Filtry

Kolumbie: Žlutá zimnice

Chystáme se na cestu do Amazonie, konkrétně do Kolumbie do města Leticia, které leží na břehu Amazonky, na hranici s Brazílií a Peru. Do této oblasti je vyžadováno potvrzení očkování. Problém je v tom, že můj otec, kterému je 62 let, dlouhodobě užívá lék Methotrexat Ebewe 2,5 mg. V příbalovém letáku je uvedeno, že nemůže být očkován proti žluté zimnici. Poradíte mi prosím, jak postupovat?
Očkování proti žluté zimnici Vašemu otci nedoporučuji. Je možné do mezinárodního průkazu napsat kontraindikaci očkování. Doporučuji používat účinné repelenty, ty si můžete zakoupit v našich očkovacích centrech, chránit se oblečením, hlavně večer dlouhé rukávy a kalhoty, spát pod moskytiérou. Čím méně budete poštípáni, tím je menší riziko žluté zimnice. Do Amazonie se také doporučují tablety na prevenci malárie. Myslím si, že byste se měl alespoň Vy zastavit v našich očkovacích centrech.

MUDr. Ilona Kochová

Zanzibar: Cesta s malým dítětem

Chceme cestovat do Zanzibaru, kde je povinný břišní tyfus a žlutá zimnice. Máme jednoletého syna, kterého nedoporučují na břišní tyfus očkovat pro nízký věk dítěte. Je to tak v pořádku? A kdy nejdříve dítě očkovat?
Pokud přilétáte na Zanzibar přímo z Evropy, nebo máte v zemi s endemickým výskytem žluté zimnice tranzit kratší než 12 hodin, není při vstupu do země povinně vyžadováno očkování proti žl. zimnici. Ostatní očkování nejsou povinná, ale některá jsou důrazně doporučovaná. Kromě Vámi zmiňovaného očkování proti břišnímu tyfu /od dvou let věku/, také očkování proti žloutence typu A /od 1 roku věku. Nedávno proběhla na Zanzibaru epidemie cholery a toto onemocnění se zde vyskytuje endemicky. Cholera i tyfus jsou u takto malého dítěte nemoci ohrožující život. Vzhledem k nedokončenému základnímu dětskému očkování a nemožnosti podání vakcíny jak proti tyfu, tak i proti choleře z důvodu věkové kontraindikace, bych Vám doporučovala zvážit cestu do rizikové oblasti a pokud je to možné, raději cestu odložit alespoň do věku 2 let, kdy se dá proti těmto nemocem chránit. Dítě bude mít vyzrálejší imunitu a doplněná další očkování dle očk. kalendáře.

MUDr. Květa Bartošová

Brazílie: Očkování proti žluté zimnici

Chystám se na cestu do Brazílie do města Goiania, stát Goiás. Mám očkování proti žloutence A i B, tetanus přeočkovaný před 3 lety. Chtěla bych se zeptat, zda si myslíte, že je do této oblasti nutná vakcína proti žluté zimnici?
Do oblasti státu Goiás v Brazílii se očkování proti žluté zimnici /přenos komárem rodu Aedes/ doporučuje. Toto očkování, včetně certifikace v mezinárodním očkovacím průkaze provádíme v našich očkovacích centrech. Jedna dávka této vakcíny chrání dlouhodobě.  Z doporučených očkování do této země je vhodné mít také jako základ očkovanou žloutenku A+ B /3 dávky/, břišní tyf, platný tetanus do 15 let po poslední vakcinaci. Ve Vašem případě bych tedy doporučila ke žluté zimnici rovněž očkování proti břišnímu tyfu. Jedna dávka poskytuje ochranu na 3 roky. Podrobnější konzultaci očkování a dalších zdravotních rizik provedeme při Vaší návštěvě přímo v očkovacím centru.

MUDr. Květa Bartošová