Břišní tyfus

Břišní tyfus je život ohrožující infekční horečnaté onemocnění. Vyskytuje se především v zemích s nízkým hygienickým standardem, včetně turistických oblastí v rozvojových zemích Asie, Střední a Jižní Ameriky a Afriky. Ročně onemocní břišním tyfem asi 26 milionů osob.


Očkování proti břišnímu tyfu

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Jižní a jihovýchodní Asie, Střední a Jižní Amerika, Afrika
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do rizikových oblastí

Postihuje

Horečnaté onemocnění, krev a další orgány

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovnySeznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Typhim VI

1 590 Kč / za dávku
DOPORUČENÍ: Přeočkování proti břišnímu tyfu se provádí pouze v případě aktuální potřeby pro cestu do zahraničí.

Vivotif

1 900 Kč / za dávku
Uvedená cena je konečná za celé balení 3 dávek.
Není k dispozici
DOPORUČENÍ: 

Přeočkování proti břišnímu tyfu se provádí pouze v případě aktuální potřeby (cesta do rizikové destinace). Pokud aktuálně necestujete, není nezbytné dodržovat 3letý interval přeočkování. Více na zákaznické lince 545 123 321.

Přenos

K přenosu dochází fekálně-orální cestou. Nejčastěji prostřednictvím kontaminované vody nebo potravin, méně často přímo od nemocného člověka.

Zdroj nákazy

Původcem nemoci je bakterie Salmonella typhi, která se množí se ve střevním traktu člověka. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič, který prodělal onemocnění a je stále infekční. Tento bacilonosič vylučuje bakterie, čímž kontaminuje své okolí a bakterie se pak dostane do těla další osoby.

Inkubační doba

Inkubační doba může trvat 5–21 dní, v průměru 14 dní.

Příznaky

Příznaky onemocnění nastupují pozvolna. Typická je postupně se zvyšující horečka, dále bolesti hlavy a břicha, nechutenství, malátnost a únava. S vysokými horečkami se objevuje obluzenost. Průjem nebývá přítomen, naopak nemocní často trpí zácpou. U některých osob se může se objevit i prchavá vyrážka. V průběhu onemocnění dochází ke zvětšení jater a sleziny. Vzácně mohou vzniknout komplikace v podobě zánětu srdečního svalu, prasknutí střeva s krvácením, či zánětu žlučníku. Se zánětem žlučníku je spojeno bacilonosičství.

Ochrana a prevence

Léčba nákazy probíhá pomocí antibiotik.

Každý cestovatel by měl dodržovat základní pravidla prevence alimentárních (potravinami a vodou přenosných) nákaz. Bezpečné jsou pouze čerstvé a dobře tepelně zpracované potraviny, vlastnoručně oloupané ovoce a balená (filtrovaná) pitná voda.  Zásadní prevencí je hygiena rukou a používání pouze pitné vody k čištění zubů.

Nejspolehlivější formou specifické ochrany proti této nemoci je očkování. Jedna dávka injekční vakcíny poskytuje imunitu na tři roky. K dispozici je i vakcína ve formě tří kapslí se stejnou délkou trvání ochrany proti nákaze.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Břišní tyfus: imunita po prodělaném onemocnění

V loňském roce jsem prodělala v Africe, kde dlouhodobě žiji,  břišní tyfus. Mám nyní imunitu, nebo se mám nechat očkovat?

Prodělání onemocnění bohužel nezanechává imunitu. Pokud pobýváte v Africe dlouhodobě, doporučuji provést očkování.

MUDr. Hana Tkadlecová

Vietnam: Doporučené očkování

Prosím o doporučení vhodného očkování s ohledem na plánovanou cestu do Vietnamu v září tohoto roku.
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Konkrétní doporučení lze dát jen se znalostí Vašeho zdravotního stavu, plánovaných aktivit, způsobu bydlení a stravování a již absolvované prevence.
Očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu patří k základní prevenci. Dále lze doporučit například prevenci cestovatelských průjmů a vztekliny. Zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Při konzultaci budete také poučen o možnostech prevence nákaz, které přenáší hmyz a možnostech další prevence zdraví na cestách. Můžete se objednat na konzultaci, ev. na očkování na telef. lince 545 123 321 nebo na webu www.ockovacicentrum.cz.
Můžete si i v našich centrech zakoupit různé cestovní doplňky. 

MUDr. Ilona Kochová

Namibie: Očkování před cestou

Letím do Namibie na 11 dní od 30. 12. 2016 do 11. 1. 2017. Přiletím na letiště Windhoek a potom budu na moderní farmě vedené Němci asi 200 km jižně od Windhoeku. Jaké mi doporučíte očkování? Od známých, kteří tam už několikrát byli jsem slyšel, že očkování potřeba není. Pokud nějaké tak snad proti žloutence.
Jako základní nadstandartní očkování do oblasti Namibie je doporučeno očkování proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu a meningokokovým nákazám. Vhodné je také mít před cestou zkontrolovánu platnost očkování proti tetanu. Riziko malárie jižně od hl. města nehrozí, existuje pouze v severních oblastech země /celoročně v oblasti podél Okawanga. Při pobytech mimo dosah lékařské péče v této zemi bych doporučila také preventivní očkování proti vzteklině, které hrozí při poranění zvířetem a vakcíny jsou zde dostupné pouze ve velkých městech. Preventivní vakcinace se provádí ve 3 základních dávkách před cestou. V případě zájmu o očkování a vybavení cestovní lékárničky nás můžete kontaktovat.

MUDr. Květa Bartošová

Indie: Očkování u alergika

Chtěla bych se zeptat (na webu jsem to nikde nenašla), zda jsou nějaká omezení pro očkování žloutenky A+B a břišního tyfu u lidí s různými potravinovými alergiemi a cukrovkou?
Mám sestru, se kterou se chystáme do Indie a ta má kromě různých potravinových alergií i celiakii a alergii na sóju, laktózu a k tomu má cukrovku a píchá si pravidelně inzulín. Pak bych ještě potřebovala vědět, zda je možné očkovat i 70leté?
Vakcínu proti žloutence typu A a B a proti tyfu je možné podat i lidem trpícím diabetem i lidem s alergiemi (lepek, sója, laktóza). Při konzultaci v našich centrech Očkování a cestovní medicíny se Vám bude vše ještě podrobně probráno a o vhodnosti očkování aktuálně rozhodnuto. 

MUDr. Ivo Hiemer

Zanzibar: Cesta s malým dítětem

Chceme cestovat do Zanzibaru, kde je povinný břišní tyfus a žlutá zimnice. Máme jednoletého syna, kterého nedoporučují na břišní tyfus očkovat pro nízký věk dítěte. Je to tak v pořádku? A kdy nejdříve dítě očkovat?
Pokud přilétáte na Zanzibar přímo z Evropy, nebo máte v zemi s endemickým výskytem žluté zimnice tranzit kratší než 12 hodin, není při vstupu do země povinně vyžadováno očkování proti žl. zimnici. Ostatní očkování nejsou povinná, ale některá jsou důrazně doporučovaná. Kromě Vámi zmiňovaného očkování proti břišnímu tyfu /od dvou let věku/, také očkování proti žloutence typu A /od 1 roku věku. Nedávno proběhla na Zanzibaru epidemie cholery a toto onemocnění se zde vyskytuje endemicky. Cholera i tyfus jsou u takto malého dítěte nemoci ohrožující život. Vzhledem k nedokončenému základnímu dětskému očkování a nemožnosti podání vakcíny jak proti tyfu, tak i proti choleře z důvodu věkové kontraindikace, bych Vám doporučovala zvážit cestu do rizikové oblasti a pokud je to možné, raději cestu odložit alespoň do věku 2 let, kdy se dá proti těmto nemocem chránit. Dítě bude mít vyzrálejší imunitu a doplněná další očkování dle očk. kalendáře.

MUDr. Květa Bartošová

Mexiko: Očkování před cestou

Na začátku března (tj. za měsíc a půl) mám jet do Mexika, oblasti kolem hlavního města. Chtěl jsem se nechat očkovat, hlavně proti žloutence, ale je to moc krátká doba k odletu na celé očkování. O očkování žloutenkou (A + B) zájem mám i do budoucna, chci se Vás zeptat, jestli to má cenu začínat očkovací cyklus před cestou, nebo to nechat a dbát více na prevenci? V Mexiku budu tam zhruba 2 a půl týdne. Zájem jsem měl i o očkování proti břišnímu tyfu, tak se chci dále zeptat, jestli bych se měl nechat očkovat alespoň proti němu?
Vakcíny proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu skutečně představují pro danou oblast důležitý preventivní základ. Protekci poskytují již první 2 dávky vakcíny proti žloutence A+B, které se aplikují v odstupu 4 týdnů. Nebudete-li tedy první návštěvu očkovacího centra příliš odkládat, obě vakcíny do odjezdu stihnete. Vakcína proti břišnímu tyfu by se měla ideálně aplikovat s první dávkou vakcíny proti hepatitidám.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti břišnímu tyfu

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita