Chraňte sebe a své dítě před nebezpečným zánětem mozkových blan

28.03.2012

Meningokokový zánět mozkových blan představuje jednu z nejnebezpečnějších a nejzákeřnějších hrozeb pro cestovatele.


Meningokokový zánět mozkových blan tzv. meningitida se vyznačuje vysokou smrtností (letalitou) a je pro postiženého vážnou hrozbou i v současných podmínkách moderní diagnostiky a léčby. Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis - neviditelný zabiják.

Přenáší se vzdušnou cestou a v každém kolektivu lidí se nachází jisté procento nosičů. K přenosu z člověka na člověka dochází zejména v uzavřených prostorách s akumulací osob, jako např. letiště, letadlo, vlak, autobus, koleje, škola, kino, divadlo, diskotéka apod. Nejvíc postižení způsobuje u dospívajících a mladých dospělých, zejména sportovců. Nahromadění účastníků turnajů a zápasů a jejich těsný kontakt vytváří vhodné podmínky pro přenos bakterie; fyzická zátěž a únava organizmu jsou následně významnými faktory pro přechod původce z krku do krve s následnými závažnými komplikacemi.

Příznaky

Nemoc se projevuje náhle, z plného zdraví, horečkou a dalšími příznaky jako např. nevolnost, bolesti hlavy, světloplachost, zvracení, ztuhlá šíje, přidávají se poruchy vědomí a krvácení do kůže tzv. petechie (zůstanou na kůži po zatlačení sklenicí nebo jiným průhledným předmětem). Fatální konec může nastat už po několika hodinách od prvních příznaků.

Nespecifické první příznaky infekce – bolest hlavy, zvýšená tělesná teplota – často postiženou osobu nevedou k vyhledání okamžité pomoci. Léčba této nemoci vyžaduje co nejrychlejší infuzi účinných antibiotik přímo do žíly. K převozu pacientů je nutná sanitka nebo helikoptéra. V krátkém čase se totiž může vyskytnout porucha krevní srážlivosti a šok s velmi nepříznivou prognózou. Multiorgánové selhání, které může následovat, je mnohdy nezvratné i při intenzivní terapii. Součástí léčby závažných případů je například i amputace končetin postižených nekrózou. Po překonání onemocnění mohou zůstávat závažné trvalé následky: hluchota, obrny, retardace apod. Velká část nakažených po několika hodinách umírá.

Meningokoková infekce nevynechává žádnou věkovou skupinu, nejvíce ohrožené jsou však děti, mladé osoby a cestovatelé. Vyskytuje se na všech kontinentech, v rozvojových i rozvinutých zemích, včetně České republiky. V méně vyspělých zemích je však vyšší pravděpodobnost kontaktu s nosičem.

Prevence

Z cestovatelů je preventivní vakcinace doporučována zejména (avšak nejen) osobám plánujícím v zahraničí fyzickou zátěž (kolo, trekking apod.), těsný kontakt s místními obyvateli, návštěvu venkova nebo odlehlých oblastí a dlouhodobý pobyt.

Očkování poskytuje ochranu nejen danému cestovateli, ale i okolí. Zabrání tomu, aby se stal nosičem a roznášel bakterii dál. Někdo z kontaktů na to jinak může doplatit svým zdravím nebo životem.

Jedna dávka tzv. konjugované vakcíny zajistí ochranu až na 5-10 let, podle rizikovosti dané osoby. Očkovat je možné proti typům A,C,Y a W135, u nás zatím od 11 let věku. V příštím roce se očekává schválení rozšíření indikační skupiny již od 2 let věku.

V současnosti mohou být děti od 2 měsíců věku očkovány samostatně proti typu C meningokoka, který je druhým nejčastějším na území ČR. Vakcína proti typu B zatím není k dispozici.

Pro muslimské poutníky do Mekky v období Hádždž je očkování povinné. Před zavedením tohoto opatření si setkání velkého počtu osob z různých částí světa vyžádalo každoročně desítky mrtvých - nakažených meningokokem od souputníků.

Závěr

Meningokokový zánět mozkových blan představuje jednu z nejnebezpečnějších a nejzákeřnějších hrozeb pro cestovatele. U nás i ve světě je jedním z nejakutnějších stavů, kdy jde doslova o minuty. Tragické následky této nemoci jsou však preventabilní očkováním. Už jedna dávka moderních vakcín poskytuje mnohaletou ochranu.

Očekává se, že po mnohaletém výzkumu a klinickém vývoji nám příští rok přinese i vakcínu proti typu B meningokoka. Pokud se tak stane, bude se aplikovat samostatně a nezávisle od ostatních typů. K odkládání dostupné vakcinace proto není žádný důvod.

Vakcína je neživá, dobře tolerována a představuje jedinou specifickou a spolehlivou ochranu. Je možná její současná aplikace s celou řadou jiných očkovacích látek. Plánujete-li návštěvu lékaře např. kvůli očkování proti chřipce, žloutence nebo žluté zimnici, můžete to využít k rozšíření své ochrany. Informujte se u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Ochráníte tím nejen sebe ale i své okolí, včetně nejbližších.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
odborný garant očkovacích center Avenier


___

Cestujete a máte zájem o konzultaci cestovních rizik a hrozeb nebo případně o konkrétní očkování? Objednejte se v nejbližším očkovacím centru přes online formulář nebo na 545 123 321.

Cestovatelům nabízíme