Připravte se na dovolenou


S probíhajícím létem a rozvolňováním opatření se opět obnovuje cestování v rámci Evropy i celého světa. K přípravě na dovolenou by měla patřit i zdravotní prevence, ať už cestujete v tuzemsku, nebo do zahraničí. Zdravotní problémy na cestách většinou způsobují komplikace a mohou dovolenou narušit či dokonce předčasně ukončit.

Při cestování do zahraničí je důležitá znalost zdravotních rizik v dané oblasti a možnosti prevence.

Stupeň rizika se vyhodnocuje individuálně s ohledem na věk cestovatele, jeho zdravotní stav, délku pobytu, hygienickou úroveň cílové destinace, kvalitu využívaných ubytovacích služeb, stravovacích zařízení a dopravních prostředků. Je nutné zvážit i plánované aktivity a oblasti, které chce cestovatel navštívit.

Jak se připravit před cestou?

  • Zjistit si informace o cílové destinaci.
  • Sestavit si plán cesty (délka pobytu, typ ubytování, doprava).
  • Objednat se na konzultaci k lékaři v centru Očkování a cestovní medicíny, který doporučí prevenci dle aktuálních rizik v cílové destinaci.
  • Absolvovat očkování vhodné do cílové destinace.
  • Požádat o mezinárodní očkovací průkaz a mít ho u svého pasu.
  • Sestavit si cestovní lékárničku do cílové destinace. (Více zde)
  • Zajistit si dostatečnou zásobu léků, které pravidelně užíváte.
  • Sjednat si zdravotní pojištění s dostatečným plněním (úrazy, nemoci, hospitalizace, léčba, repatriace).

Další důležité tipy pro cestovatele naleznete v článku zde.

V první řadě je dobré si zkontrolovat očkování prováděná v rámci pravidelného očkování (záškrt, dětská obrna, spalničky…), včetně platnosti očkování proti tetanu. Mezi základní cestovní očkování patří také očkování proti žloutence typu A a B.


Při cestování do oblastí s tropickým podnebím přijdete do styku také s rozmanitými druhy hmyzu, které mohou přenášet různá onemocnění. Základní prevencí je užívání repelentu, vhodného oblečení, případně moskytiér. Proti některým nemocem přenášeným hmyzem je možné se účinně chránit očkováním.

Každá země má své specifické podmínky a hygienické standardy. Při cestě do některých zemí s výskytem žluté zimnice může být vyžadováno potvrzení o prodělaném očkování. Právě proto je konzultace s lékařem o konkrétní destinaci velmi důležitá. Zároveň se dozvíte i další potřebné informace o možnostech prevence.


Užijte si dovolenou a chraňte se před nástrahami, které by Vám ji mohly narušit.

Autor: Ing. Kateřina Ratiborská

Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová