Očkování na Filipíny můžete využít ve kterémkoliv centru Očkování a cestovní medicíny. Cyklus očkování může trvat i několik týdnů, proto vám doporučujeme objednat se na konzultaci pro cestovatele co nejdříve.

Povinná očkování

Žlutá zimnice při příletu z endemické oblasti

Základní očkování pro destinaci

Břišní tyfus
Dětská obrna – endemický výskyt
Cholera
Tetanus
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B

Další doporučená očkování

Dětská obrna
Japonská encefalitida
Kapénkové infekce
Malárie
Pravidelné očkování
Vzteklina
Kde očkujeme?

Povinná očkování

Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Z nařízení vlády země však záznam o platném očkování může být vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.

Základní očkování pro každého cestovatele

Očkování proti břišnímu tyfu se provádí injekční nebo perorální vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování se provádí v případě potřeby. 

Dětská přenosná obrna se v této zemi vyskytuje endemicky. Při opuštění země po čtyřech a více týdnech pobytu může být záznam o platném očkování vyžadován i v ostatních zemích. Před cestou je vhodná jedna posilující dávka inaktivované vakcíny, při pobytu delším jak 4 týdny může být přeočkování vyžadováno. Zapisuje do mezinárodního očkovacího průkazu.

V této zemi se cholera vyskytuje endemicky. Očkování proti choleře se provádí dvěma dávkami v rozestupu 1–6 týdnů a poskytuje ochranu na 2 roky. Aktuální riziko a epidemiologickou situaci konzultujte s lékařem centra Očkování a cestovní medicíny.

Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců (jednou dávkou před odjezdem), ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní. Před odjezdem do zahraničí jsou nutné 2 dávky.

Další doporučení

Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.

Očkování proti japonské encefalitidě je doporučeno především při pobytu ve venkovských a zemědělských oblastech, při opakovaných a dlouhodobějších pobytech v endemických zemích, především v období dešťů (sezóny se u různých zemí mohou lišit). Provádí se dvěma dávkami s odstupem 4 týdny, posilující dávka podána za 1–2 roky prodlužuje ochranu na 10 let.

Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.

Malárie se v této zemi vyskytuje endemicky. Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí např. na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu, aktuální klimatické situaci, plánovaných aktivitách a výletech, základním zdravotním stavu cestovatele, vyspělosti antimalarických programů v dané zemi, účinnosti resp. rezistenci vůči některým typům léků atd. 

Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice, dětská obrna atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.

Vzteklina u psů se stále vyskytuje. Pokud byste byli pokousáni nebo poškrábání psem nebo jiným savcem, nemusí být okamžitě dostupná léčba. Proto se doporučuje zvážit očkování ještě před cestou, pokud je pravděpodobné, že dojde ke kontaktu se psy či divoce žijícími zvířaty (tzv. preexpoziční profylaxe). K rizikovým aktivitám patří kempování, dobrodružné cestování, jeskyňářské aktivity, práce se zvířaty nebo jejich vzorky, návštěvy venkova. Protože je pravděpodobnost kontaktu se psy nebo jinými zvířaty u dětí větší, zvažte i jejich očkování.

Souhlasím Více informací

Tento web ke své funkčnosti používá cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.