě zájmu o očkování a vybavení cestovní lékárničky nás můžete kontaktovat.
MUDr. Květa Bartošová
Mexiko: Očkování před cestou
20.01.2012
Na začátku března (tj. za měsíc a půl) mám jet do Mexika, oblasti kolem hlavního města. Chtěl jsem se nechat očkovat, hlavně proti žloutence, ale je to moc krátká doba k odletu na celé očkování. O očkování žloutenkou (A + B) zájem mám i do budoucna, chci se Vás zeptat, jestli to má cenu začínat očkovací cyklus před cestou, nebo to nechat a dbát více na prevenci? V Mexiku budu tam zhruba 2 a půl týdne. Zájem jsem měl i o očkování proti břišnímu tyfu, tak se chci dále zeptat, jestli bych se měl nechat očkovat alespoň proti němu?
Vakcíny proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu skutečně představují pro danou oblast důležitý preventivní základ. Protekci poskytují již první 2 dávky vakcíny proti žloutence A+B, které se aplikují v odstupu 4 týdnů. Nebudete-li tedy první návštěvu očkovacího centra příliš odkládat, obě vakcíny do odjezdu stihnete. Vakcína proti břišnímu tyfu by se měla ideálně aplikovat s první dávkou vakcíny proti hepatitidám.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Thajsko: Cestování s kojencem
28.12.2011
Koncem října 2012 bychom chtěli odcestovat na 14 dní do Thajska s 8 měsíční dcerou. Cestujeme jako batůžkáři velmi často a v posledních letech tam vídáme i mnoho malých dětí (kojenců). Nevím ale, co všechno je třeba ohledně očkování, mohli byste mi poradit? Stihla by vůbec ve svém věku všechny potřebné vakcíny?
Předpokládám, že Vaše dcera má 8 měsíců teď (ne v čase cesty, to by byla momentálně ještě před narozením). Pokud bude mít při odjezdu cca 18 měsíců, prioritou bude pravidelné očkování, které má zdarma v ambulanci praktického lékaře pro děti a dorost, včetně pneumokokové vakcíny a trojvakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Z dalších vakcín by pro tak malé dítě přicházela v úvahu jen vakcína proti zánětu mozkových blan tzv. meningokokové meningitidě a žloutence typu A. Cesta s tak malým dítětem není bez rizika, z hlediska nemocí přenášených vzdušnou cestou představuje riziko každý přelidněný prostor např. i letadlo. Navíc pokud nebudete v roce a půl plně kojit, je možné i získání střevní nákazy. Před cestou s malým dítětem do exotické destinace je potřeba si položit otázku, jak kvalitní zdravotní péče se mu může dostat v případě zdravotních problémů. Neuvádíte přesně oblasti, ve kterých se budete pohybovat, proto to není možné posoudit. Soukromé nemocnice jsou v turistických oblastech Thajska na velmi dobré úrovni (s výjimkou severu), i tak však platí, že s tak malým dítětem si na tak dalekou cestu troufne jen velmi malá část rodičů. I kvůli tomu, že samotné dítě z takové cesty nebude mít žádný velký zážitek a nezůstane mu ani paměťová stopa, zažije však poměrně značný dyskomfort a narušení běžné rutiny.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Srí Lanka: Očkování
14.12.2011
2. února 2012 odjíždím na Srí Lanku. Dá se do té doby zvládnout očkování proti břišnímu tyfu a žloutence A i B? Jaké jsou možnosti?
Dobrý den, ano, zvládnout se to dá. S očkováním je však potřeba začít co nejdříve. Jinak by bylo nutné použít zrychlené očkovací schéma vakcíny Twinrix Adult ve schématu 0, 7 a 21 dnů. U břišního tyfu je jedna dávka na 3 roky.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Žloutenka A+B: Cukrovka
06.12.2011
Je mi 40 let a mám cukrovku. Jaký druh očkovaní proti žloutence (A nebo B) mi doporučíte? Jaká je perioda přeočkování?
Osoby s cukrovkou je možné očkovat proti žloutence typu A+B, žloutenka typu A se přenáší přes nakaženou vodu, jídlo nebo špinavé ruce, žloutenka typu B krevní cestou nebo pohlavně. Vakcína proti žloutenkám typu A+B je ve třech dávkách, druhá je 1 měsíc od druhé dávky, třetí je po 5 měsících od druhé dávky. Dostatečná ochrana je již po druhé dávce, třetí dávka se podává pro celoživotní účinnost.
Cookies jsou malé textové soubory ukládané do Vašeho počítače nebo mobilního zařízení při návštěvě internetových stránek. Některé soubory cookies jsou nezbytné pro správné zobrazení a fungování našich webových stránek a jejich částí (např. přihlášení do účtu, internetová objednávka). Jiné jsou volitelné (cookies ke shromažďování informací pro vytváření anonymizovaných statistik návštěvnosti a používání webových stránek, marketingové cookies) a pomáhají nám měřit a zlepšovat výkon stránek či zobrazovat Vám relevantní reklamy, a to jak na našich webech, tak mimo ně.
Nezbytné soubory cookies
Tyto soubory cookies jsou nezbytné pro různé základní funkce našeho webu a pro správné poskytování našich služeb (např. navigace, přihlášení do účtu či internetová objednávka). Bez nich by naše webové stránky správně nefungovaly, proto je nemůžete vypnout.
Analytické (statistické) soubory cookies
Shromažďují informace o používání webových stránek, např. o navštívených stránkách nebo chybových hlášeních. Tyto cookies získáváme například díky nástroji Google Analytics.
Informace získané jejich prostřednictvím používáme pouze v souhrnné a anonymizované podobě. Pomáhají nám zjistit, které stránky jsou nejvíce a nejméně oblíbené, jak se návštěvníci na webu pohybují a kolik času na něm tráví. Díky tomu můžeme zlepšovat výkon webu a naše služby.
Marketingové soubory cookies
Tyto soubory cookies sledují uživatele napříč webovými stránkami.
Často je ukládají třetí strany (např. Google AdWords či Seznam Sklik) a používáme je pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, včetně sociálních médií. Jsou přizpůsobeny vašim preferencím a pomáhají nám měřit účinnost našich reklamních kampaní.
Použití těchto cookies lze zakázat, aniž byste tím ovlivnili funkčnost webové stránky. Pokud tyto soubory cookies deaktivujete, bude se vám při procházení internetu i nadále zobrazovat reklama (včetně té naší), ačkoli nebude specifická pro vaše osobní zájmy, a bude proto méně relevantní.
K zajištění plné funkčnosti webových stránek používáme soubory cookies. Tlačítkem „Povolit vše“ souhlasíte s využitím všech těchto souborů, případně lze v „Nastavení“ upravit.
Více informací o tom, proč a jak vaše osobní údaje zpracováváme, najdete v zásadách zpracování osobních údajů.
Používáte již nepodporovaný prohlížeč
Aktuálně používáte zastaralý prohlížeč, jehož podpora byla ukončena. Naše webové stránky nejsou pro tento prohlížeč optimalizovány. Doporučujeme Vám používat novější prohlížeč, např. Microsoft Edge, Google Chrome či Mozilla Firefox. Prohlížeče je možné zdarma stáhnout z oficiálních webových stránek Microsoft, Google nebo Mozilla.