Horečka dengue na Kubě

Kuba zažívá největší epidemii horečky dengue za poslední roky. Odborníci očekávají kulminaci aktuální vlny horečky dengue na přelomu října a listopadu. Výskyt dengue je aktuálně evidován ve všech kubánských provinciích. S největším výskytem bojují provincie Havana, Santiago de Cuba, Las Tunas, Guantánamo, Camagüey, Matanzas a Isla de Juventud.

Toto nebezpečné virové onemocnění se šíří kousnutím infikovaným komárem, konkrétně druhem Aedes (Aedes aegypti nebo Aedes albopictus). Projevuje se především vysokou horečkou, bolestí hlavy, svalů a kostí, vyrážkou a krevními podlitinami. Aktuálně 60% případů dengue na Kubě je typu 3, tedy se známkami oběhového šoku.

Lidé cestující na Kubu by měli důsledně dbát na prevenci poštípání komáry, používat repelenty jak na oděv tak na kůži, dostatečně často opakovat repelentní postřik, nosit pokud možno světlý oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi. V případě výskytu horečky po poštípání není vhodné používat salicyláty, doporučují se přípravky s paracetamolem.

Zdroj: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/kuba_upozorneni_na_epidemii_onemocneni.html