Výskyt
Největší výskyt je v Indii, Číně, Indonésii, na Filipínách, v Pákistánu, Nigérii a v Bangladéši. V Evropě tuberkulóza postihuje zejména migranty, bezdomovce a vězně. V ČR bylo zahájeno očkování (kalmetizace) v roce 1953. V současné době patří ČR mezi země s nejnižším výskytem TBC.Plošná kalmetizace byla ukončena v roce 2010 a očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.
Přenos
Především kapénkami od osoby k osobě při delším kontaktu s nemocnou osobou, která vylučuje velké množství původce. Pokud je kontakt s nemocnou osobou krátkodobý, k přenosu onemocnění zpravidla nedojde.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy je nemocný člověk, nejčastěji s TBC dýchacích cest, v minulosti skot s tuberkulózou produkující kontaminované mléko.
Inkubační doba
Inkubační doba je až dva roky, aktivace skryté infekce i několik desítek let.
Příznaky
Tuberkulóza může způsobit postižení kteréhokoli orgánu. Nejčastěji postihuje plíce, kdy projevy zahrnují dlouhotrvající kašel, únavu, zvýšenou tělesnou teplotu, noční pocení a hubnutí.
Ochrana a prevence
Základním preventivním opatřením je včasná diagnostika, léčba nemocných osob a protiepidemická opatření u kontaktů nemocných osob. Očkování proti tuberkulóze je důležité pro prevenci závažných forem tuberkulózy v dětství. Provádí se u rizikových novorozenců, pokud jsou děti starší šesti týdnů, tak až po tzv. tuberkulinovém testu při jeho negativitě na kalmetizačních pracovištích.
Neočkované dospělé osoby mohou zvážit očkování, pokud jsou profesionálně exponovány riziku nebo se jedná o cestovatele na delší dobu do zemí s rizikem tohoto onemocnění.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.