Filtry

Zanzibar: Cestování v těhotenství

Jsem v 17 tt., máme koupený zájezd na Zanzibar, je to bezpečné?
Osobně nejsem zastáncem cestování do exotických destinací během gravidity, není-li to nezbytně nutné. 
Zanzibar je destinace s řadou klimatických nároků a infekčních rizik, které mohou mít vliv na bezpečný průběh gravidity. Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Je potřeba posoudit charakter Vašeho pobytu, Váš zdravotní stav a rizika si vysvětlit podrobněji.

MUDr. Hana Ševčíková

Zanzibar: Cesta s malým dítětem

Chceme cestovat do Zanzibaru, kde je povinný břišní tyfus a žlutá zimnice. Máme jednoletého syna, kterého nedoporučují na břišní tyfus očkovat pro nízký věk dítěte. Je to tak v pořádku? A kdy nejdříve dítě očkovat?
Pokud přilétáte na Zanzibar přímo z Evropy, nebo máte v zemi s endemickým výskytem žluté zimnice tranzit kratší než 12 hodin, není při vstupu do země povinně vyžadováno očkování proti žl. zimnici. Ostatní očkování nejsou povinná, ale některá jsou důrazně doporučovaná. Kromě Vámi zmiňovaného očkování proti břišnímu tyfu /od dvou let věku/, také očkování proti žloutence typu A /od 1 roku věku. Nedávno proběhla na Zanzibaru epidemie cholery a toto onemocnění se zde vyskytuje endemicky. Cholera i tyfus jsou u takto malého dítěte nemoci ohrožující život. Vzhledem k nedokončenému základnímu dětskému očkování a nemožnosti podání vakcíny jak proti tyfu, tak i proti choleře z důvodu věkové kontraindikace, bych Vám doporučovala zvážit cestu do rizikové oblasti a pokud je to možné, raději cestu odložit alespoň do věku 2 let, kdy se dá proti těmto nemocem chránit. Dítě bude mít vyzrálejší imunitu a doplněná další očkování dle očk. kalendáře.

MUDr. Květa Bartošová

Zanzibar: Očkování

Dcera s přítelem letí v únoru 2012 do Zanzibaru. Jak je to s očkováním?
Pro přesné posouzení situace bychom potřebovali podrobnější informace. Vycházíme-li z toho, že se jedná o zdravé osoby a klasickou dovolenou v trvání cca 10–14 dnů s pobytem v hotelu a bez cesty na pevninu (např. na safari), doporučujeme jako základ vakcinaci proti virové hepatitidě (žloutence) A+B, břišnímu tyfu a k tomu případně i proti meningokokové meningitidě (zánět mozkových blan). K aplikaci těchto vakcín postačují 2 návštěvy Očkovacího centra v odstupu jednoho měsíce. Druhá návštěva by měla být alespoň 2 týdny před odjezdem, takže celkově je potřebné zahájit očkování přibližně 6 týdnů před cestou.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.