K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Doporučujeme Vám objednat se včas na odbornou konzultaci k lékaři do centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Objednat konzultaci onlineKde očkujemeAngola je země tropických pralesů, tisíců kilometrů nedotčeného pobřeží Atlantiku, měst, ve kterých se mísí tradiční africká kultura a hudba s portugalskou. Je to i země s obrovskými národními parky, exotickými kmeny a velkým nerostným bohatstvím. Angola patří mezi méně vyspělé země, proto všem cestovatelů do této destinace doporučujeme důkladnou přípravu před odjezdem, včetně zajištění potřebného očkování.Angola patří k zemím s endemickým výskytem žluté zimnice, proto doporučujeme všem cestovatelům očkování proti této velmi závažné infekci. Tuto nemoc přenáší komáři. Očkování je aplikováno v jedné dávce a chrání celoživotně.Mezi další doporučená očkování patří i očkování proti žloutence typu A + B a břišnímu tyfu. Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety. Očkování proti břišnímu tyfu je v jedné dávce a poskytuje ochranu na 3 roky. V rámci ochrany zdraví si nezapomeňte ověřit aktuální platnost očkování proti tetanu a dalších očkování z dětství (např. záškrt, spalničky, příušnice).Cestovatelům baťůžkářům, kteří budou cestovat po vlastní ose, doporučujeme očkování proti choleře v nápoji. Výhodou vakcíny je, že poskytuje nejen ochranu proti choleře, která se v zemi endemicky vyskytuje. Při pobytu v odlehlých oblastech, na venkově a pobytech v přírodě je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem, opicí).
Angola patří k zemím s vysokým výskytem meningokokové meningitidy. Zvýšené riziko této nemoci je především při častém kontaktu s místními obyvateli v uzavřených prostorech (např. dopravní prostředky). Nákaza se přenáší kapénkami vzduchem. Riziko malárie je v této zemi vysoké. Doporučujeme preventivně užívat tablety na prevenci malárie, je dobré chránit se repelenty, oblečením a ev. spát pod moskytiérou. Ohledně užívání tabletek na prevenci malárie je dobré poradit se s lékařem v očkovacím centru.
Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách, včetně vybavení cestovní lékárničky a použití doplňkového sortimentu. Doporučeným obsahem lékárničky mimo léků, které pravidelně užíváte, jsou např. náplasti, probiotické přípravky, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži apod. Před Vaším odjezdem si také zajistěte cestovní zdravotní pojištění.Každý cestovatel by navíc měl dodržovat základní hygienická pravidla: nestravovat se na ulicích, pít balenou vodu, používat ji i na čištění zubů, nenechat si přidávat led do nápojů, nedoporučuje se konzumace potravin od drobných prodejců na ulici. Ovoce si vybírat jen takové, které lze oloupat, a zeleninu omývat v balené vodě, bezpečnější je konzumovat ji dušenou
Žlutá zimnice se v této zemi vyskytuje endemicky. Preventivní vakcinace všech cestovatelů starších devíti měsíců je významným faktorem ochrany před touto nebezpečnou infekcí přenášenou komárem. O rizicích a další formě ochrany v konkrétní oblasti Vašeho pobytu s Vámi zkonzultuje lékař centra Očkování a cestovní medicíny, který provede aplikaci vakcíny i nezbytný zápis do mezinárodního očkovacího průkazu.
Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.
Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců, ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.
Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní.
Očkování proti břišnímu tyfu se provádí jednou vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování se provádí pouze v případě potřeby.
Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.
Dětská přenosná obrna se v této zemi vyskytuje endemicky. Při opuštění země po čtyřech a více týdnech pobytu může být záznam o platném očkování vyžadován i v ostatních zemích. Očkování se provádí jednou dávkou.
Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.
Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.
Očkování proti vzteklině je doporučeno především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při plánovaných výletech na kole nebo do jeskyní a při dlouhodobějších pobytech. Základní očkování se provádí třemi dávkami, první přeočkování je zhruba po roce, další jen v případě potřeby každých 5 let.
Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.
Do této destinace nabízíme veškerý doplňkový sortiment do vaší cestovní lékárničky. Naši odborníci vám poradí s vhodným výběrem.
Uvedené informace mají pouze informativní charakter. Nenahrazují odbornou konzultaci s lékařem. Informujte se v ambulanci centra Očkování a cestovní medicíny o zdravotních rizicích, prevenci a léčbě.
Zdroje informací: WHO, CDC, ECDC.