Riziko nákazy žloutenkou s létem stoupá

V souvislosti s postupným rozvolňováním nastavených protiepidemických opatření a nastávající letní sezónou lze očekávat zvýšené množství cestovatelů a vyšší pravděpodobnost přenosu různých nákaz.

Riziko stoupá i u virové hepatitidy A neboli žloutenky typu A, která je zánětlivým onemocněním jater.


SITUACE ZVYŠUJÍCÍ RIZIKO NÁKAZY


Nebezpečný suvenýr si cestovatelé přivážejí zvláště z exotických zemí s nižším hygienickým standardem, kde je riziko nákazy výrazně vyšší. Ani pobyt v prvotřídních hotelích není v zemích s vysokým výskytem virové hepatitidy typu A zárukou ochrany před touto infekcí. Riziko nákazy žloutenkou typu A zvyšuje:

  • cestování v zahraničí i v ČR, riziko je tím vyšší, čím nižší je hygienický standard země, pobytu, ubytování a stravování,
  • letní tábory, hromadné akce, festivaly, studijní a pracovní pobyty, stáže,
  • konzumace tepelně nezpracovaných potravin, pití nekvalitní vody a nápojů,
  • MHD, vlaková, autobusová, letecká a lodní doprava,
  • kontakt s nemocnou osobou nebo s osobou v inkubační době, kontakt s rizikovými skupinami osob (narkomani, bezdomovci, promiskuitní, homosexuální osoby),
  • válečné konflikty, uprchlické vlny a humanitární krize snižující hygienický standard.

V České republice se vyskytuje žloutenka typu A i v menších či větších epidemiích, které začínají většinou v rizikových skupinách a odtud se mohou šířit do běžné vnímavé populace.


ČESKO A ŽLOUTENKA TYPU A

V ČR má protilátky proti žloutence typu A velmi malé procento osob – přibližně 20 %. Následkem toho se v naší společnosti může onemocnění snadno šířit a způsobovat epidemie.

Za posledních 5 let v ČR onemocnělo více než 1600 osob.


Výskyt virové hepatitidy A ve vybraných zemích Evropy v roce 2020:

RegionPočty hlášených případů
EU/EEA4 397
EU4 382
Česko183
Bulharsko1 297
Francie411
Německo550
Itálie130
Rumunsko1 010

Zdroj: atlas.ecdc.europa.eu.


ZDRAVOTNÍ PREVENCE

Není k dispozici žádná léčba působící přímo proti viru hepatitidy A, proto je prevence naprosto zásadní. Ta spočívá v důkladné hygieně, zvláštní důraz je kladen na mytí rukou a zpracování potravin. Důležité je také používání kvalitní vody a správné nakládání s odpady. Cestovatelům, kteří míří do rizikových zemí, je doporučováno očkování proti hepatitidě A.

Prevence očkováním je jednoduchá.

Dvě dávky vakcíny zajistí dlouhodobou, někdy celoživotní ochranu. Ochrana nastupuje již za cca dva týdny po první dávce.

Je možné a vhodné využít i kombinovanou vakcínu proti virové hepatitidě typu A i B (VHB), zejména u osob narozených před rokem 1989, které nejsou proti VHB očkovány v rámci pravidelného očkování. Virová hepatitida typu B je ve svém průběhu závažnější, může mít chronický charakter a vést k rozvoji cirhózy a rakoviny jater.


Objednejte se na konzultaci zdravotní prevence před cestou do očkovacího centra.

www.ockovacicentrum.cz            Zákaznická linka 545 123 321Autor: Ing. Kateřina Ratiborská

Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová