K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Doporučujeme Vám objednat se na odbornou konzultaci k lékaři do centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Objednat konzultaci onlineKde očkujemeKuba je největším ostrovním státem v Karibiku. Jedním z nejvíce navštěvovaných míst je hlavní město Havana, které je nazýváno „Paříží Karibiku“ a je na seznamu památek UNESCO.
Pro své přírodní krásy je, stejně jako další ostrovy v oblasti, nazývána perlou Karibiku. Je to tropický ráj, který každoročně láká milióny turistů z celého světa.
Místní zdravotnictví nedosahuje takové úrovně, jako například u nás, a proto je důležité myslet na prevenci zdraví. Před Vaším odjezdem si zajistěte cestovní zdravotní pojištění, které může být požadováno při příjezdu do země.
Před cestou do zahraničí je vhodné si ověřit platnost očkování proti tetanu a dalších očkování z dětství.
Při návštěvě Kuby doporučujme očkování proti žloutenkám typu A + B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A a břišní tyfus jsou onemocnění, která se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou.
V různých oblastech Kuby se občas vyskytuje cholera. Nemoc se přenáší zejména kontaminovanou vodou a ledem. V prevenci je důležité dodržování zásad bezpečného stravování a existuje taky možnost preventivní vakcinace vakcínou ve formě nápoje.
Pokud budete cestovat prostředky hromadné dopravy (letadlo, přeplněné vlaky, autobusy…), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.
Očkování proti vzteklině se doporučuje v případě, že budete pobývat v přírodě, na venkově nebo jiných odlehlých oblastech a budete v kontaktu se zvířaty. V rámci preventivního očkování proti vzteklině se aplikují 3 dávky očkovací látky.
Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách, včetně vybavení cestovní lékárničky a použití doplňkového sortimentu.
Na pití nelze používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem, nebo použít filtrační lahev na vodu. Nedoporučuje se konzumace potravin od drobných prodejců na ulici.
Situaci s výskytem horečky dengue lze na Kubě považovat za stabilizovanou. Nadále se však doporučuje toto onemocnění nepodceňovat a v případě výskytu zvýšených teplot a zhoršení zdravotního stavu neprodleně vyhledat lékaře. Horečka dengue je akutní horečnaté onemocnění virového původu s příznaky podobnými chřipce. Nákaza se přenáší komářím bodnutím. Preventivním opatřením je používání účinných repelentů a moskytiér.
Dále doporučujeme při cestách na Kubu v případě ubytování u soukromých osob v tzv. casas particulares a cestách do provincií mimo turistická střediska vybavit se antibakteriálními přípravky na dezinfekci rukou.
Léky jsou na Kubě stále nedostatkovým zbožím, proto je před odjezdem nutností správně si vybavit lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky mimo léků k pravidelnému užívání jsou náplasti, probiotika, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži apod. Před cestou kontaktujte lékaře centra Očkování a cestovní medicíny, který Vás bude informovat o aktuální situaci ve výskytu infekcí.
Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců, ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.
Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní.
Očkování proti břišnímu tyfu se provádí jednou vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování se provádí pouze v případě potřeby.
Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.
Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.
Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.
Cholera se v této zemi nevyskytuje, nicméně jedná se o zemi s nižším hygienickým standardem, což se u cestovatelů projevuje častými nepříjemnými zažívacími problémy. Vakcína proti choleře poskytuje zároveň i zhruba šestiměsíční ochranu proti většině cestovatelských průjmů.
Očkování proti vzteklině je doporučeno především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při plánovaných výletech na kole nebo do jeskyní a při dlouhodobějších pobytech. Základní očkování se provádí třemi dávkami, první přeočkování je zhruba po roce, další jen v případě potřeby každých 5 let.
Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.
Do této destinace nabízíme veškerý doplňkový sortiment do vaší cestovní lékárničky. Naši odborníci vám poradí s vhodným výběrem.
Uvedené informace mají pouze informativní charakter. Nenahrazují odbornou konzultaci s lékařem. Informujte se v ambulanci centra Očkování a cestovní medicíny o zdravotních rizicích, prevenci a léčbě.
Zdroje informací: WHO, CDC, ECDC.
