Zásady pro mytí a dezinfekci rukou

Hygiena rukou je v prevenci COVID-19 extrémně důležitá.

Mytí rukou má probíhat tak, abychom umyli jejich veškerý povrch:

Nejdříve ruce namočíme, ideálně v teplé vodě, použijeme dostatečné množství mýdla a rozetřeme mýdlo v dlaních, pak pravou dlaní třeme hřbet levé ruky včetně prostoru mezi prsty a naopak, pak třeme znovu dlaň o dlaň tentokrát s proloženými prsty, pak krouživě umyjeme palce sevřenými dlaněmi a nezapomeneme ani na špičky prstů kroužením špetky vytvořené z prstů v dlani. Ruce opláchneme a osušíme jednorázovým ručníkem, který použijeme i k zastavení vody. Mytí rukou by mělo probíhat minimálně 40-60 sekund. V domácnosti dbáme na to, aby měl každý svůj ručník, který často vyměňujeme.

Desinfekce rukou nám přináší ještě větší efekt. Je možné desinfekční prostředek nosit s sebou v kabelce nebo vozit v autě. Desinfekční prostředek musí být virucidní. Ruce musí být před jeho použitím úplně suché a je nezbytné použít ho dostatečné množství, cca 3 ml. Desinfekční prostředek se rozetře podobným způsobem tak, aby byl vlhký celý povrch rukou. Ruce jsou desinfikovány po zaschnutí desinfekčního prostředku.

Mytí rukou nebo jejich desinfekce, případně obojí, je vhodné provádět vždy po kýchání a smrkání, po návštěvě zdravotnického zařízení, použití hromadné dopravy, použití nákupního vozíku, manipulaci s penězi, po příchodu domů, před jídlem, také před jeho přípravou, před manipulací s miminkem, ošetření poranění, před nasazením kontaktních čoček, po použití toalety a podobně. 

MUDr. Hana Ševčíková
Centrum Očkování a cestovní medicíny Ostrava