K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Zdravotnické úřady v Indii (Bombaj, Maharashtra) oznámily, že v období 2015-2016 si nejvíc životů těhotných žen vyžádaly infekce virem hepatitidy (žloutenky A a E) a předstihly tak na prvním místě tuberkulózu.
Nákaza viry hepatitidy A,E vyplývá z běžného života, přenáší se zejména rukami, vodou, potravinami. V prostředí může virus žloutenky přežít i několik týdnů, původce nákazy navíc vylučují nakažení ještě před prvními příznaky infekce, tedy před zežloutnutím kůže nebo očí. Rizikem pro těhotné je zejména hepatitida E, genotyp 1, který si každoročně v Asii vyžádá životy více než 10 tis. těhotných žen. U viru hepatitidy A jsou častější než smrtelné následky komplikace vedoucí k předčasnému porodu.
Obě tyto infekce ohrožují i evropské cestovatele do rozvojových zemí, proti virové hepatitidě A je možná preventivní ochrana očkováním, vakcína proti typu E je stále ve stádiu vývoje. Zejména těhotné ženy musí používat k pití jen bezpečnou vodu, k čemu napomáhají i u nás dostupné speciální filtrační láhve, vyhýbat se syrové zelenině, cizí osobou nakrájenému ovoci a nepasterizovaným mléčným výrobkům.
Další články v rubrice
V současné době v našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.
V rámci naší služby vyšetření protilátek z krve na různá onemocnění, zařazujeme vyšetření i proti viru SARS – CoV-2. Není součástí plošného testování zdarma.
Respirační nákazy jsou nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.
Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.
Přestože je letní sezóna u konce, stále trvá nebezpečí onemocnění klíšťovou encefalitidou.