K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Doporučujeme Vám objednat se včas na odbornou konzultaci k lékaři do centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Objednat konzultaci onlineKde očkujemeProti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců, ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.
Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní.
Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.
Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.
Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.
Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.
Do této destinace nabízíme veškerý doplňkový sortiment do vaší cestovní lékárničky. Naši odborníci vám poradí s vhodným výběrem.
Uvedené informace mají pouze informativní charakter. Nenahrazují odbornou konzultaci s lékařem. Informujte se v ambulanci centra Očkování a cestovní medicíny o zdravotních rizicích, prevenci a léčbě.
Zdroje informací: WHO, CDC, ECDC.
Kvůli možnému výskytu různých členovci přenášených infekcí (dengue, chikungunya, horečka Ross River, apod.) doporučujeme používání účinných repelentů, zejména na venkově a na severu země v období dešťů.
Objednat konzultaci onlineRáda bych Vás požádala o radu. Bývalý manžel trávil předešlý rok a půl na Novém Zélandu, poslední měsíc tráví v Indonésii, mimo turistické destinace. Dle fotek, které dává na sociální síť, se pohybuje a přespává, kde se dá. Na Zélandu nepodstoupili pravděpodobně žádná očkování. Očekávám, že se každou chvíli vrátí a bude si chtít vzít děti např. na víkend (holky − sedm a osm let). Doma máme kromě těchto dvou s druhým mužem ještě dvouměsíční miminko. Chtěla bych vědět, zda mám po bývalém muži, než se setká s dětmi, vyžadovat nějakou karanténu či vyšetření. A zda může být pro své děti a potažmo pro miminko hned po příjezdu nějak nakažlivý, i když třeba na sobě nebude nic pozorovat.
Tuto situaci žádný předpis neřeší. Situaci můžete vyřešit Vaší vzájemnou domluvou. Pokud bude Váš bývalý manžel zdráv, formálně nic nebrání jeho kontaktu s dětmi, nelze však vyloučit, že nebude v inkubační době různých infekčních onemocnění vyskytujících se v destinacích, které navštívil
Vnučka letí na rok na Nový Zéland, jaké preventivní léky by si měla vzít s sebou a jaké očkování absolvovat?
Záleží na délce a účelu pobytu. Pokud je zdravá a nebere žádné léky, z očkování doporučujeme vakcíny proti virové hepatitidě A a meningokokové meningitidě. Preventivně žádné léky nemusí užívat, ani nezbytně mít s sebou. Případně jen probiotika na normalizaci střevní flóry a základní léky na bolest a horečku, při pobytu v přírodě se hodí účinný repelent. Samozřejmostí je dobré pojištění léčebných nákladů pro případ nepředvídatelných zdravotních potíží, které pokryje zdravotní péči přímo na místě. Ta je svou kvalitou stejná jako u nás. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. FRCPS