Filtry

HPV: Pozitivní partner na HPV

Chci se zeptat, přítel zjistil, že je pozitivní na vir HPV (ještě jsme neměli styk). Chtěla bych se zeptat, zda je nějak možné zjistit, zda už mám vytvořenou imunitu, nebo má smysl se očkovat? Jsem žena ve věku 29 let, sexuálních partnerů už pár bylo, cytologie každý rok v pořádku.
I ve Vašem věku a i po započetí pohlavního života má očkování proti HPV smysl. Každý člověk pohlavně žijící se s HPV viry setká, u někoho může infekce sama zmizet, ale u některých žen může infekce přetrvávat a po mnoha letech způsobit rakovinu děložního čípku. K infekci papilomaviry může dojít kdykoli, při kterémkoli styku v průběhu produktivního života. Vakcína sice není léčebná, tzn. že pokud byste už nyní měla projevy infekce, tak tuto infekci již očkování pravděpodobně zásadně neovlivní. Během života dochází k vyhojení i k opakovaným infekcím i stejným genotypem viru. Vakcína může zamezit dalším infekcím. Takže vakcína má určitě smysl, i vzhledem k tomu, že imunita po očkování je mnohem lepší než po prodělání infekce. Vyšetření není před očkováním nutné.

MUDr. Ilona Kochová

HPV: Rekonizace a naplánování očkování

Můžu začít s očkováním proti HPV, když mě cca v únoru čeká rekonizace?

Ano můžete, jen doporučuji naplánovat očkování tak, aby jednotlivé dávky byly podány v odstupu od zákroku (před nebo po něm) v odstupu cca 14 dnů.

MUDr. Hana Ševčíková

HPV: Genitální bradavice

Mám aktuálně 2 genitální bradavice, zvažuji očkování Gardasil 9. Je lepší očkování teď, nebo v období bez bradavic, nebo je to jedno? (Pochopil jsem, že na to, aby zmizely ty aktuální, není určena). Je mi 44 let, píšete, že vakcína je pro lidi do 45 let, má to tedy smysl? Co přesně znamená tato věková hranice, nižší účinnost nebo něco jiného?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Očkování může přinést větší schopnost Vašeho organismu bránit se novým nákazám způsobeným HPV. Současný stav vakcína řešit neumí. Věkové omezení odpovídá věkovým kategoriím osob zařazených do studie účinnosti a bezpečnosti vakcíny.

MUDr. Hana Ševčíková

HPV: Očkování po prodělání genitálních bradavic

Bylo nám s manželem doporučeno očkování proti HPV viru, i když oba jsme prodělali genitální bradavice a já mám zjištěn v rektu typ 6 a 51. Budou se nám i po tomto očkování bradavice vracet, nebo budeme proti nim chráněni? 
Vakcína proti HPV má preventivní účinek – ne léčebný, to znamená, že vakcína stávající genitální bradavice nevyléčí. Bude Vás však chránit před možnou novou infekcí. Od svých klientů opravdu vím, že buď se u nich infekce neobjevila, nebo se hodně prodloužil interval k dalšímu výsevu. Doporučuji očkování vakcínou Gardasil 9.

MUDr. Ilona Kochová

HPV: Očkování po konizaci děložního čípku

Je mi 40 let a jsem pozitivní na HPV 45, 18. V červnu 2020 jsem byla na konizaci děložního čípku, kvůli špatnému cytologickému výsledku. Histologie následně v pořádku. Jaký druh typ očkování je pro mě prosím vhodný? Měl by se naočkovat i manžel?
Vaši schopnost bránit se novým infekcím HPV může posílit očkování proti HPV vakcínou s co nejširším spektrem. Očkování Vašeho manžela může být předmětem individuální konzultace. Doporučuji Vaši osobní návštěvu na našem pracovišti. 

MUDr. Hana Ševčíková 

 

HPV: Očkování HPV pozitivního jedince

Je mi 31 let a jsem pozitivní na HPV. Bohužel nevím jaké přesně, ale dnes se mne gynekolog ptal, zda jsem očkovaná proti rakovině děložního čípku. Bohužel nejsem. Je ještě možnost nechat se naočkovat nyní?
Dobrý den, ano je to možné, díky očkování bude mít Váš organismus protilátky proti papilomavirům. Vhodná je vakcína s co nejširším spektrem ochrany. Lékaři na našich pracovištích Vám s výběrem vakcíny poradí.

MUDr. Hana Ševčíková

HPV: Očkování a styk

Když jsou muži očkováni proti HPV viru a jsou již sexuálně aktivní, nesmí potom po nějakou dobu (14 dní – 3 týdny) mít pohlavní styk, nebo je to mýtus?
Pokud se jedinec očkuje proti HPV, nejsou po očkování nařizována žádná omezení v tomto smyslu.

MUDr. Hana Ševčíková

HPV: Očkování po konizaci

Je mi 30 let a jdu na konizaci kvůli těžkým změnám na čípku. Po operaci se chci nechat naočkovat. Můžete mi prosím poradit, která vakcína je pro mě v této fázi vhodná? Myslíte si, že by se měl nechat naočkovat i partner, který ty viry pravděpodobně má v sobě také?
Doporučuji očkování vakcínou Gardasil 9 pro co nejširší pokrytí sérotypů HPV. Vašemu partnerovi očkování také doporučuji, protože HPV viry způsobují u mužů genitální bradavice, rakovinu konečníku, rakovinu hrtanu. Vakcíny nemají terapeutický efekt, tedy nedokáží vyléčit onemocnění, dokážou Vás ale chránit před opakovanou infekcí. 

MUDr. Ilona Kochová

HPV: Očkování v dospělosti

Ráda bych se Vás zeptala, je mi 35 let, jaké typy očkování proti HPV u mě připadají v úvahu?
Doporučuji nechat se očkovat vakcínou Gardasil 9 proti 9 typům papilomavirů. Vakcína je doporučená do věku 45 let, vakcína je účinná í proti genitálním bradavicím. 

MUDr. Ilona Kochová