Žlutá zimnice v Senegalu

Od října do prosince 2020 bylo hlášeno celkem sedm potvrzených případů žluté zimnice (YF) ze čtyř oblastí regionu Senegalu. Ohnisko se skládá ze souboru čtyř potvrzených případů ze tří zdravotních zón v okrese Kidira v oblasti Tambacounda.

Detekce případů YF v regionech Tambacounda a Kedougou ukazuje možnost sylvatického šíření YF na neočkované osoby ve venkovské oblasti. Ačkoli masové očkování proběhlo v Senegalu v roce 2007, východní část země je považována za vysoce ohroženou endemickým přenosem YF. Neočkovaní jedinci zůstávají vnímaví k infekci YF kvůli přetrvávání nemoci u primátů, zejména ve venkovských oblastech. Obě postižené oblasti jsou také obtížně dosažitelné, a proto je očkování náročné.

Pandemie COVID-19 představuje riziko v realizaci imunizačních aktivit v důsledku zátěže zdravotnických systémů a poklesu imunizace v důsledku fyzického distancování se nebo neochoty komunity se očkovat. Narušení imunizačních aktivit, a to i na krátkou dobu, zvýší počet vnímavých jedinců a zvýší pravděpodobnost propuknutí nemocí, kterým lze předcházet očkováním. Ke dni 27. prosince 2020 bylo v Senegalu hlášeno 18 523 potvrzených případů COVID-19 a 387 úmrtí.

YF je akutní virové hemoragické onemocnění přenášené infikovanými komáry a má potenciál rychle se šířit a mít vážné důsledky pro veřejné zdraví. Neexistuje žádná specifická léčba, i když onemocnění lze předcházet jedinou dávkou vakcíny YF, která poskytuje celoživotní imunitu. K zavedení očkování proti YF do rutinního očkování došlo v lednu 2005.

WHO doporučuje očkování YF všem cestujícím ve věku od 9 měsíců. Očkování proti YF je bezpečné, vysoce účinné a poskytuje ochranu po celý život.

Více informací naleznete na webových stránkách WHO.
Základní informace o nemoci najdete na našich stránkách.