Cestování na Kubu
Zajímavá místa, náboženství, jazyk či informace o historii Kuby. To vše (a nejen to) naleznete v článku o cestování na Kubu. Pro opravdové poznání kultury a zvyklostí navštivte nabídku poznávacích zájezdů na Kubu – v malých skupinách a s kvalitním průvodcem.
Dobrý den, mám v podstatě podobný dotaz jako jeden již zde uvedený, taktéž budeme cestovat na Kubu, ale v červenci 2017. Budeme projíždět ostrov, bydlet i u místních a budeme pobývat i v Havaně. Chci se tedy zeptat, zda je v současné době nutno se očkovat proti choleře? Co vím, tak nákaza co byla zavlečena na Kubu z Haiti probíhala hlavně v letech 2012-2014 a pak jsem četla ještě o nějakém případu z roku 2015. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
epidemie cholery probíhala na Kubě, a to v Havaně a ve východních oblastech země zejména v letech 2012, 2013 . V současné době epidemické riziko není hlášeno. Nebezpečná je především voda z neznámých zdrojů, kontaminovaná lidskými výkaly a nedostatečně tepelně zpracované jídlo s kterým manipuloval nakažený člověk. Nebezpečný je rovněž led, přidávaný do nápojů, neboť toxín této bakterie přežívá i ve zmrazeném stavu. V prevenci této nákazy je tedy důležité mytí si rukou, dodržování hygieny vody a potravin, zásad bezpečného stravování, nepřidávat led do nápojů, pít pouze originál balenou spíše sycenou nebo filtrovanou vodu, používat balenou vodu i na čištění zubů, ovoce a zeleninu je lépe jíst pouze oloupané. Vakcína je v nápoji.
S pozdravem
MUDr. Ilona Kochová
Dobrý den,
mám následující dotaz: v březnu 2017 letím na Kubu příští týden budu očkován 2. injekcí proti žloutence A+B, takže 3. injekci budu mít až po návratu z Kuby. Je to dostatečné? A dále bych chtěl mít vakcínu proti choleře (jedu po celé Kubě s noclehy v soukromí. Doporučujete mi to, nebo něco jiného. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
před cestou na Kubu se doporučuje jako základní nadstandartní vakcinace proti žloutence A, B, břišnímu tyfu, meningokokům a dle charakteru a délky pobytu lze zvážit také očkování proti vzteklině a choleře. Před cestou je rovněž vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Po očkování dvěma dávkami vakcíny Twinrix budete již plnohodnotně chráněn proti oběma typům žloutenek, třetí dávka se podává za 6 měsíců od první dávky pouze k posílení dlouhodobé protektivní ochrany. Nevím, jaká bude epidemiologická situaci ve výskytu cholery v této oblasti v březnu 2017, ale vzhledem k minulosti proběhlým epidemiím a možnosti zavlečení této nákazy ze sousedního Haiti bych toto očkování velmi doporučila. Vakcína se podává 2 dávkově ve formě perorálního roztoku.
S pozdravem
MUDr. Květa Bartošová
Dobrý den, syn je student VŠ a dost cestuje. Plánuje cestu na Kubu a do střední Ameriky. Jakou meningokokovou vakcínu má zvolit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Invazivní meningokoková onemocnění / tzv. meningokok/ je nejrychleji probíhající onemocnění, způsobené bakterií Neisseria meningitidis, z nichž očkovat lze proti serotypům A, B, C, Y, W135. Onemocnění se přenáší kapénkami podobně jako rýma nebo chřipka a projevuje se nejčastěji jako zánět mozkových blan nebo otrava krve /sepse/. Pro osoby při cestách je přitom v některých oblastech přístup k včasné a přesné diagnóze a odpovídající léčbě omezený. Pro cestování do míst s vysokou koncentrací lidí, pobyty ve studentských kolektivech, na kolejích, kde se onemocnění může rychle šířit kapénkovou cestou, se doporučuje v podstatě do všech zemí očkování proti 4 serotypům meningokoka A, C, Y. W135 /tetravalentní vakcína Nimenrix nebo Menveo/ a pro Evropu včetně ČR, ale i do zahraničí je doporučeno doplnit o serotyp meningokoka typu B.
MUDr. Květa Bartošová