Doporučujeme Vám objednat se na odbornou konzultaci k lékaři do centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Objednat konzultaci onlineKde očkujemeProti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců, ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.
Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní.
Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.
Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.
Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.
Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.
Klíšťová encefalitida se v této zemi vyskytuje endemicky. Očkování se provádí třemi dávkami – potřebná ochrana vzniká 2 týdny po aplikaci druhé dávky. Přeočkování se provádí podle věku cestovatele po 3 nebo 5 letech.
Do této destinace nabízíme veškerý doplňkový sortiment do vaší cestovní lékárničky. Naši odborníci vám poradí s vhodným výběrem.
Uvedené informace mají pouze informativní charakter. Nenahrazují odbornou konzultaci s lékařem. Informujte se v ambulanci centra Očkování a cestovní medicíny o zdravotních rizicích, prevenci a léčbě.
Zdroje informací: WHO, CDC, ECDC.
Epidemie klíšťové encefalitidy způsobená nepasterizovanými mléčnými výrobky z chovů ovcí na Slovensku pomalu ustupuje.
Těsně za sebou se vyskytly dvě ohniska nákazy v Košicích a Banské Bystrici. V Košické fakultní nemocnici zůstává hospitalizovaných posledních 7 nakažených z celkového počtu 33 pacientů. Nejmladší z nich měl 13 let, postižení však byli především ve středním a starším věku. Rizikové jsou hlavně nepasterizované ovčí, kozí a kravské mléko a tepelně neupravené produkty z něj vyrobené. Závažnost nemoci stoupá s věkem. U alimentárního přenosu jídlem typicky vznikají tzv. rodinné epidemie.
Na klíšťovou encefalitidu nejsou k dispozici specifické léky, vysokou míru ochrany však poskytuje preventivní očkování. Česká republika má nejvyšší výskyt této nemoci v celé EU a endemické jsou i všechny sousední země. Značný výskyt této nemoci je dále zejména ve Slovinsku a Pobaltí.
TBE in Slovakia - current outbreaks and situation in 2015
Altogether 33 patients were hospitalised in the Louis Pasteur University Hospital in Kosice (Eastern Slovakia) with respect to current outbreak of alimentary tick-borne encephalitis (TBE). Out of them 26 were already discharged. There were no severe cases of TBE among them. Diagnosis was proven by examination of blood as well as CSF.
There is also currently a parallel outbreak of TBE in Central Slovakia investigated by the Regional Institute of Public Health in Banska Bystrica. Out of 8 new cases, 50 % had a suspected common source in unpasteurized sheep cheese. Consumption of unpasterized sheep products form various sources within the incubation period of TBE was documented in another 3 patients but they had reported also recent tick-bite. 7 patients were admitted to hospital, 3 of them in severe condition.
In 2015, there were 4 outbreaks with 17 cases in Slovakia due to alimentary transmission of TBE virus, which was 20 % of all cases reported in Slovakia in 2015. There was also a fatal case of alimentary transmission in 2015 - a 47 years old male after immunosuppressive treatment who was adviced by relatives to drink a raw goat milk for immunity support.
Poprvé od roku 2006 byly letos na území Slovenska zachyceny lišky s virem vztekliny. V obou případech šlo o východní oblasti země nedaleko hranice s Polskem.
Riziko přenosu infekce hrozí nejen přímo na člověka ale i nepřímo přes domácí zvířata. Území České republiky je dlouhodobě bez vztekliny (rabies-free), nákaza touto smrtelnou nemocí však nehrozí jen v rozvojových zemích, ale i v mnoha evropských oblastech, a to od velkého spektra teplokrevných zvířat, včetně netopýrů. Pozdní či nedostatečné očkování může vést k fatálnímu průběhu infekce.
Prevence je možná očkováním před kousnutím (nebo poslintáním rány), případně bez prodlení po něm. Preventivní vakcinace se skládá z menšího počtu dávek (3 základní dávky do ramena neživou vakcínou) než postexpozičně - 5 dávek a za jistých okolností i imunoglobulin. Známé jsou i případy padělaných vakcín proti této jinak neléčitelné emoci v Asii nebo jejich nedostatečná účinnost vlivem špatného skladování. V Evropě u vakcín tyto problémy nehrozí. První přeočkování se u preventivního schématu aplikuje za 1 rok po třech základních dávkách a k udržení dlouhodobé imunitynásledně postačuje 1 dávka každých 5 let.