Horečka dengue

Horečka dengue je akutní virové onemocnění široce rozšířené v tropech a subtropech (v Asii a Africe, v Austrálii, ve Střední a Jižní Americe a na některých ostrovech Tichého oceánu a Karibiku). 


Očkování proti horečce dengue

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Střední a Jižní Amerika, Karibik, jižní a jihovýchodní Asie, Subsaharská Afrika
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do endemických oblastí

Postihuje

Horečnaté onemocnění, krev a další orgány

Pojišťovna

Příspěvek až 1 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Qdenga

3 710 Kč / za dávku

Přenos

Člověk se nakazí poštípáním krev sajícího infikovaného komára, konkrétně samičky komárů druhu Aedes aegypti a Aedes albopictus (Komár tropický a tygrovaný). Virus se vyskytuje ve čtyřech skupinách, proto je možné onemocnět horečkou dengue i opakovaně. Výskyt onemocnění celosvětově v posledních dekádách roste, odhaduje se na 100 až 400 milionů onemocnění ročně. Rovněž v ČR pozorujeme nárůst importovaných případů.

Zdroj nákazy

Zdrojem onemocnění je člověk, vzácně opice, od kterého komár přenáší infekci na další osoby, proto se v některých oblastech či sezonách horečka dengue vyskytuje epidemicky. Komár přenášející horečku dengue je úzce vázán na lidské prostředí a živí se především lidskou krví. Aktivní je především ve dne. Onemocnění se vyskytuje ve vesnických oblastech i městech.

Inkubační doba

Inkubační doba je nejčastěji 5–7 dní (s rozpětím 3–10 dnů).

Příznaky

Dengue se typicky projevuje náhle vzniklou vysokou horečkou a silnými bolestmi celého těla, kloubů, svalů a hlavy. Pro velmi intenzivní bolesti svalů a kloubů si horečka vysloužila anglické označení „break-bone fever“, volně přeloženo jako horečka lámající se kosti. Častými doprovodnými příznaky jsou pocity vyčerpání a nechutenství, hojně se objevuje vyrážka (podobná se spalničkovou), někdy i drobné krvácivé projevy (do kůže, z dásní apod.). Především při opakované nákaze se objevují život ohrožující krvácivé projevy. Dochází k úbytku krevních destiček v krevním obraze, následuje slizniční krvácení ze zažívacího traktu, pohrudniční dutiny a z míst žilních vpichů.

Ochrana a prevence

Na horečku dengue neexistuje specifická kauzální léčba. Léčba tedy spočívá v tlumení příznaků, zavodnění, při krvácivém průběhu onemocnění je nutná intenzivní péče. Délka nemoci se ve většině případů pohybuje od 7 do 10 dnů. Úmrtnost krvácivé horečky dengue závisí na kvalitě a výbavě zdravotnického zařízení, kde je nemocný léčen, a pohybuje se od 1 do 50 %. Proti onemocnění existuje nově od 4/2023 na českém trhu účinná vakcína. Každý cestovatel do rizikové oblasti by měl používat ochranné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice, světlé či neutrální barvy z pevnějšího materiálu, lokální repelenty, impregnované oděvy, moskytiéry. Jednotlivé prostředky ochrany sice nejsou dokonalé, ale efekt se zvyšuje jejich kombinací.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti horečce dengue

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita