K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Srí Lanka se začátkem září stala další zemí, na jejímž území se už oficiálně nevyskytuje malárie.
Status malaria-free country jí udělila Světová zdravotnická organizace. Po nárůstu případů malárie v 70tých a 80tých letech 20. století byla zahájena kampaň za eliminaci malárie, která trvala až do dnešních dní a vyžadovala zapojení nejen zdravotnických úřadů ale i komunit místních obyvatel. V roce 2006 se počet případů podařilo stlačit pod 1000 za rok a v říjnu 2015 až na nulové hodnoty. Od té doby, za 3 a půl roku, na Srí Lance k přenosu malárie nedošlo.
Udržení statusu malaria-free country, který Sri Lanka dosáhla jen jako druhá země regionu jihovýchodní Asie po Maledivách, bude vyžadovat další úsilí a zapojení všech vrstev společnost. Tento významný úspěch byl možný i díky ukončení desetiletí trvající občanské války. Ozbrojené konflikty zasahují do preventivních kampaní vždy velmi negativně, což je v dnešní době obzvláště viditelné ve snahách o eradikaci přenosné dětské obrny očkováním v posledních endemických oblastech Pákistánu a Afghánistánu.
Další články v rubriceV současné době v našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.
V rámci naší služby vyšetření protilátek z krve na různá onemocnění, zařazujeme vyšetření i proti viru SARS – CoV-2. Není součástí plošného testování zdarma.
Respirační nákazy jsou nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.
Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.
Přestože je letní sezóna u konce, stále trvá nebezpečí onemocnění klíšťovou encefalitidou.