Světový den onkogynekologických diagnóz

Na den 20. září připadá Světový den onkogynekologických diagnóz (World Gynecologic Oncology Day). Tento den připomíná důležitost prevence a časného záchytu gynekologických nádorových onemocnění.

Již pátým rokem se lékaři, sestřičky i pacientky v Česká republice připojili k tomuto dni Fialovou jízdou na kole, koloběžce nebo během, aby zvýšili povědomí o preventabilitě rakoviny děložního čípku.

Rakovina děložního čípku je způsobena pohlavně přenosnou infekcí lidským papilomavirem (HPV), který se podílí i na rozvoji dalších nádorů v genitální oblasti, v ústech, krku a hrdle a způsobuje genitální bradavice. 

Infekcí HPV se během života nakazí zhruba 80 % lidí. U velké části si s virem poradí imunitní systém a spontánně vymizí, ale zhruba u 20 % časem vyvolá méně, nebo více závažná onemocnění. Předem není možné odhadnout, u koho působení viru způsobí vážné následky a u koho nikoliv.

Účinnou prevencí před nákazou HPV viry, které mohou způsobit závažná onemocnění u žen, ale i mužů, je očkování. Očkování je nyní plně hrazeno dívkám a chlapcům ve věku 13 let. Od roku 2024 se očekává rozšíření věkového spektra pro bezplatné očkování pro dívky i chlapce ve věku od 11 do 14 let. Ostatní pacienti mohou využít nabídky preventivních programů u své pojišťovny.