K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Bříšní tyfus je život ohrožující infekční onemocnění vyskytující se především v méně vyspělých zemích, včetně turistických oblastí v rozvojových zemích Asie, Střední a Jižní Ameriky a Afriky.
Na této stránce jsou odborně garantované informace o břišním tyfu - popis, zdroj nákazy, příznaky a ochrana a prevence. Můžete se také přímo objednat na očkování proti břišnímu tyfu v některém z očkovacích center.
Objednat očkování onlineKde očkujemeDOPORUČENÍ: Přeočkování proti břišnímu tyfu se provádí pouze v případě aktuální potřeby (aktuální cesta do rizikové destinace). Pokud aktuálně necestujete, není nezbytné dodržovat 3letý interval přeočkování. Více na zákaznické lince 800 123 321.
Břišní tyfus je závažné infekční onemocnění vyskytující se především v méně vyspělých zemích Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky, včetně turistických oblastí. (↑)
Původcem nemoci je bakterie Salmonella typhi přežívající ve střevním traktu člověka. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič, který prodělal onemocnění a stále vylučuje bakterie – tím kontaminuje své okolí, odkud se bakterie dostane do těla další osoby. Cestou přenosu jsou nejčastěji kontaminované potraviny a voda, dále předměty, kterých se kontaminované ruce dotýkaly. Ročně onemocní břišním tyfem asi 22 miliónů osob. (↑)
Břišní tyfus se projeví obvykle za 1-3 týdny po expozici. Projevuje se vysokou horečkou, únavou, nechutenstvím, zimnicí, bolestmi hlavy a břicha. Dochází ke zvětšení jater a sleziny, na kůži se může objevit růžová vyrážka, bývá přítomna zácpa a méně často průjem. Vzácně mohou vzniknout i komplikace v podobě vnitřního krvácení a zánětu žlučníku.
Horší průběh onemocnění mají dospělí a starší lidé. K léčbě se používají antibiotika, nicméně odolnost vůči léčbě je stále vyšší. Vyřešení dlouhodobého nosičství a infekčnosti pro své okolí může vyřešit až chirurgický zákrok.(↑)
Každý cestovatel by měl dodržovat základní pravidla prevence. Bezpečné jsou pouze dobře tepelně zpracované potraviny, vlastnoručně oloupané ovoce, balená (ideálně sycená) voda. Rizikové je vedle jídla a vody cokoli, čeho se dotýkají lidské ruce a následně se to vkládá do úst, například i cigareta. Vyhněte se syrovým potravinám, nebaleným či nepřevařeným nápojům a kostkám ledu, používejte dezinfekční prostředky na ruce. Doporučenou formou specifické ochrany proti této nemoci je očkování. Jedna dávka poskytuje imunitu na 3 roky. Jedná se o dlouhou dobu používanou a tím prověřenou neživou polysacharidovou vakcínu, jejíž tolerance je velmi dobrá. (↑)
Typhim | 1 010 Kč |
Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Dobrý den, v srpnu se chystám do Egypta. Jaká mám podstoupit očkování?
Dobrý den, do Egypta se doporučuje očkování proti žloutenkám A+B, zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Nevím zda jedete na jedno místo k Rudému moři nebo zda jde o poznávací cestu. V případě, že budete v Egyptě cestovat tak se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu. Dále doporučujeme očkování proti choleře, jde o vakcínu v nápoji, která částečně chrání i proti cestovatelským průjmům. Můžete se objednat na konzultaci, ev. na očkování na telef. lince 800 123 321 nebo na webu https://www.ockovacicentrum.cz/cz/objednavka-1
S pozdravem
MUDr. Ilona Kochová
Dobrý den, s přítelem v září odlétáme na Bali, 10 dní čistého času tam. Stále řešíme problém ohledně očkování. Podle toho, co jsme si zjistili, je doporučené očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a vzteklině. Našich známí, co Bali již navštívili a většina internetových zdrojů tvrdí, že na ta krátkou dobu je takovéto očkování spíše zátěží pro organismus, když člověk dodržuje zažité hygienické návyky odsud a drží se dál od toulavých psů. Chtěla bych Vás tedy poprosit o radu, zda je nějaké očkování lepší absolvovat nebo by to pro nás bylo opravdu spíše zátěží organismu, když cestujeme na tak krátkou dobu. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, vakcinaci neživými vakcínami rozhodně nelze označit za zátěž organizmu. To je velmi laický pohled na věc. Vaše tělo si na neživý antigen vytváří tělu vlastní protilátky svým vlastním tempem. To je naprosto přirozený proces i bez podání vakcíny, antigenů je v prostředí kolem nás velké množství. Absolutním základem je očkování proti virové hepatitidě a břišnímu tyfu, nákazou by cestovatel mohl ohrozit i osoby ve svém okolí po návratu domů. Velká část cestujících na Bali si nechává aplikovat i očkování proti vzteklině kvůli toulavým psům a opicím. Délka pobytu s tím přímo nesouvisí. Setkání s nimi budete mít za 10 dnů zřejmě dost. Stačí i jediný incident.
