K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Původcem pneumokokových onemocnění jsou bakterie, které mohou způsobit zánět průdušek, zápal plic, zánět obličejových dutin a středouší, zánět mozkových blan až sepsi.
Na této stránce jsou odborně garantované informace o pneumokokových nákazách - popis, zdroj nákazy, příznaky a ochrana a prevence. Můžete se také přímo objednat na očkování proti pneumokokovým nákazám v některém z očkovacích center.
Objednat očkování onlineKde očkujemePneumokokové infekce jsou jedny z nejčastějších onemocnění v lidské populaci a mají velmi různorodý průběh od lehkých respiračních onemocnění, přes záněty dutin a středouší až po těžké zápaly plic a mozkových plen. Nemoc se šíří vzduchem od infikovaných osob, které nemusí mít žádné projevy onemocnění. (↑)
Infekce se přenáší vzdušnou cestou, nebo vzniká jako vnitřní infekce u bacilonosiče, u kterého umožnil oslabený imunitní systém vytvoření vhodných podmínek pro pomnožení a invazi této bakterie. Původcem pneumokokových onemocnění jsou bakterie Streptococcus pneumoniae, které bezpříznakově žijí v nosohltanu zdravého člověka. Mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit řadu onemocnění. (↑)
Pneumokokové infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudníku a dušností. Může vzniknout zánět průdušek, zápal plic, zánět obličejových dutin a středouší, původce může proniknout do krve a způsobit i zánět mozkových blan či sepsi. Léčba probíhá antibiotiky, rezistence vůči nim se však zvyšuje. Nejvíce ohroženy jsou děti do 5 let, chronicky nemocní a starší lidé. Složitost a komplikace pneumokokové infekce spočívá v tom, že ji způsobuje několik odlišných typů pneumokoků (známo cca 90 typů). (↑)
U rizikové skupiny dětí bylo zavedeno pravidelné nepovinné očkování, které výrazně snížilo výskyt invazivních pneumokokových onemocnění v této skupině. Očkování proti pneumokokům je navíc doporučeno osobám s chronickým onemocněním a seniorům. Zápal plic patří k nejčastějším komplikacím základního onemocnění (hypertenze, cukrovka, astma apod.) a příčinám úmrtí nejen seniorské populace. Dospělou populaci je možné očkovat proti invazivním pneumokokovým infekcím bez omezení z hlediska věku. (↑)
Prevenar 13 | 1 710 Kč |
Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Dobrý den,
75 letá pacientka udává před cca 8 lety aplikaci Prevenaru, zda nyní přeočkovat pneumo, či jaký postup by jste doporučili. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pane doktore,
ideální z hlediska ochrany proti pneumokokům u pacientky v tomto věku je kombinace obou dvou typů vakcín. Po očkování vakcínou Prevenar 13 lze jistě po 8 letém intervalu po podání vakcíny Prevenar 13 podat k rozšíření sérotypového pokrytí vakcínu Pneumo 23.
Posílám Vám níže pro přehled současné stanovisko odborníků České vakcinologické společnosti k očkování proti pneumokokům u seniorů a chronicky nemocných osob. Imunokompromitovaní jedinci a lidé proti pneumokokům dosud neočkovaní by měli být po dosažení 65 let věku přeočkováni 13valentní konjugovanou vakcínou (PCV13) a s odstupem 2–6 měsíců i 23valentní polysacharidovou očkovací látkou (PPV23) k rozšíření spektra pokrytých sérotypů a navýšení imunitní odpovědi. Osoby starší 60 let, které byly v minulosti očkovány PPV23, by měly s odstupem více než jednoho roku, ale maximálně do pěti let, dostat PCV13. Ti, kteří byli před 65. rokem věku očkováni PPV23, by po dosažení 65 let měli být s odstupem nejméně jednoho roku přeočkováni PCV13 a následně, opět s odstupem 2–6 měsíců, i PPV23. Celková doba od původního očkování PPV23 (před 65. narozeninami) až do opětovné vakcinace pomocí PPV23 by měla být nejméně pět let (kvůli snížení rizika hyporesponzibility při opětovném podání polysacharidové očkovací látky).
Chtěla jsem se informovat ohledně vhodnosti očkování proti pneumokokům. Jedná se o moji maminku, které je 78 let, má ICHS, artrózu, je po TIA a celý život pracovala ve zdravotnictví. Nikdy nebyla očkována ani proti chřipce. Vloni prodělala chřipku s těžším průběhem, tak letos zvažujeme očkování. Ještě jsem se chtěla poradit ohledně mé dcery. Je jí 16 let, má astma, letos již měla dvakrát ATB pro sinusitidu, je sledována na revmatologii pro artralgie s pozitivním ANA screeningem. Doporučili byste u ní očkování?
Doporučujeme očkování proti chřipce a invazivním pneumokokovým infekcím Vaší mamince. Zároveň bychom oběma doporučili očkování proti sezónní chřipce, a to každý rok.
Chtěla bych se zeptat na doporučená očkování pro sedmiměsíčního kojence. Rádi bychom vycestovali do USA (Hawaii) a zajímalo by mě, zda je bezpečné pro takto malé dítě vycestovat.
Dlouhý let v uzavřeném letadle se suchým studeným vzduchem a přítomností desítek nosičů různých patogenů, které se přenáší vzdušnou cestou, není pro dítě do dvou let příznivé prostředí. Můžete mít štěstí a vše proběhne v pořádku, ale taky nemusíte. Tak malé děti ještě nemají dostatečně vyzrálý imunitní systém a navíc nejsou kompletně očkovány ani proti základním nemocem. K „povinnému“ pravidelnému očkování lze jinak pro tak malé dítě doporučit vakcíny proti pneumokokům (zdarma) a meningokokům (za úhradu).
Může se vakcína podávat zároveň s jiným očkováním, např. TBC nebo pneumokokem?
Simultánní očkování dvěma vakcínami v jeden den je poměrné běžné, každá se však aplikuje do jiné končetiny. Vždy je nutné individuálně situaci zvážit. Například Vámi uvedená vakcína proti TBC nepatří k těm, u kterých by se koaplikace s jinou očkovací látkou běžně prováděla. U vakcíny proti pneumokokům je to na druhou stranu nejen běžné, ale v ně kte rých případech dokonce doporučované kvůli lepší protilátkové odezvě, např. současné podání s chřipkovou vakcínou.
Jaká doporučujete očkování pro destinaci USA – pro cestu napříč z New Yorku přes Pensylvánii, Ohio, Illinois, Nebrasku, Utah do Kalifornie (Los Angeles, San Francisco), cestování vlakem, metrem. Cestu plánujeme v červnu, s cestovní kanceláří, noclehy v hotelu a ve vlaku, osoby ve věku 40 a 65 let.
Základem pro očkování i do vyspělých zemí je vakcinace proti virové hepatitidě A + B. Abyste byla chráněná před cestou, je třeba dostat dvě dávky v rozmezí jednoho měsíce. Třetí dávka se dává za půl roku a zajišťuje dlouhodobou až celoživotní imunitu. Pro mladší osobu můžeme doporučit ještě vakcínu proti meningokokové meningitidě, pro starší ve věku 65 let proti pneumokokové infekci. U obou bude postačovat před odjezdem jedna dávka. Pokud pojedete v chřipkové sezóně, bude vhodné očkování i proti této nemoci. Ideální je s očko‑ váním začít cca šest týdnů před odjezdem.