Od října do prosince 2020 bylo hlášeno celkem sedm potvrzených případů žluté zimnice (YF) ze čtyř oblastí regionu Senegalu. Ohnisko se skládá ze souboru čtyř potvrzených případů ze tří zdravotních zón v okrese Kidira v oblasti Tambacounda.

Detekce případů YF v regionech Tambacounda a Kedougou ukazuje možnost sylvatického šíření YF na neočkované osoby ve venkovské oblasti. Ačkoli masové očkování proběhlo v Senegalu v roce 2007, východní část země je považována za vysoce ohroženou endemickým přenosem YF. Neočkovaní jedinci zůstávají vnímaví k infekci YF kvůli přetrvávání nemoci u primátů, zejména ve venkovských oblastech. Obě postižené oblasti jsou také obtížně dosažitelné, a proto je očkování náročné.

Pandemie COVID-19 představuje riziko v realizaci imunizačních aktivit v důsledku zátěže zdravotnických systémů a poklesu imunizace v důsledku fyzického distancování se nebo neochoty komunity se očkovat. Narušení imunizačních aktivit, a to i na krátkou dobu, zvýší počet vnímavých jedinců a zvýší pravděpodobnost propuknutí nemocí, kterým lze předcházet očkováním. Ke dni 27. prosince 2020 bylo v Senegalu hlášeno 18 523 potvrzených případů COVID-19 a 387 úmrtí.

YF je akutní virové hemoragické onemocnění přenášené infikovanými komáry a má potenciál rychle se šířit a mít vážné důsledky pro veřejné zdraví. Neexistuje žádná specifická léčba, i když onemocnění lze předcházet jedinou dávkou vakcíny YF, která poskytuje celoživotní imunitu. K zavedení očkování proti YF do rutinního očkování došlo v lednu 2005.

WHO doporučuje očkování YF všem cestujícím ve věku od 9 měsíců. Očkování proti YF je bezpečné, vysoce účinné a poskytuje ochranu po celý život.

Více informací naleznete na webových stránkách WHO.
Základní informace o nemoci najdete na našich stránkách.

Souhlasím Více informací

Tento web ke své funkčnosti používá cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.