Exotikou může být i Evropa, nemoci hranice nectí. Tisková konference s doc. Maďarem

Dne 28. května proběhla námi organizovaná tisková konference s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, PhD., MBA, FRCPS, který v čase před letními dovolenými již tradičně upozorňuje na rizika spojená s cestováním do zahraničí.

Při letošní konferenci zástupce médií seznámil s nutnou ochranou nejen při cestování do exotických zemí, ale i do zemí námi tak často navštěvovaných, jako Itálie či Španělsko. Západonilská horečka, nebo leishmanióza nejsou už záležitostí pouze exotických koutů světa díky stoupajícím teplotám na jihu Evropy a stěhujícímu se bodavému hmyzu.

„Nejčastější do ČR importovanou typickou exotickou nákazou je horečka dengue“ říká děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity. „Samotný virus dengue v Evropě endemický není, ale její přenašeč, komár rodu Aedes ano“, pokračuje. Mnoho cestovatelů stále neví o teprve rok nové vakcíně právě proti horečce dengue. Očkování probíhá ve dvou dávkách v rozmezí třech měsíců, je tedy potřeba začít včas před odjezdem. Očkovat se nemohou těhotné či kojící ženy, jedinci s oslabenou imunitou a děti do čtyř let.

Odborník pro cestovní medicínu rovněž nedoporučuje cestovat do zahraničí s malými dětmi: „Infekční nemoci jako jsou spalničky, zarděnky, plané neštovice, černý kašel či záškrt jsou infekční ještě před prvními příznaky nemoci. V letadle sedí lidé v uzavřeném prostoru, v blízkém kontaktu, s uzavřenou cirkulací vzduchu. Takové prostředí rozhodně není vhodné pro kojence minimálně do šesti měsíců věku“. Stejně tak cestování do exotických zemí nedoporučuje těhotným ženám. Rizika neshledává pouze v samotném onemocnění, ale také v nedostupnosti kvalitní péče v některých asijských, nebo afrických zemích.

Na závěr připomeňme, že jedinou možnou prevencí proti „cestovatelským“ onemocněním ovšem není pouze očkování. Docent Maďar kladl důraz také na efektivnost ochrany ve formě kvalitního repelentu s ověřenou účinnou látkou, jehož použití doporučujeme k doplnění očkování. Repelent je ovšem nutné používat i přes den, kdy je aktivní komár přenášející výše zmíněná onemocnění.

V případě cestování do zahraničí se určitě neváhejte informovat o možnostech prevence v centrech cestovní medicíny, kde vám odborníci rádi doporučí vhodné očkování „na míru“ dle individuálních faktorů, věku, či zdraví každého cestovatele.