Klíšťová encefalitida na Slovensku

Klíšťová encefalitida na Slovensku


Na Slovensku v posledních letech přibývá případů klíšťové encefalitidy. Od začátku roku do 3. července 2023 bylo evidováno 85 případů klíšťové encefalitidy. Byly hlášeny tři epidemie z toho jedna v Trenčínském kraji a dvě v Banskobystrickém kraji. Na konci června 2023 bylo v Banské Bystrici hospitalizováno 17 lidí s tímto onemocněním. Ve všech třech ohniscích byly pravděpodobným faktorem přenosu viru klíšťové encefalitidy nepasterizované výrobky z ovčího a kozího mléka, zejména čerstvý ovčí sýr.

Klíšťovou encefalitidu nejčastěji přenášejí klíšťata. Dalším způsobem přenosu viru je právě konzumace nepasterizovaných mléčných výrobků, zejména ovčího a kozího původu. Vzhledem k tomu, že na Slovensku je tradice výroby a konzumace tradičních horských produktů a zároveň nízká proočkovanost proti klíšťové encefalitidě, 20 % případů klíšťové encefalitidy na Slovensku bývá potvrzeno u lidí, kteří se nakazili po konzumaci rizikových produktů.

Proti klíšťové encefalitidě je v ČR dostupné očkování, které je navíc u lidí nad 50 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Mladším 50 let na něj pojišťovny jednou ročně jednorázově přispívají. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo v roce 2022 očkováno téměř 155 000 pojištěnců starších 50 let, což je 3x více než v roce 2021, kdy vakcína hrazena nebyla.

Vypracovala: Mgr. Klára Kutačová
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová
Zdroj: www.promedmail.org