K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Doporučujeme Vám objednat se včas na odbornou konzultaci k lékaři do centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Objednat konzultaci onlineKde očkujemeŽlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Z nařízení vlády země však záznam o platném očkování může být vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.
Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.
Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců, ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.
Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní.
Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.
Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.
Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.
Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.
Očkování proti japonské encefalitidě je doporučeno především při pobytu na venkově nebo v odlehlejších oblastech země, a to zejména při dlouhodobějších pobytech v období dešťů (květen-říjen). Provádí se dvěma dávkami s odstupem 4 týdny, přeočkovává se jen v případě potřeby po dvou letech.
Do této destinace nabízíme veškerý doplňkový sortiment do vaší cestovní lékárničky. Naši odborníci vám poradí s vhodným výběrem.
Uvedené informace mají pouze informativní charakter. Nenahrazují odbornou konzultaci s lékařem. Informujte se v ambulanci centra Očkování a cestovní medicíny o zdravotních rizicích, prevenci a léčbě.
Zdroje informací: WHO, CDC, ECDC.
Kvůli možnému výskytu různých členovci přenášených infekcí (dengue, chikungunya, horečka Ross River, apod.) doporučujeme používání účinných repelentů, zejména na venkově a na severu země v období dešťů.
Objednat konzultaci onlineV roce 2014 se nakazilo horečkou dengue v turisticky populární Dominikánské republice téměř 6000 osob, z nich 58 infekci podlehlo. Následně v letošním roce v období od 4. do 10. ledna přibylo dalších 32 nakažených a to i přesto, že je v této zemi momentálně tzv. suchá sezóna.
Ve střední Americe je momentálně nejvíce postižený epidemií dengue Salvador. Zemí s nejvyšším výskytem této nemoci na světě však zůstává Brazílie. S horečkou dengue se v Jižní Americe potýkají i níže položené oblasti Peru, Kolumbie a Ekvádor.
V současné době probíhá epidemie této nemoci i na severu Austrálie, kde není běžnou záležitostí, zatím 8 potvrzených pacientů se nakazilo v Edmontonu a Trinity Beach. V Malajsii se za jeden lednový týden nakazilo téměř 3000 osob, nejvíc postiženým státem byl Selangor, kde se nakazila třetina z nich. Dva případy úmrtí v souvislosti dengue se vyskytly i na turisticky populárních Penangu. Případy úmrtí hlásili i Indie a Indonésie. Dva až tři případy denně přibývají na tichomořském ostrově Fidži, nárůst případů zaznamenává i ostrov Tonga.
V těchto i dalších oblastech spočívá prevence v použití účinných repelentů (např. Ultrathon), které je nutné aplikovat na kůži v průběhu dne (komár-přenašeč má denní aktivitu). Nákaza je možné nejen v přírodě, ale i ve městech včetně turistických oblastí. Ochrana očkováním zatím není k dispozici.