Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu. Proto Vám doporučujeme objednat se na odbornou konzultaci k lékaři do Očkovacího centra Avenier.

Základní očkování pro destinaci

Tetanus
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B

Další doporučená očkování

Dětská obrna
Kapénkové infekce
Pravidelné očkování
Kde očkujeme?

Základní očkování pro každého cestovatele

Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců (jednou dávkou před odjezdem), ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní. Před odjezdem do zahraničí jsou nutné 2 dávky.

Další doporučení

Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.

Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.

Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice, dětská obrna atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.

Cestovatelské tipy před cestou do Kanady

Krásy země spočívají hlavně v rozmanitosti přírody. Cestovatelé mají nejčastěji v oblibě Toronto, Whistler, Calgary a Whitehorse. Kanada vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky. Zajímavá je i hustota zalidnění Kanady, která je 3,5 obyvatel na 1 km2, a patří tak k zemím s malou zalidněností. 
Jedná se o vyspělou zemi s vysokou úrovní zdravotnictví, přesto není vhodné podceňovat prevenci nemocí.
Každý cestovatel by měl zvážit očkování proti žloutenkám typu A+B. Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety. Před každou cestou do zahraničí je vhodné ověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu a pravidelných očkování (zarděnky, záškrt, spalničky, příušnice atd.).
I do Kanady cestovatelům doporučujeme očkování proti meningokokové meningitidě. Toto onemocnění se přenáší vzdušnou cestou, riziko tohoto onemocnění je vyšší při cestování letadlem, vlakem, autobusem, případně jiným prostředky hromadné dopravy. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  V rámci cest do zahraničí je třeba nezapomínat na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou léky na teplotu, léky na průjem, dezinfekce na kůži, náplasti, obvazy, antibakteriální gel na dezinfekci rukou, probiotika a další.
Vzhledem k tomu, že se v Kanadě vyskytují i klíšťata, která přenášejí také horečku Skalistých hor a na západě Kanady ještě Koloradskou klíšťovou horečku, doporučujeme při pobytu v přírodě zakoupení vhodných repelentů. Cestovatelům je doporučeno uzavřít vhodné cestovní pojištění, protože kvalitní lékařská péče v Kanadě může být velmi finančně nákladná.

Souhlasím Více informací

Tento web ke své funkčnosti používá cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.