Letos narůstá počet případů Lymeské boreliózy

Lymeská borelióza je v roce 2014 na prudkém vzestupu. Za první 3 měsíce bylo hlášeno již 454 případů této nemoci, což je nárůst přibližně o jednu třetinu oproti stejnému období v roce 2013.

V loňském roce bylo v ČR zaznamenáno více než 4600 případů této infekce. Současný hlášený počet případů za první kvartál 2014 je druhý nejvyšší za posledních 10 let. O něco víc nemocných bylo diagnostikováno jen v roce 2007. U téměř poloviny nemocných není známo přisátí klíštěte a neobjeví se ani zarudnutí na kůži (migrující erytém).


Interpretace protilátkových testů v korelací s klinickým stavem je někdy značně problematická, antibiotická léčba opožděná, nezřídka zůstávají trvalé následky, většinou neurologického nebo kloubního charakteru. Je to nejčastější nemoc zvířat v Evropě a Asii, která současně postihuje i člověka (tzv. antropozoonóza). Promořených boreliemi je 5 až 30 % klíšťat. Účinná vakcína zatím není k dispozici, její vývoj je z několika důvodů značně komplikovaný.

Klíčová je prevence nemoci použitím účinných repelentů, pečlivou prohlídkou těla po návratu z přírody, včetně podpaží, podkolenní jamky, intimních partií nebo vlasů. Riziko přisátí klíštěte snižuje oblečení z hladké látky, přiléhající konce rukávů a kalhot (nebo ponožky přes spodní okraj kalhot) a pokrývka hlavy, případné i šátek na krk. Efekt vitaminu B nebo česneku není prokázaný.

Klíšťata přenáší i další nemoci, například klíšťovou encefalitidu. Nezastupitelnou úlohu v prevenci klíšťové encefalitidy má včasné očkování, které je možné v průběhu celého roku.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier

 

Chcete se poradit s odborníkem na očkování a cestovní medicínu?
Rezervujte si termín konzultace jednoduše online!