Upozorňuji, že kvůli prevenci horečky dengue je na Bali nutné používat přes den účinný repelent.
S pozdravem
Doc. MUDr. Rastislav Maďar Ph.D., MBA, FRCPS
Dobrý deň, ako je to s očkovaním proti brušnému týfusu na Srí Lanke? Je to odporúčané, ale v mojom okolí rôzni cestovatelia čo tam boli si nedali očkovanie.. aké je prosím riziko nákazy?
Dobrý den,
při cestách na Srí Lanku pro krátkodobé pobyty je doporučované jako základní nadstandartní očkování pro každého cestovatele očkování proti žloutence typu A /event. i hep. B/, břišnímu tyfu a je vhodné si nechat zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Pro dlouhodobé individuální pobyty pak je doporučeno i větší spektrum očkování. Pro Srí lanku nejsou povinně vyžadována úřady žádná očkování , ale očkování je doporučeno v zájmu Vaší ochrany před nákazami, které se snadno v těchto zemích s nízkým hygienickým standartem přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem, od bacilonosičů, ale i předměty a mohou Vám přinést zdravotní komplikace a následky. Žloutenka typu A tzv.nemoc špinavých rukou je riziková nejen pro Srí lanku, ale i v podmínkách ČR. Břišní tyf se vyskytuje mimo USA a Kanady celosvětově, zejména se šíří v rozvojových zemích Asie, střední a jižní Ameriky a Afriky, ale i ve Středomoří. U břišního tyfu je přenos zejména kontaminovanou vodou, syrovou zeleninou, zeleninovými saláty, stravou zakoupenou od pouličních prodavačů či tepelně neupravenými plody moře /zejména ústřicemi a mušlemi/. Nebezpečné jsou kostky ledu nebo zmrzlina připravená z kontaminované vody, neboť bakterie Salmonela typhi je odolná vůči chladu. Onemocnění je často rovněž přenosné od bacilonosičů při přípravě stravy. Břišní tyf je u cestovatelů v pořadí třetí nejčastější příčinou horečnatého stavu. Všechny výše jmenované způsoby přenosu břišního tyfu jsou důvodem pro to, aby jste se proti této nákaze nechala naočkovat. Očkování by se mělo aplikovat min. 14 dní před cestou / doba pro vytvoření protilátek/, jedna dávka poskytuje ochranu na 3 roky. V případě zájmu o konzultaci očkování, zdravotních rizik a sestavení vhodné cestovní lékárničky se můžete objednat na jedno z našich očkovacích center přes web nebo přes bezplatnou operátorskou linku.
MUDr. Květa Bartošová
Dobrý den, plánuji cestu v polovině listopadu do Thajska a chtěl bych se informovat,zda a proti čemu je vhodné se očkovat. Předpokládám pobyt v turisticky oblíbených destinací, s minimem pobytu v domorodých částech země. Tuším, že jsem byl kdysi dávno očkován proti žloutence, ale nejsem si jistý kdy, proti jakému typu. Dají se tyto informace někde získat např. z centrálního registru? Očkování proběhlo u předchozího zaměstnavatele, který měl nasmlouvané soukromé zdravotní zařízení. Děkuji Jan K.
Centrální registr očkování bohužel neexistuje. Pokud nemáte očkovací průkaz, záznam o očkování by měl být ve zdravotní dokumentace lékaře, který Vás očkoval. Základem pro cesty do Thajska je očkování proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Další případná rizika a jejich prevenci Vám bude prezentovat lékař Centra očkování a cestovní medicíny při Vaší návštěvě. Je to na osobní pohovor podle specifických okolností.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dostala jsem připomenutí k očkování proti břišnímu tyfu do konce srpna, plánuji ale cestu do Asie až na jaře příštího roku. Je možné se pak objednat až ve vhodném časovém intervalu před cestou? Děkuji Marie Č.
Připomenutí jste dostala z toho důvodu, aby bylo zřejmé, že ochrana končí. Pokud plánujete pobyt v zemi s rizikem břišního tyfu až na jaře 2015, postačí podání vakcíny proti břišnímu tyfu 14 dnů před cestou. Budete tak moci využít déle doby ochrany.
MUDr. Hana Ševčíková