Loading...

Vietnam – pohledem lékaře v roli cestovatele

Někteří naši lékaři a sestry se nedávno vrátili z Vietnamu a naše lékařka MUDr. Hana Tkadlecová (ordinace Zlín) Vám přináší krátké shrnutí z cesty v souvislosti s výskytem viru COVID-19.

Nošení roušek nikomu z místních nedělá problém, jsou na ně zvyklí už z minulosti, a to v souvislosti nejen s onemocněním (např. ptačí chřipka, SARS), ale i z důvodu znečištěného ovzduší ze smogu a prachu.

Na začátku pobytu nebyl problém kdekoli na recepci požádat o roušku, dezinfekce byla kdekoli k dispozici (na recepci, v obchodech, při vstupu do různých turistických atrakcí, při vstupu do restaurace, nosili jsme ji i sebou v kabelkách). Před některými stojany s dezinfekcí dokonce stála obsluha a bez této očisty Vás nevpustili dovnitř.

V průběhu pobytu už jsme se rouškami vybavovali sami, nebyl problém je koupit (především látkové, ale i jednorázové). Na dalších dnech pobytu se podepsaly nově vzniklé případy (tzv. importy) a okamžitě zavedená opatření, která byla provedena a všemi okamžitě akceptována (nošení roušek na veřejnosti, uzavření některých turistických atrakcí, zrušení velkých akcí – budhistických festivalů apod.).

Roušky musely být povinně nošeny na letištích a v průběhu celého letu.

Naše lékařka vnímala obecný problém v nesprávném používání roušek "západními" obyvateli – stále si na roušku sahají, dávají si ji pod bradu, odkládají ji na stůl apod. Toto však u Vietnamců nezaznamenala. Ve chvíli, kdy se místní obyvatelé ocitnou v zalidněném společném prostoru nebo jsou v kontaktu s turisty, okamžitě si roušky nasazují.

Všichni účastníci cesty do Vietnamu byli po návratu do ČR v preventivní karanténě, abychom chránili zdraví našich klientů.

 

Další články v rubrice
Mohl koronavirus uniknout z laboratoře? 19.05.2020
Má se Evropa/ČR obávat druhé vlny Covid-19? 15.05.2020
Může laik rozlišit nákazu koronavirem od jiné virózy/chřipky? 14.05.2020
Mezi nově popsané příznaky nákazou Covid-19 patří "covidové prsty", jaké jsou příznaky a proč jsou častější u dětí a mladistvých. 13.05.2020
Jsou netopýři původcem viru Covid-19? Může se virus schovat i u jiných zvířat? 11.05.2020