Vzteklina

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému, postihuje všechny teplokrevné živočichy včetně člověka. I v současné době je toto onemocnění smrtelné, proti této nemoci neexistuje žádná účinná léčba.

Očkování proti vzteklině

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Afrika, jižní, jihovýchodní a střední Asie, Amerika, jižní Evropa
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do rizikových oblastí

Postihuje

Nervový systém

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Verorab

1 570 Kč / za dávku

Přenos

Virus vztekliny se nachází ve slinách nemocného zvířete. Člověk se nakazí při pokousání nebo poškrábání zvířetem a vniknutím slin nakaženého zvířete do rány člověka.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy jsou nejčastěji psi, opice a netopýři a jiní teplokrevní savci (mývalové, skunci, lišky apod.).

Inkubační doba

Inkubační doba obvykle trvá 3–8 týdnů, výjimečně i déle až roky. Trvání inkubační doby závisí především na velikosti dávky viru, na závažnosti a vzdálenosti poranění od centrálního nervového systému (čím blíže je poranění hlavě, tím je inkubační doba kratší).

Příznaky

Mezi první příznaky onemocnění patří obvykle nespecifické bolesti v místě poranění (svědění, brnění, pálení), bolest hlavy, zvýšená únava, zvýšená teplota, nechuť k jídlu, bolest svalů. Onemocnění se může rozvinout do dvou forem; první je tzv. zuřivá forma s rychlým průběhem a hyperaktivitou, při které smrt nastává během několika dnů. U této formy vztekliny dochází při pokusu o napití k bolestivým křečím polykacího svalstva, které se objevují i při pouhé představě vody (hydrofobie, strach z vody). Křeče se následně rozšiřují na celé tělo a postupně přecházejí v obrny. Druhá, paralytická (tichá) forma vztekliny probíhá pomaleji a smrt nastává ochrnutím svalů poté, co se infekce rozšíří po celém centrálním i periferním nervovém systému.

Ochrana a prevence

Preventivní preexpoziční očkování se podává ve dvou, nebo třech dávkách. Vhodné očkovací schéma stanovuje po dohodě s klientem očkující lékař. Posilovací dávka se aplikuje po jednom roce, poté je účinnost na pět let. Dojde-li během pobytu v rizikových oblastech k pokousání zvířetem, doporučuje se ránu dostatečně vymýt mýdlovou vodou, vydezinfikovat a vyhledat co nejdříve lékařskou péči. V případě provedeného preexpozičního očkování by měl cestovatel po pokousání dostat ještě 1–2 dávky vakcíny. Při pokousání nebo poranění zvířetem v rizikových zemích bez provedeného preventivního očkování se doporučuje co nejdříve zahájit antirabickou postexpoziční profylaxi pěti dávkami vakcíny a mělo by být podáno antirabické sérum.

V roce 2004 byla Česká republika prohlášena za tzv. „rabies free“ zemi bez výskytu vztekliny.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Vzteklina: Očkování při špatné srážlivosti krve

Je vhodné očkování proti vzteklině pro osoby, které mají problém se srážlivostí krve?

Poruchy srážlivosti krve nejsou obecně překážkou k očkování proti vzteklině. Před očkováním s Vámi lékař projde Váš zdravotní stav a zohlední i tuto skutečnost.

MUDr. Hana Ševčíková

Vzteklina: Očkování po poranění od psa

Při mé návštěvě souseda okolo mě běhal jeho pes, radostně štěkal a dorážel na mě a pak mně lehce kousl do nohy. Nevěnoval jsem tomu pozornost, nijak moc to nebolelo. Doma jsem pak zjistil, že mi poranil kůži na noze. Druhý den se mi rána zanítila a v zhruba minutových intervalech opakovaně svědila a to téměř celý den. Teď (další den) už svědění necítím, ale mám obavy, že pes mohl být nakažený. Měl bych se nechat očkovat na vzteklinu ?
Dobrý den, ČR je zemí bez vztekliny. Zkontrolujte si očkování proti tetanu. V případě hnisání v ráně zajděte na chirurgii.
 
MUDr. Ilona Kochová

Vietnam: Doporučené očkování

Prosím o doporučení vhodného očkování s ohledem na plánovanou cestu do Vietnamu v září tohoto roku.
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Konkrétní doporučení lze dát jen se znalostí Vašeho zdravotního stavu, plánovaných aktivit, způsobu bydlení a stravování a již absolvované prevence.
Očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu patří k základní prevenci. Dále lze doporučit například prevenci cestovatelských průjmů a vztekliny. Zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Při konzultaci budete také poučen o možnostech prevence nákaz, které přenáší hmyz a možnostech další prevence zdraví na cestách. Můžete se objednat na konzultaci, ev. na očkování na telef. lince 545 123 321 nebo na webu www.ockovacicentrum.cz.
Můžete si i v našich centrech zakoupit různé cestovní doplňky. 

MUDr. Ilona Kochová

Vzteklina: Přeočkování

Jak dlouhá je maximální lhůta pro přeočkování vztekliny? Na přeočkování jsem měla jít tento rok v červenci, ale jelikož jsem byla těhotná, odložili jsme termín až na říjen. Vzhledem k tomu, že se však v okolí stále více vyskytuje covid-19 a já kojím a mám doma měsíční miminko, bojím se snižovat si imunitu očkováním. Do kdy nejpozději se prosím tedy musím přeočkovat? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, tolerovat lze přesah max. 6 měsíců.

MUDr. Ilona Kochová

Vzteklina: Očkování po střetu se zvířetem

Mám na Vás dotaz týkající se vakcíny Verorab. 2017 jsem prošla profylaxí vztekliny a následně pokračovala v očkování – březen 2018 přeočkování po roce a po 5 letech další.
V případě střetu s nemocným zvířetem je vakcína dostačující?
Při pokousání zvířetem v rizikových oblastech doporučuji do 7 – 10 dnů od pokousání aplikaci 2  dávek v odstupu 3 dnů.

MUDr. Ilona Kochová

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti vzteklině

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita