Zika

Očkování proti viru zika doposud neexistuje.

Horečka Zika je virové onemocnění přenášené komáry. Virus Zika byl poprvé objeven roku 1947 v Ugandě. 

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně
preventivních opatření - objednat konzultaci

Výskyt

Střední a Jižní Amerika, jižní a jihovýchodní Asie, Afrika
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do rizikových oblastí, těhotné ženy (resp. plod)

Postihuje

Horečnaté onemocnění, poruchy srážení krve

Pojišťovna

-

Výskyt

Do roku 2007 byly hlášeny pouze sporadické případy onemocnění lidí v Africe a Asii. V roce 2007 byla poprvé hlášena onemocnění z Mikronésie. V následujících letech byly diagnostikovány případy onemocnění v jihovýchodní Asii a v západním Pacifiku. První větší epidemie proběhla v letech 2013–2014 ve Francouzské Polynésii. V roce 2015 byl virus Zika poprvé identifikován také na západní polokouli, velký výskyt byl zaznamenán v Brazílii. Od té doby je virus rozšířený v celé Jižní Americe. V současnosti virus Zika cirkuluje na několika kontinentech.

Přenos

K nákaze dochází poštípáním infikovaným komárem hlavně v tropických oblastech. Jedná se o stejný typ komára, který přenáší Horečku dengue, horečku Chikungunya a žlutou zimnici. Pravděpodobný je i přenos nechráněným pohlavním stykem. Existuje podezření na možnost přenosu viru z matky na plod během těhotenství.

Zdroj nákazy

Zdrojem infekce jsou lidé a opice.

Inkubační doba

Inkubační doba je 3–12 dní, nejčastěji 2–7 dní.

Příznaky

Virus zika obvykle způsobuje mírné onemocnění, asi u 80 % lidí probíhá nemoc bezpříznakově. Mezi časté příznaky nemoci patří bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů, horečka, vyrážka nebo zánět spojivek či únava. Onemocnění představuje vysoké riziko pro těhotné ženy, protože infekce virem zika v těhotenství je spojena s postižením centrálního nervového systému u plodu. Onemocnění těhotné ženy může mít vliv na vývoj plodu, novorozenci může způsobit mikrocefalii (menší hlavička oproti tělu dítěte) a poruchy vývoje mozku.

Ochrana a prevence

Proti viru Zika neexistují v současné době žádné očkovací látky ani specifické léky. Preventivně se doporučuje nosit oblečení s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi, ubytovat se v rizikových oblastech v místech s klimatizací nebo se sítěmi na oknech a dveřích, které nedovolí komárům vniknout do místností, používat účinné repelenty a insekticidy proti hmyzu. Dále se doporučuje ošetření oblečení, moskytiér a stanů vhodným přípravkem proti hmyzu, v noci používat nad postelí moskytiéry a sítě proti hmyzu. Těhotné ženy by neměly cestovat do rizikových oblastí. Pokud byl v rizikové oblasti partner těhotné ženy, do konce gravidity by měli používat chráněný pohlavní styk s kondomem. Pro páry, které plánují početí, je doporučeno ponechání odstupu od posledního možného bodnutí komára v rizikové oblasti k otěhotnění alespoň 6 měsíců.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Rezervujte si termín ještě dnes

Konzultace pro: Zika

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita