K onemocněním, která se vážou na povodňový stav patří například:
Žloutenka typu A – virové onemocnění, které se přenáší převážně fekálně-orální cestou, kontaminovanými potravinami nebo skrze kontaminovanou vodu a znečištěnýma rukama. Účinnou prevencí tohoto onemocnění je očkování. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje hrazené mimořádné očkování proti tomuto onemocnění v zasažených oblastech.
Tetanus – bakteriální onemocnění, k přenosu může dojít z půdy kontaminované fekáliemi lidí a zvířat. Nejčastější způsob přenosu je při zranění, kdy dojde zároveň ke kontaminaci rány hlínou nebo prachem, které obsahují baktérie. Je vhodné si zkontrolovat platnost přeočkování, případně jej absolvovat.
Leptospiróza – bakteriální onemocnění, zdrojem nákazy je často voda, kontaminovaná močí nemocných hlodavců. Leptospiry se mohou dostat do lidského těla odřeninami nebo poraněnou kůži, spojivkami, nebo přes zažívací trakt požitím kontaminované vody a potravin. Proti onemocnění neexistuje očkování.
Shigelóza (bacilární úplavice) – bakteriální průjmové vysoce nakažlivé onemocnění, k nákaze dochází přímým kontaktem s infikovanou osobou (fekálně-orální cestou) a dále alimentární cestou požitím kontaminovaných potravin nebo vody. Proti onemocnění neexistuje očkování.
Tularemie – bakteriální onemocnění, zdrojem nákazy jsou zejména hlodavci. K přenosu onemocnění dochází vdechnutím prachu kontaminovaného močí hlodavců, konzumací kontaminovaných potravin a pitné vody, zanesením bakterie do spojivky, kůže či na sliznici nebo přisátím infikovaného klíštěte nebo bodnutí infikovaným hmyzem. Proti onemocnění neexistuje očkování.
Při výskytu i lehkých příznaků onemocnění (zvýšená teplota/horečka, vyrážka, zažívací potíže – průjem, zvracení, bolesti břicha) vyhledejte lékaře. Nezapomeňte mu sdělit informaci o předchozím pobytu v povodní zasažené oblasti.
Obecná preventivní opatření:
- Vyhnout se přímému kontaktu s vodou, bahnem a prachem.
- Ošetření oděrek a dalších poranění – dezinfekce ran.
- Důsledné používání ochranných pomůcek – rukavice (gumové), holínky, respirátory.
- Hygiena rukou (po kontaktu s kontaminovanými předměty, před jídlem a pitím, před i po návštěvě toalety) – k mytí používat nezávadnou vodu a mýdlo, pokud nejsou k dispozici, tak používat alkoholovou dezinfekci. K osušení používat jednorázové papírové ručníky a utěrky.
- Konzumace nezávadné vody – voda balená, nebo z ověřeného zdroje (bezpečnost vody ve vodovodním řadu sledujte u dodavatele). Při zaplavení vlastní studny vodu NEPOUŽÍVAT!
- Konzumace nezávadných potravin – NEKONZUMOVAT zaplavené potraviny a zemědělské plodiny (ovoce, zelenina). Zlikvidovat potraviny, které vyžadují skladování v chladu, pokud byly vystaveny teplotám nad 6 °C déle než 4 hodiny a mražené potraviny, u kterých došlo k rozmražení a ponechání ve vyšší teplotě déle, než 2 hodiny.
- Nakládání s odpadem – odpad je považován za nebezpečný a při manipulaci s ním je potřeba využívat ochranných prostředků a shromažďovat jej mimo bydliště. Místa, kde je odpad shromažďován stanovují orgány krizového řízení v dané oblasti a odstranění spadá do odpovědnosti příslušné obce.
Další důležité informace k bezpečnému odklízení následků povodní jsou k nalezení na webu Státního zdravotního ústavu: https://szu.cz/aktuality/zaplavy-a-hygiena-na-co-dat-pozor-jak-sanovat-zaplavene-studny/
- https://szu.cz/aktuality/odstranovani-odpadu-vzniklych-pri-povodnich-z-hlediska-moznych-zdravotnich-rizik/
- https://mzd.gov.cz/jak-behem-povodni-postupovat-pro-ochranu-zdravi/
- https://mzd.gov.cz/tiskove-centrum-mz/zivoty-jsme-ochranili-nyni-je-treba-ochranit-zdravi-ministerstvo-zdravotnictvi-a-hlavni-hygienicka-predstavily-hygienicka-doporuceni-a-dalsi-kroky-po-povodnich/
- https://www.nzip.cz/clanek/1376-shigeloza